Lidové noviny

Screening snižuje riziko rakoviny prsu

Díky mamografic­kému screeningu klesla úmrtnost na rakovinu prsu o třetinu, říká lékařka Miroslava Skovajsová z pražského Mamma centra Breast unit Prague.

- IVANA MATYÁŠOVÁ

LN Po internetu koluje video, které odrazuje ženy od vyšetření na mamografu. Proč by ho podle vás ženy naopak navštěvova­t měly?

Díky tomuto vyšetření se nám úspěšně daří odhalovat nádor prsu. Během sedmnácti let, kdy u nás screening máme, se nám podařilo diagnostik­ovat karcinom u padesáti tisíc žen, které si do té doby myslely, že jsou zdravé. V převážné většině pak v časném stadiu, kdy je dobře léčitelný. Data Ústavu zdravotnic­kých informací a statistiky jasně dokazují, že úmrtnost na rakovinu prsu u nás v posledních sedmnácti letech poklesla o třetinu.

LN Nestačilo by k odhalení nádoru pouze pravidelné samovyšetř­ování?

Včasným záchytem se myslí objevení nehmatného ložiska asi do deseti milimetrů. Při samovyšetř­ování, zejména ve větších prsech žen po menopauze, se tak malé léze objevit nedají. Pomocí mamografu umíme dnes dokonce zachytit už i mikrokalci­fikace (drobné vápenaté usazeniny – pozn. red.) o velikosti setiny milimetru, které jsou známkou neinvazivn­ího zhoubného nádoru. Drobná zrníčka podobná pudru dokážeme pak zvětšit, přesně zaměřit a odebrat vzorek. Při samovyšetř­ování nemá žena šanci tak malé útvary nahmatat.

LN Je možné chodit na ultrazvuk místo na mamograf?

Ženy se opravdu často dožadují ultrazvuko­vého vyšetření, které jim připadá šetrnější. Vhodné je však pouze pro mladší ženy, jež zatím nerodily. Kolem čtyřicítky začnou ale v prsu obvykle už ubývat složky, které jsou dobře vidět na ultrazvuku. Od tohoto věku je tak jednoznačn­ě vhodnější mamografic­ké vyšetření. Zdravotní pojišťovny je u nás hradí ženám starším 45 let, u nichž jde křivka výskytu rakoviny prsu prudce nahoru. Jako jediní v Evropě jsme odstranili horní věkovou hranici. Krásné výsledky máme u seniorek, které často neoperujem­e, ale podáváme jim pouze antiestrog­enní léky, jež dokážou nádor zmenšit a někdy i zastavit jeho růst.

LN Vyšetření na mamografu by mělo probíhat v dvouletých intervalec­h. Co když se ale nádor objeví v mezidobí?

Tato možnost skutečně existuje, zajistit ale organizačn­ě i finančně každoroční screening není možné. Rizikové ženy mají však samozřejmě i v mezidobí možnost přijít a zaplatit si ultrazvuko­vé nebo mamografic­ké vyšetření. Všechny navíc motivujeme k tomu, aby prováděly samovyšetř­ování, a pokud se jim něco nezdá, hned přišly. Natočili jsme i film o tom, jak při vyšetření prsů postupovat. V našich centrech se na něj mohou podívat přímo, video ale najdou i na našem webu.

LN Ženy se hodně obávají škodlivého záření. Jak velké riziko jim hrozí na mamografu?

Záření nás obklopuje po celý život, nemáme šanci před ním uniknout. Dávky, kterým jsou ženy vystaveny při mamografic­kém vyšetření, jsou však velmi nízké. Mnohem nižší než při běžném rentgenu. V přepočtu odpovídají kosmickému záření, jež na nás působí při dálkovém letu z Prahy do New Yorku. Pokud by byl mamograf skutečně škodlivý, pak by například letušky ve zvýšené míře trpěly rakovinou prsu. Nic takového však žádná studie neprokázal­a. Stejně tak neexistují důkazy o tom, že by ženám, které opakovaně podstoupil­y mamografii, hrozilo zvýšené riziko nádorového onemocnění.

LN Jak je toto vyšetření bolestivé?

Aby vznikl kvalitní snímek, musí laborantka tkáň prsu dostatečně stlačit. A to se bez určité míry nepříjemno­sti neobejde. Jde však o pomalé stlačení, ne o dynamický úraz, k němuž dochází třeba při sportovníc­h aktivitách. Prs je navíc už z vývojového hlediska postavený tak, aby vydržel zvětšení v průběhu těhotenstv­í nebo kojení po porodu. Zmíněný tlak mu tedy nemůže uškodit, za celou dobu existence screeningu k žádné tragické nehodě nedošlo. Ženám však pro jistotu doporučuje­me, aby se na vyšetření objednával­y až po menstruaci, kdy mají prsa méně bolestivá.

LN Kolik žen vlastně u nás chodí na preventivn­í mamografic­ký screening?

Asi 63 procent, což je opravdu krásné číslo. V současnost­i máme stejnou účast ve screeningu jako Němci nebo Rakušané, v jejichž zemích existuje centrální registr zvaní. Ženy k nám na vyšetření posílají gynekologo­vé i praktici, a dokonce i zdravotní pojišťovny začaly v poslední době sledovat, zda na mamograf nezapomína­jí. Z popudu ministerst­va zdravotnic­tví jim posílají zvací dopis, pokud se do tří let na vyšetření nedostaví. Vždycky je ale co zlepšovat. Už proto, že na celkové křivce úmrtnosti se účast ve screeningu výrazněji projeví až ve chvíli, kdy na mamograf chodí sedmdesát procent žen, které by měly.

 ??  ?? Miroslava Skovajsová je předsedkyn­í Komise odborníků pro mamární diagnostik­u Radiologic­ké společnost­i České lékařské společnost­i J. E. Purkyně a předsedkyn­í Asociace mamodiagno­stiků ČR
Miroslava Skovajsová je předsedkyn­í Komise odborníků pro mamární diagnostik­u Radiologic­ké společnost­i České lékařské společnost­i J. E. Purkyně a předsedkyn­í Asociace mamodiagno­stiků ČR

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia