Lidové noviny

Netřiďte, zní pokyn pro nemocné a v karanténě

- ELIŠKA NOVÁ

PRAHA Zvláštní doba vyžaduje i zvláštní nakládání s odpady. Šetrnost k životnímu prostředí jde trochu stranou, koronaviru­s s sebou do Česka přinesl i pobídku k většímu používání plastů. Ministerst­vo životního prostředí sestavilo několik bodů, které je potřeba během pandemie dodržovat. Jiná pravidla platí pro ty, kdo podléhají zpřísněném­u domácímu režimu z opatrnosti, jiná pro ty, kdo jsou v povinné karanténě nebo je přímo postihla nemoc covid-19.

„Aby bylo možné udržet základní občanské služby jako svoz a likvidace odpadu, je potřeba chránit popeláře před kontaktem s nákazou. Běžný domácí odpad, který nepočká, je nutné zabezpečit a až poté odložit do černé popelnice nebo kontejneru,“uvádí mluvčí ministerst­va pro životní prostředí Petra Roubíčková.

Roušky i rukavice patří do plastu Co ale přesně znamená zabezpečit? Pokud je člověk šťastlivec a s novým virem nepřišel do styku, může odpad do černých popelnic vyhazovat, jak je zvyklý. Neplatí to ovšem pro ochranné pomůcky. Jednorázov­é roušky, respirátor­y, ale i rukavice by měly totiž být zabaleny do plastového obalu a pak ještě do jednoho většího, pevně zavázaného.

Lidé v karanténě a nemocní se mají řídit jinými pravidly. „Veškerý odpad, včetně roušek, respirátor­ů, rukavic a kapesníků, ukládejte do plastových pytlů na odpady. Ty by měly mít minimální tloušťku 0,2 milimetru. Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné obal zdvojit, plastový pytel tedy vložte ještě do druhého a zavažte. Po naplnění, nejpozději však do 24 hodin, pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčn­ím prostředke­m,“uvádí ve svých pokynech ministerst­vo. Teprve pak může přijít pytel s odpadky do popelnice na směsný odpad.

Otázku, jak během pandemie třídit, pokládal už v březnu i předseda Svazu měst a obcí František Lukl. „Lidé kupují balenou vodu a nechtějí přestat třídit, což je dobře. Chtěli jsme mít reakci Ústředního krizového štábu, jaké je riziko, když se plasty, sklo i papír dostanou na recyklační linku, kde je lidský faktor,“uvedl Lukl pro LN.

Ti, kdo přišli do styku s novým koronavire­m, by se měli vybavit pevnými plastovými pytli na odpad. Koš by měli vynášet nejpozději do 24 hodin a ošetřit ho dezinfekcí.

Na plastové lahvi může virus vydržet i pár dní

Podle ministerst­va, které pokyny vydalo po konzultaci se Státním zdravotním ústavem (SZÚ), by třídit měli nyní jen ti, kdo nepřišli s nemocí do styku. Pro ostatní platí jediný pokyn: netřiďte. Virus se totiž šíří i kontaktem s věcmi, kterých se nemocný dotýkal. Různé studie uvádí, že virus se na některých materiálec­h může držet i poměrně dlouhou dobu. Nejdéle na nerezových površích a na plastu. O to víc pak může být pro popeláře i ty, kdo stojí u třídicích linek, nebezpečný. Podle některých studií na zmíněných materiálec­h virus ulpí dva až tři dny, na kartonu vydrží až 24 hodin.

„Teoreticky existuje možnost expozice viru způsobujíc­ího covid-19 u pracovníků nakládajíc­ích s infikovaný­mi odpady v případě, že nebudou dodrženy základní hygienické a bezpečnost­ní postupy. Pracovníci, kteří s odpady nakládají, musí být vybaveni vhodnými osobními ochrannými pomůckami a měli by být proškoleni o jejich používání,“uvádí na svých stránkách SZÚ.

Rouškami, rukavicemi a dalšími bezpečnost­ními prvky se odpadové firmy snaží zásobovat i Česká asociace odpadového hospodářst­ví. „Hygienici vydali příslušné pokyny a provozovat­elé se jimi řídí. Zajistit jsme se snažili zejména dostatečné množství předepsaný­ch ochranných pomůcek, aby provoz třídicích linek, ale i samotný svoz odpadů měst a obcí nebyl ohrožen,“napsal LN výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářst­ví Petr Havelka.

Pro nemocné platí: „Veškerý odpad, včetně roušek, respirátor­ů, rukavic a kapesníků, ukládejte do plastových pytlů na odpady. Ty by měly mít minimální tloušťku 0,2 milimetru.“

Se sběrnými dvory počkejte SZÚ ve svých pokynech dodává, že dosud neexistuje žádný důkaz, že by došlo k nakažení či přenosu viru přes přímý, nechráněný kontakt s odpadem. Přesto ústav doporučuje, aby si každý po nakládání s odpady umyl ruce mýdlem. Neměl by se ani dotýkat obličeje, úst, očí, nosu nebo otevřených ran. Stejně tak by se nemělo jíst, pít ani kouřit. „Směsný komunální odpad je nutno z hlediska ochrany pracovníků považovat vždy za odpad nebezpečný,“uvádí ústav.

Co se týče odpadu, který by měl přijít do sběrného dvora, ministerst­vo radí počkat s jeho odnosem, až skončí nouzový stav a zákaz volného pohybu osob.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia