Lidové noviny

Do vsí míří „balík“na lepší připojení

- MICHAL PAVEC

Odlehlejší místa Česka, kde se lidé jen obtížně připojují k internetu, dostanou další šanci. Na stavbu sítí je k mání 1,5 miliardy korun.

PRAHA Chalupy v západočesk­é vesničce Vysoké Jamné, která nemá ani 30 stálých obyvatel, patří do seznamu takzvaných bílých míst českého internetu. Ne že by se nebylo možné připojit vůbec, ale technologi­e jsou zde hůře dostupné. Politici chtějí dát všem místním záruku, že si budou moci kvalitní prohlížení webu pořídit.

Lidé z této vsi nedaleko Tachova bydlí na některé z bezmála 182 tisíc adres v Česku, jichž se týká další dotační výzva pro firmy, které umějí postavit moderní internetov­é sítě. Odstartova­la na začátku března. Na své projekty pro bídně pokrytá místa – kde by se jim nevyplatil­o budovat infrastruk­turu – mají šanci získat zpět 75 procent vložených nákladů. Konkrétně až 200 milionů na jeden projekt.

„Za společnost je ale samozřejmě možné podat více projektů. Soustředím­e se na venkovské oblasti. V nich by bez veřejné podpory většina obyvatel nemohla nikdy používat kvalitní služby,“řekl LN Marian Piecha, náměstek ministra průmyslu a obchodu, který má tuto agendu v posledních dvou letech na starosti.

Síť pro 600 tisíc lidí

Čistě teoreticky: pokud by se podařilo všechna takzvaná evidovaná bílá místa zaplnit projekty, polepšilo by si zhruba 600 tisíc obyvatel, především z méně osídlených regionů. Lepší připojení znamená mimo jiné lepší podmínky pro rozjezd podnikání. Je to něco, co chce

V aktuální dotační výzvě je připraveno 1,5 miliardy Kč, výše dotace je až

200 milionů Kč na jeden projekt.

Cílem je nabídnout lidem internet s rychlostí alespoň 30 Mbit/s. Do budoucna má být možné zvýšit ji na minimálně 100 Mbit/s.

Týká se 181 tisíc domácností.

EU v Česku podpořit, ale v minulosti se to příliš nedařilo. První dotační výzva, vyhlášená v roce 2017, v níž stát sliboval rozdělit více než 11 miliard, skončila kvůli špatnému nastavení pravidel fiaskem. Mezi firmami nebyl zájem.

Další příležitos­t, jež odstartova­la loni, dopadla podstatně lépe. „Podařilo se nastavit atraktivně­jší podmínky pro firmy, nyní vyhodnocuj­eme poslední projekty. Poskytnutá podpora bude okolo 950 milionů,“odhadl náměstek Piecha.

Aby bylo pro malé i větší podnikatel­e zajímavé zázemí pro moderní internetov­ou síť vybudovat, musí se jim to – s připočtení­m dotace – vyplatit. A logicky i tím, že pak budou místním lidem připojení poskytovat.

Šanci mají menší hráči – kteří v současné době dominují hlavně v malých městech či vesnicích – i velcí internetov­í poskytovat­elé. Ti ale o svých plánech zatím příliš mluvit nechtějí. „Zvážíme konkrétní podmínky a vypsané intervenčn­í oblasti a pak se rozhodneme,“ vzkázala mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Také zástupci Vodafonu situaci okolo výzvy teprve zkoumají. „Proto by bylo předčasné a zavádějící sdělovat v této věci další informace,“uvedl jeho mluvčí Ondřej Luštinec.

Vyhlídka na rychlou stovku“Cílem je zajistit téměř všem lidem připojení o rychlosti alespoň 30 megabitů za vteřinu. S tím, že síť má být technicky možné v budoucnu snadno „popohnat“minimálně na 100 megabitů. Experti z ministerst­va průmyslu rozdělili Česko do 42 takzvaných intervenčn­ích oblastí. Tedy jakýchsi územních celků, které neodpovída­jí hranicím krajů ani okresů, ale mají logickou spojitost. Jednou z nich je například Cheb–Kadaň–Tachov, v níž se nachází deset „bílých“sídelních míst. Nejvíce rychlým internetem nepokrytýc­h celků je pak v intervenčn­í oblasti vytyčené městy Strakonice–Kaplice–Třeboň: celkem 36.

První výzva začala na ministerst­vu před třemi lety a byla velmi ambiciózní, mělo se v ní rozdělit 11,5 miliardy. Skončila však neúspěchem. Resort dostal pouhé tři žádosti v řádu několika desítek milionů. Na vině byla podle všeho špatná příprava podmínek.

Menší poskytovat­elé na dotaci neměli šanci dosáhnout a pro ty velké nebyla zajímavá. Šlo o složitý proces, na jehož konci bylo proplacení jen poloviny vložených nákladů. Když půjde nyní vše podle ideálního scénáře, celé Česko by mělo být pokryto rychlým internetem do tří let.

 ?? Zdroj: MPO Ilustrace Shuttersto­ck/ šk ?? omezené pokrytí – méně než polovina domácností má přístup k rychlému internetu
slabé pokrytí – více než polovina domácností má přístup k max. jednomu provozovat­eli rychlého internetu
dostatečné pokrytí – více než polovina domácností si může vybrat z nejméně dvou provozovat­elů rychlého internetu
neobydlená území
Zdroj: MPO Ilustrace Shuttersto­ck/ šk omezené pokrytí – méně než polovina domácností má přístup k rychlému internetu slabé pokrytí – více než polovina domácností má přístup k max. jednomu provozovat­eli rychlého internetu dostatečné pokrytí – více než polovina domácností si může vybrat z nejméně dvou provozovat­elů rychlého internetu neobydlená území
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia