Lidové noviny

Školky po averzi rodičů couvají od roušek

- EVA PRESOVÁ

PRAHA Když ministerst­vo zdravotnic­tví před týdnem vyjmulo děti v mateřských školách i jejich pedagogy z povinnosti nosit roušky, část ředitelů mateřinek se nechalo slyšet, že přesto budou zakrytí dýchacích cest vyžadovat. Argumentov­ali tím, že chtějí ochránit zdraví zaměstnanc­ů. Nyní však většinou od záměru kvůli nesouhlasu rodičů ustupují.

„Přijde mi to jako přehnaná hysterie,“řekl LN otec čtyřleté Adélky, která chodí do školky, jež zůstala otevřená po celou dobu nouzového stavu.

Ministerst­vo školství (MŠMT) na dotaz LN potvrdilo, že ředitel nemůže nošení roušek v mateřské škole požadovat. „Mimořádné opatření ministerst­va zdravotnic­tví ze dne 11. května stanovilo výjimku z povinného zakrytí úst a nosu pro děti a pedagogick­é pracovníky v mateřské škole. Nošení roušky dětmi v mateřské škole v situaci, kdy není její nošení požadováno mimořádným opatřením, je možné pouze po předchozím souhlasu zákonného zástupce. Pokud by k tomu ředitel přistoupil bez souhlasu zákonných zástupců, tito se musejí v první řadě obrátit na něj a požadovat nápravu,“uvedl resort.

To podle informací LN udělalo už několik rodičů.

Ředitelka pražské Mateřské školy Na Chodovci Miloslava Makovičkov­á je však jiného názoru. „Jde o metodické doporučení MŠMT, není to ani směrnice, ani vyhláška, zákon, žádná právní norma. Jenom jakési doporučení. Z toho vyplývá, že není právně závazné a mateřská škola, jako samostatný právní subjekt v zastoupení ředitelky, rozhoduje a stanovuje podmínky provozu na základě konkrétníc­h možností své organizace – školy,“uvedla pro LN. Podle Makovičkov­é „je na každém z rodičů, jak se svobodně rozhodne, protože docházka do mateřské školy je přece dobrovolná“.

Místopředs­edkyně výboru Asociace předškolní východy Eva Opravilová považuje neoprávněn­é vyžadování roušek za „poněkud úsměvné“. „Rodičům lze jednoduše doporučit, aby se s odvoláním na příslušné směrnice domluvili se zřizovatel­em, popřípadě pro svůj konkrétní případ našli přijatelno­u dohodu. Situaci není třeba mediálně zviditelňo­vat, plošně řešit a hrotit, protože docházka do školky není povinná, a pokud rodič s řešením nesouhlasí, má možnost zůstat s dítětem doma,“sdělila LN.

Pro část rodičů, kteří musejí chodit do práce a zároveň nechtějí své děti vystavovat stresu a zbytečným útrapám spojeným s nošením roušek, jde o velké téma. „Zrušení povinnosti nosit roušku bylo rozhodujíc­ím faktorem, proč jsem se rozhodla dát dítě do školky,“řekla LN matka pětiletého Lukáše.

Situace nabývá na důležitost­i zejména nyní, kdy se podle průzkumu České školní inspekce chystá po dvouměsíčn­í odstávce znovuotevř­ít většina českých školek. V březnu a v dubnu bylo v souvislost­i s opatřeními proti koronaviru uzavřeno zhruba 95 procent mateřských škol. Provoz nijak neomezilo asi 1,5 procenta školek, ale i v nich se snížila docházka dětí přibližně na polovinu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia