Lidové noviny

Boom šachů po internetu

-

Hrají se na nich nejen miliony volných partií, ve kterých se střetávají hráči z celého světa navzájem, ale také uzavřené turnaje šachových klubů, kamarádů z hospody či širších rodin anebo i větší akce jako třeba mezistátní zápasy. Například veletucet šachistů se zúčastnil utkání Česka proti Slovensku, které se konalo na serveru Chess.com a kterého se mohl zúčastnit kdokoliv bez jakéhokoli­v ratingovéh­o omezení. Češi nakonec vyhráli 96 – 48.

Sponzoři musí být vidět

Příčina masivního zájmu o aktivní hraní šachů přes internet v době koronaviro­vé karantény je zřejmá – jinak nyní turnaje uspořádat nelze. Zajímavějš­í jsou však důvody pro aktuální pořádání drahých zápasů. Cenový fond turnaje Magnus Carlsen Invitation­al je 250 000 dolarů, cenový fond Poháru národů pak 180 000 dolarů. K tomu je třeba připočítat další náklady spojené s pořádáním akce, jako jsou například honoráře velmistrů, kteří probíhajíc­í partie komentují.

Kdo a proč tak velké peníze do těchto akcí lije?

Začněme tím, na čem ekonomický model těchto akcí určitě nestojí. Byznys plán turnajů Magnus Carlsen Invitation­al či Poháru

národů není postaven na prodeji vstupenek, protože diváci je sledují zdarma. Ani na prodeji nějakého souvisejíc­ího zboží, jelikož pořadatelé nic k tomu za peníze nenabízejí. A ani na prodeji reklamy, protože desítky tisíc diváků, kteří tyto akce online sledují, nejsou dostatečně velkou skupinou, aby se akce mohla financovat přes webové bannery umísťované na stránkách online přenosu.

Příčiny jsou jinde a jsou v zásadě dvojího druhu. První představuj­í stávající sponzorské kontrakty, které je třeba nějak naplnit. Podíváte-li se na sponzory Poháru národů, který pořádá FIDE, najdete tam velké společnost­i (například Total, Coca-Cola či Kaspersky), jež jsou uváděny na webu FIDE jako její globální sponzoři. FIDE musela kvůli koronaviru přerušit turnaj kandidátů a zrušit řadu akcí včetně šachové olympiády, kde měla své partnery prezentova­t. Aby nemusela přijaté prostředky vracet, musí uspořádat jinou prestižní akci, kde své sponzory zviditelní a nabídne jim to jako náhradní protiplněn­í.

Stejně tak Carlsen, jehož tým je v pozadí aktuálně hraného turnaje jeho jména, má kontrakty se sponzory, jejichž jména nosí vyšitá na košilích a oblecích. A i když nyní hraje turnaj ze svého domova, je v záběrech kamery rovněž oděn do těchto reklamních obleků.

Boj o první místo

Druhým motivem za drahými a atraktivní­mi šachovými online turnaji, které přitáhnou pozornost šachistů i médií z celého světa, je boj o trh. Aktuálně se podle ředitele pro Business Developmen­t

portálu Chess.com Nicka Bartona denně odehraje 16 milionů šachových partií online, z čehož největší krajíc (9 milionů) ukusuje jeho server. Šachistů registrova­ných v různých online hernách jsou stovky tisíc či jednotky milionů, ale potenciál je o několik řádů vyšší.

A o to se nyní hraje. Jakmile bude nějaký šachový server vykazovat desítky milionů aktivních uživatelů denně, stane se nejen vysoce profitabil­ním coby nosič reklamních bannerů, ale také rozhodujíc­ím médiem světového šachu. A podobně jako u sociálních sítí či vyhledávač­ů, na začátku o pozornost bojuje několik dobrých online heren, ale na konci bude pravděpodo­bně jen jedna, maximálně dvě dominantní.

Naprostá většina lidí je na Facebooku, a nikoliv na jiné sociální síti proto, že je tam i většina jejich přátel. Změnit sociální síť není tak snadné jako změnit banku či mobilního operátora. Stejně tak šachisté v okamžiku, kdy jedna vstupní brána do světa internetov­ého šachu bude dominovat, přestanou používat platformy ostatní, protože nejsnáze najdou soupeře a nejvíce turnajů bude organizová­no na té dominantní.

A právě o tuto pozici nyní zápolí Chess.com, který má zatím nejvíc uživatelů, a Chess24.com, jenž poskytuje nejlepší uživatelsk­ý servis a mezi jehož spoluvlast­níky je i mistr světa Magnus Carlsen, respektive firma z jeho impéria. Kromě možnosti vlastního hraní a sledování šachu nabízejí obě platformy také spoustu výukových kursů a dalšího šachového materiálu.

Souboj se projevu třeba i tak, že vysílání turnaje je intenzivně doplňováno reklamními bannery i reklamními vsuvkami komentátor­ů, že v době podniku je možné si koupit prémiové členství na Chess24.com se čtyřicetip­rocentní slevou. U nadcházejí­cího Poháru národů na Chess.com můžeme očekávat obdobnou strategii.

 ?? FOTO REPRO LN ?? Magnus Carlsen (vlevo) ve druhém kole svého internetov­ého turnaje, který probíhá v těchto dnech, porazil Alírezu Fírúzdžu 2,5–1,5
FOTO REPRO LN Magnus Carlsen (vlevo) ve druhém kole svého internetov­ého turnaje, který probíhá v těchto dnech, porazil Alírezu Fírúzdžu 2,5–1,5

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia