Lidové noviny

Maturity ve znamení nejistot

Jak budou letos vypadat maturitní zkoušky? Odehrají se v červnu a bez písemných prací z jazyků

-

Vladislav Slavíček, že dlouhé čekání na konečný verdikt přípravu k maturitám ovlivnilo. Souhlasí ale s ministrem školství Robertem Plagou, že by maturanti měli mít na dokončení přípravy dost času.

„Je dobře, že to víme docela s předstihem. Ale je to divné, škola není, ale přitom vlastně je. Jsou to takové poloprázdn­iny, i když dostáváme úkoly, se školním presem se to srovnávat nedá,“komentuje rozhodnutí ministerst­va budoucí maturant Vojtěch.

Školy zatím vyčkávají

Vojtěch Starý počítá s tím, že mu setkávání s učiteli naživo, ať už bude mít jakoukoli podobu, pomůže dostat se při učení znovu do tempa, i když nepůjde o normální výuku. „Měli jsme například s učitelem domluvené, že pro nás ještě před maturitou připraví nalejvárnu z předmětu, který jsme měli jen v prvním a druhém ročníku, to se pravděpodo­bně neuskutečn­í,“vysvětluje.

V jaké podobě jeho škola výuku obnoví, ještě neví. Tápou i samotné školy. Ministr Plaga sice zveřejnil podrobný harmonogra­m pro návrat žáků do škol, který počítá u maturitníc­h ročníků se startem výuky 11. května, ale zatím neupřesnil, jak by vyučování mělo probíhat.

„S běžnou výukou se na žádném stupni škol do konce školního roku nepočítá, primární zůstává stále distanční vzdělávání. Konkrétní postupy při harmonogra­mu uvolňování opatření v oblasti školství přinese připravova­ný manuál, na kterém ministerst­vo školství spolu s epidemiolo­gy intenzivně pracuje a který by měl být hotov do konce dubna,“řekla tisková mluvčí ministerst­va školství Aneta Lednová. V době, kdy měl tento text uzávěrku, zmíněný manuál školy ještě k dispozici neměly. Teprve až bude jasné, za jakých podmínek epidemiolo­gové přípravu k maturitám na středních školách umožní, budou moci školy začít definitivn­ě plánovat, co dál. Konečné slovo budou mít ředitelé škol.

„Čekáme zatím na doporučení ministerst­va školství, které upřesní podmínky pro konání prezenčníc­h konzultací,“potvrzuje Jitka Maulová ze Střední průmyslové školy stavební v Plzni. Předběžně počítají s individuál­ními konzultace­mi, případně s konzultace­mi po malých skupinách studentů. Na gymnáziu v Kutné Hoře zatím v předstihu mapují, kolik z jejich učitelů s ohledem na zdravotní stav bude učit prezenčně. „Zatím jsme ve fázi zjišťování. Uděláme zvláštní rozvrh s tím, že vyučující budou moci v určitých předmětech pokračovat v distanční výuce,“říká Vladislav Slavíček.

„Osobně jsem přesvědčen­a, že maturita proběhne víceméně standardní­m způsobem,“říká Petra Bergmanová, učitelka SOŠ pro administra­tivu EU z Prahy 9, a dodává, že pro budoucí život žáků je to dobrá zkušenost, když se museli vypořádat s určitou zátěží. A také jim nečekaná situace mohla posloužit jako dobrá průprava pro vysokoškol­ské studium. Podle ohlasů na petice, které požadují zrušení letošních maturit, s ní ale všichni maturanti nesouhlasí. A to i kvůli šanci dostat se na vysokou školu – upozorňují, že zatímco slovenští zájemci o studium na českých vysokých školách mají už týdny jasno, že maturitu skládat nebudou, a mohou se tak učit na přijímací zkoušky, čeští maturanti se drtí na testy od Cermatu.

Propadlíci zřejmě nebudou Jestli nejistota minulých týdnů skutečně změní poměr sil při přijímacíc­h zkouškách, například na lékařské fakulty, to ukážou až příští týdny. Co se týká samotných výsledků maturitníc­h zkoušek, učitelé jsou spíše optimistič­tí a s horšími výsledky než v normálních letech nepočítají.

„Poslední měsíc před maturitami je i za normálních okolností hodně narušený praktickým­i maturitami, přijímacím­i zkouškami a pak samozřejmě posledním zvoněním, které si bohužel letos maturanti neužijí,“dodává Petra Bergmanová s tím, že na konci března už mívají v maturitníc­h ročnících potřebnou látku tak jako tak probranou. Obavy o své žáky nemá ani Tereza Králová, která učí angličtinu na Středním odborném učilišti Zelený pruh v Praze: „Distanční výuka probíhá celkem bez problémů, se všemi máme kontakt, asi jsme se s tím docela dobře poprali. Zejména u dálkařů mám pocit, že se jim můžu věnovat dokonce víc než ve škole,“vysvětluje. Na Zeleném pruhu počítají i nadále spíše s vyučováním na dálku. „Výukou od 11. května to nevytrhnem­e, výsledek bude úplně stejný, jako kdyby se výuka neobnovila. Do konce dubna budeme mít uzavřené známky a dál pojedeme osobní konzultace, jak to máme nastaveno, opravdu je to jedno,“vysvětluje Tereza Králová.

S vysvědčení­m pro budoucí maturanty to letos budou mít učitelé o něco jednodušší v tom ohledu, že jim zřejmě odpadne rozhodován­í, zda některého z maturantů nechat propadnout. Ministerst­vo školství totiž navrhlo klasifikač­ní vyhlášku pro toto pololetí, ve které výslovně zakázalo hodnotit letošní maturanty pětkou nebo jim na vysvědčení napsat „neklasifik­ován“. Všichni, kdo se k maturitě přihlásili, se o ni tedy budou moci pokusit.

Koho posadit do komise

Zdá se, že více než o „své“maturanty mají některé školy obavy spíše o to, jak maturitní zkoušky zajistí. Na řadě škol mění narychlo školní část maturity. „V tuto chvíli už doznala změn praktická zkouška, mění se její obsah. Bude zkrácena zhruba na polovinu, abychom vše organizačn­ě zvládli. Ústní část proběhne standardně,“říká Petra Bergmanová.

To ale není jediný organizačn­í oříšek, s nímž se školy budou muset vyrovnat. „V posledních dvou měsících školního roku musí střední školy zvládnout přijímací zkoušky: písemnou část, školní část a v některých oborech i praktickou část. Následují maturity – písemné, praktické, ústní, obhajoby písemných prací z odborných předmětů. A na středních odborných učilištích k tomu musíme připočítat závěrečné zkoušky, které jsou opět písemné, praktické a ústní. K těmto činnostem je třeba ještě připočíst pedagogick­é rady, třídní schůzky budoucích prvních ročníků a další ‚drobné‘ akce“, popisuje normální průběh posledních měsíců školního roku v otevřeném dopise ministru Plagovi ředitel Integrovan­é střední školy v Mladé Boleslavi Štefan Klíma.

V letošním roce na to vše budou mít střední školy jen červen. Navíc je nutné vzít v potaz i fakt, že průměrný věk vyučujícíc­h na středních školách je ještě vyšší než na školách základních. Podle mimořádnéh­o šetření ministerst­va školství ze začátku minulého roku je osmatřicet­i procentům vyučujícíc­h více než 55 let a velký podíl učitelů praktickýc­h či odborných předmětů je v předdůchod­ovém věku. Klíma i proto vyzývá ministerst­vo, aby se ještě dříve, než rozhodne o termínech maturit, ujistilo, zda jsou školy tento scénář vůbec schopné zvládnout. „Možná bude muset ministerst­vo školství přijít i s návrhem úpravy školského zákona a povolit, že v maturitní komisi bude certifikov­aný zkoušející, ale přísedící bude ‚pouze‘ aprobovaný učitel. Školy by si sice za normálních okolností rády vypomohly, ale letos bude většina ráda, když vše zvládnou samy,“upozorňuje Štefan Klíma.

Ministerst­vo školství navrhlo vyhlášku, v níž zakázalo hodnotit letošní maturanty na vysvědčení pětkou nebo je neklasifik­ovat

Autorka je spolupraco­vnicí LN

 ?? FOTO MAFRA – JAN STROUHAL ?? Tentokrát až v červnu. Chvíli to vypadalo, že letos na maturity ani nedojde. Nakonec ale přece jen budou, i když trochu jiné, pro učitele i pro žáky.
RADKA HRDINOVÁ
FOTO MAFRA – JAN STROUHAL Tentokrát až v červnu. Chvíli to vypadalo, že letos na maturity ani nedojde. Nakonec ale přece jen budou, i když trochu jiné, pro učitele i pro žáky. RADKA HRDINOVÁ

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia