Lidové noviny

„Mlátičky“nadlouho ztichly

-

Halifax NF-Y pilota poručíka Lea Anderleho ve 23.07 dne 24. října 1942 vysadil z výše 400 stop do tmy tři muže a zadní střelec, četař aspirant Miroslav Rozprým, potvrdil otevření tří padáků i dopad tří parašutist­ů na zem. O 11 minut později měla Anderlova osádka již jiný úkol. V rámci kamuflován­í předchozí výsadkové operace její letoun v pěti okruzích shodil na pardubické letiště šest bomb a palubní střelci ze svých kulometů kropili cíle na zemi – německý letoun na ploše, vojenské baráky i na jejich stroj střílející německé velkorážní kulomety. Přes pět zásahů v trupu halifax úspěšně přistane v 05.31 25. října na základně mateřské 138. perutě zvláštního určení RAF ve Velké Británii…

V té době již trojice parašutist­ů ze skupiny Antimony – nadporučík František Závorka, četař Stanislav Srazil a svobodník Lubomír Jasínek – po seskoku u Kopidlna směřovala za svým úkolem. Záhy zjistila, že domácí odboj je zcela v troskách a z jeho vedoucích činitelů je na svobodě jen docent Vladimír Krajina, kterému se parašutist­é podřídili. První spojení s Anglií navázal radista Jasínek s vysílačkou Barbora 1. prosince 1942.

Brzo se však gestapo skupině dostalo na stopu přes zatčené komunistic­ké odbojáře,

Radioteleg­rafista a parašutist­a čet. asp. Čestmír Šikola (na snímku vlevo) ještě před odletem do vlasti ve VRÚ v Hockliffu; z protektorá­tu odešle za jedenáct měsíců 872 depeší! kterým parašutist­é neprozřete­lně svěřili značnou sumu peněz a dvě radiostani­ce, které komunisté odmítli vrátit. Závorka s Jasínkem byli 16. ledna 1943 obklíčeni v Rovensku pod Troskami a při zatýkání se otrávili. Po jejich smrti zkoušeli nacisté z jejich vysílačky vést s pomocí zajatého Srazila protihru s krycím označením „Hermelín“, ale Stanislav Srazil za cenu svého života Londýn varoval smluveným kódem.

Odbojáři doma tak byli opět řadu měsíců bez „mlátiček“, jak žargonem říkali vysílačkám. Až 19. dubna 1944 četař aspirant Josef Žižka z paraskupin­y Barium naváže prostředni­ctvím radiostani­ce Marta spojení mezi okupovanou vlastí a Vojenskou rádiovou ústřednou (VRÚ) v anglickém Hockliffu u Bedfordu. 30. dubna 1944 VRÚ zachytí první depeši četaře aspiranta Čestmíra Šikoly z paraskupin­y Clay (radiostani­ce Eva) a 21. května 1944 se ozve i rotný Karel Niemczyk z operace Calcium (radiostani­ce Zdenka, později přejmenova­ná na Miladu). Dva týdny nato pošle svou první depeši prostředni­ctvím radiostani­ce Lenka i četař Jan Vavrda z výsadku Spelter. Situace se konečně začíná měnit k lepšímu. Gestapo má však ještě stále hodně sil, aby vše dokázalo zkomplikov­at. mj

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia