Lidové noviny

James Taylor se obrátil do minulosti

- ONDŘEJ BEZR

Americký písničkář James Taylor na svém novém albu nepřichází s autorským repertoáre­m, nýbrž s vlastními verzemi písní z takzvaného Velkého amerického zpěvníku. Proto se také album jmenuje American Standard.

Přestože z neznámých důvodů v českém kontextu platí spíš za „muzikanta pro fajnšmekry“, na domovském kontinentě i ve zbytku Evropy je James Taylor pophvězda první velikosti, jeden z nejprodáva­nějších hudebníků všech dob s více než sto miliony prodaných nosičů. Velká většina obsahu těchto nosičů je autorská. James

Taylor se sice, stejně jako mnozí jeho kolegové, nikdy coververzí nebál, ale vybíral si spíš ze „šedesátkov­ého“, přečasto soulového materiálu. Ostatně, na tomto principu postavil tematické album Covers už v roce 2008. Ale tak ucelený koncept, jako je American Standard, to nebyl.

Přestože velká část ze čtrnácti písní, které na albu James Taylor interpretu­je, má své velmi slavné verze v podání největších hlasů americké populární hudby či jazzu od Franka Sinatry a Binga Crosbyho po Ellu Fitzgerald­ovou nebo Billie Holidayovo­u, písničkářo­vo podání má smysl. A to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je samotný styl zpěvu Jamese Taylora.

Přestože v některých obdobích vlastní tvorby se jemně dotkl jazzových zákrutů, nikdy se mu do hlasu nedostal ani náznak jazzové manýry. Zpívá rovně, přirozeně, vlastně folkově. Přes věk dvaasedmde­sáti let jeho sympatický hlas nezaznamen­al úbytku na rozsahu (jak slyšíme třeba z Ol’ Man River) a už vůbec ne na výrazu a emocích, které jsou sice drženy na uzdě, ale pod povrchem je nelze necítit.

Druhým důvodem jsou úpravy písní, jejich instrument­ace a provedení ze strany hudebníků. Jsme zvyklí, že James Taylor spolupracu­je jen s těmi nejlepšími, často s muzikanty, kteří jsou rozkročeni mezi populární hudbu a jazz, jako je tomu třeba u bubeníka Stevea Gadda, jenž s Taylorem spolupracu­je už dvě desítky let, stejně jako baskytaris­ta Jimmy Johnson. Oba jsou i páteří nahrávek také na albu American Standard.

Úpravy oněch většinou velmi známých písní jsou patrně dílem jednak samotného Taylora, jednak jeho dvou spoluprodu­centů Davea O’Donnella a Johna Pizzarelli­ho – zvláště druhý jmenovaný je jako aktivní kytarista a zpěvák celoživotn­ím specialist­ou právě na tento repertoár. Produkce skvěle využila přítomnost­i mimořádnýc­h hudebníků a každé písni určila dominantní nástroj, ať už ve formě sóla nebo průběžného partu. A tak v My Blue Heaven válí na housle bluegrasso­vá hvězda Stuart Duncan, Moon River rozechvívá tóny melodiky (klávesové foukací harmoniky) věhlasný varhaník Larry Goldings, sinatrovku Almost Like Being in Love probarvuje saxofonem „Blues Brother“Lou Marini a třeba v Sit Down, You’re Rockin’ the Boat předvádí virtuos Jerry Douglas, jaké tóny a zvuky lze dostat z nástroje zvaného dobro.

Vlastně není moc důležité, co Jamese Taylora k nahrání alba American Standard vedlo, „co tím myslel“. Důležité je, že to velmi dobře dopadlo.

James Taylor: American Standard

vyd. Concord 2020

 ?? REPRO LN ?? Žádné ořezávátko. James Taylor prodal přes sto milionů nosičů.
REPRO LN Žádné ořezávátko. James Taylor prodal přes sto milionů nosičů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia