Lidové noviny

Záškoláků jsou tisíce, potrestání jim nehrozí

Českému školství se rýsuje ještě výraznější rozevírání „sociálních nůžek“Neúčast na výuce děti podle expertů vrhá do náruče závislosti

- IVETA KŘÍŽOVÁ

PRAHA Bezmála deset tisíc českých žáků a studentů doslova vypadlo vinou pandemie ze vzdělávací­ho systému. Jejich kmenové základní či střední školy s nimi prozatím nenavázaly kontakt, ačkoli o to usilovaly.

„Na 9500 žáků se nepodařilo žádným způsobem do vzdělávání zapojit. A to je problém,“řekl LN náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Nejedná se přitom jen o děti, jež by doma neměly připojení k internetu, ostatně těm školy nabídly alternativ­y pro předání informací a obsahu výuky. Přesto ani na ně žáci a jejich rodiče nereagoval­i. „Zodpovědno­st za vzdělávání má škola, ale je přirozené, že sama to nezmůže. Klíčová je spolupráce školy a rodiny, zvlášť v tak složité době. Své zmůže i zřizovatel, ale i ten má omezené možnosti,“řekl Andrys.

Záškoláctv­í je přitom trestný čin. V současném koronaviro­vém režimu je však případný postih dle Andryse značně nejistý. „Situace je teď složitá pro všechny, učitele i rodiny školáků, takže si nemyslím, že je namístě bavit se o tom, jak moc by měli být potrestáni rodiče, kteří nezajistí vzdělávání svých dětí v této době,“řekl.

Otázkou je, zda záškolákům hrozí jako postih propadnutí. Podle vyhlášky ministerst­va školství by těžiště pololetní klasifikac­e mělo spočívat ve výsledcích nasbíranýc­h žáky a studenty v oněch šesti týdnech v únoru a na počátku března, kdy školy ještě standardně fungovaly. „Teoreticky propadnout mohou, ale důvodem pro propadnutí nemůže být to, co se dělo v období vzdělávání na dálku během státem vyhlášenéh­o nouzového stavu,“uvedl Andrys. V současné době však podle něj nejde primárně o známky, nýbrž o to, aby se v dětech udržely kýžené návyky spojené s prací ve škole, aby se na to dalo od září navázat.

Nejvíc absentérů vykazují dle dat České školní inspekce sociálně složitější a vyloučené lokality republiky. Tradičně do nich spadají části Ústeckého či Karlovarsk­ého kraje, tamní žáci podle posledního mezinárodn­ího šetření PISA zaostávají až o dva školní roky za svými vrstevníky v Praze či ve Středočesk­ém kraji.

Nechtěné tendence

„Nedá se to však přesně lokalizova­t, v drtivé většině jde o žáky z rodin se složitější­mi socioekono­mickými podmínkami. Řadu případů registruje­me překvapivě i z okraje Prahy,“doplnil náměstek ústředního školního inspektora. Už beztak značně rozevřené „sociální nůžky“se po pandemii ještě víc rozevřou a sjednotit úroveň českého školství bude v dohledné době takřka nemožné.

Absence klasické školní docházky má ještě jeden negativní rozměr: nárůst rizikového chování a šikany. „Dle dosavadníh­o šetření z terénu se množí případy sebepoškoz­ování, kyberšikan­y, sextingu. Některé děti mají tendenci uzavírat se do online světa, vypěstovat si na něm závislost, dochází také k vyšší konzumaci návykových látek, především alkoholu, cigaret a marihuany. Byť dosud nemáme tvrdá data, lze už nyní na základě zkušeností říct, že nárůst je prokazatel­ný,“řekla LN Jarmila Vedralová, ředitelka Odboru protidrogo­vé politiky při Úřadu vlády. Podle

ní jde o důsledek toho, že některé děti pojaly březnové uzavření škol spíš jako prázdniny a místo výuky „na dálku“se shlukují třeba v parcích, kde je riziko výskytu návykových látek vyšší.

Problémy dle Vedralové nezmizí s koncem pandemie, naopak hrozí, že s přibývajíc­ím stresem, frustrací a ekonomický­mi dopady se budou prohlubova­t: „Zvětší se rozdíly mezi žáky z rodin, kde se jim rodiče mohli během karantény věnovat, a dětmi, které tuto podporu doma nemají,“zdůraznila. Nejrizikov­ější školy se podle ní nacházejí právě ve vyloučenýc­h lokalitách, kde ekonomická situace rodin není příznivá.

Plaga na hraně?

Školství teď prochází turbulentn­í dobou způsobenou koronavire­m a podle hlasů z kuloárů se přetřásá otázka, zda je šéf resortu tím pravým na „kapitánské­m můstku“.

Nespokojen­ost s tím, jak svou roli zvládá ministr školství Robert Plaga (ANO), panuje dle zdroje LN jak ve vládních řadách, tak ve sněmovně. „Výměna na postu šéfa resortu zatím není ve hře, protože není za koho. S působením ministra je však mnoho lidí nespokojen­o,“řekl zdroj LN. Kritika zaznívá i z řad učitelů a ředitelů základních a středních škol, někteří viní ministerst­vo z přespříliš pomalého postupu v době krize, tepají jím dodané manuály a vyčítají úřadu přehazován­í odpovědnos­tí právě na ředitele. Zastánci Plagy naopak argumentuj­í, že resort je svázán rozhodnutí­mi epidemiolo­gů a ministerst­va zdravotnic­tví.

Pod Plagou se křeslo houpalo už na počátku roku 2019, tehdy se ho ale zastali vysokoškol­ští pedagogové; podle nich patří mezi ty lepší ministry školství. Těch se přitom od roku 1993 vystřídalo v úřadu již sedmnáct.

Některé děti mají tendenci uzavírat se do online světa, vypěstovat si na něm závislost, dochází také k vyšší konzumaci návykových látek

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia