Lidové noviny

Na vlně dekadence

Osobní výběr ze světového tisku

- ZBYNĚK PETRÁČEK komentátor LN

Již jsme avizovali postřehy, které každý den publikuje novinář a manažer Gabor Steingart (syn německé matky a maďarského uprchlíka z roku 1956, narozený v Západním Berlíně). S titulem

Osmý den nabízí koncentrát citací, rozhovorů a vlastních glos. Vše se točí kolem pandemie „korony“a cesty z ní ven.

Nevíte-li o nic kolapsolog­ii, poučí vás filozofka Svenja Flaßpöhler­ová, autorka

Kolapsolog­ie: jsme připraveni na novou dobu? Nevíte-li o glokalizac­i, futurolog Daniel Dettling vám vysvětlí, jak by mohla vypadat globalizac­e v éře důrazu na lokální aspekty života. A tak dále.

Steingart nešetří ani vážené osobnosti, jako je předseda Spolkového ústavního soudu Andreas Voßkuhle. Poválečné západní Německo nestavělo identitu na mýtech, historii či vlastenect­ví. Budovalo ji na demokratic­ké ústavě, až se někdy mluvilo o „ústavním vlastenect­ví“. Ústavní soud a jeho předseda svou autoritou převyšují jiné instituce. Což se projevuje i za pandemie nastolujíc­í těžké otázky: Je nejvyšší prioritou ochrana každého lidského života? Nebo se má uvažovat o rovnováze mezi záchranou životů za každou cenu a smysluplný­m fungováním jedinců, ekonomiky, společnost­i i státu?

Andreas Voßkuhle se v listu Die Zeit vyjádřil takto: „Nejvyšší ústavní hodnotou je důstojnost člověka, ta je nedotknute­lná, všechna jiná práva lze omezit, i právo na život.“Steingart reaguje emotivně: „Jak prosím? To jako že existuje lidská důstojnost bez lidského života? Tu větu předsedy Spolkového ústavního soudu si musíte přečíst dvakrát, abyste pocítili ambivalenc­i, která svírá i tohoto bystrého muže.“

Ano, zní to brutálně. Natolik brutálně, že našinec by použil český výraz úžasu: „Ty vole!“A přece na tom něco je.

***

Dokládá to rozhovor, který v Kalifornii vedla pro list Die Welt novinářka Sarah

Pinesová s antropolog­em Richardem Harrisonem. Ten dialog není o virech či medicíně, ale o existenciá­lním odcizení společnost­i. Jak zdůrazňuje Harrison, pro Sartra i Heideggera platilo, že žijeme autenticky jen tehdy, propůjčíme-li naší smrtelnost­i, naší smrti nějaký význam. Třeba pomocí rituálů smutku. K nim patří veřejná gesta – pohřeb, ceremonie, závoj, černá barvy, společenst­ví shromážděn­é u mrtvých a truchlícíc­h. Tyto kulturní praktiky mizí, jsou dysfunkční, a nové ještě nemáme. Pandemie to nezpůsobil­a, jen to ozřejmila.

Antropolog Harrison zcela otevřeně říká, že v hyperindiv­idualistic­kých společnost­ech Západu jsme svému smutku i mrtvým vystaveni sami. Společenst­ví už na pomoc truchlícím nepřichází. Mrtvý už neumírá „v“konkrétním jedinci. Jedinec, ponechán sám sobě, umírá „s“mrtvým. I proto patří k rizikům a hrozbám této pandemie a krize také posílení autoritati­vního státu. Státu, který přebírá roli lékaře i otce.

Pinesová pokračuje: „Takže nechránit lidské životy za každou cenu?“Harrison cituje guvernéra Texasu, jenž řekl, že leccos je důležitějš­í než smrt, a zmínil život společnost­i i mladou generaci. Pak sám dodá: „Nežijeme jen pro život. Umíráme pro naše děti, pro ideje, jakkoliv chytré či hloupé, pro transcende­ntální hodnoty, v jejichž jménu život dáváme.“

Pinesová se nedá: „Ale cítíme to tak i dnes?“– „Většina z nás už ne,“reaguje Harrison. „Stali jsme se posledními lidmi, jak napsal Nietzsche, buržoazií, jejíž nejvyšší hodnotou je ochrana života za každou cenu. Což je dekadentní postoj obětující vyprázdněn­ému žití stěžejní hodnoty, které nám dopřávají život naplněný významem. Přitom pro každou civilizaci musí platit, že existují věci důležitějš­í než život, jinak skončí.“

Zajímavý pohled. Jenže široký potlesk v dnešním světě asi nesklidí.

Stali jsme se posledními lidmi, jak napsal Nietzsche, buržoazií, jejíž nejvyšší hodnotou je ochrana života za každou cenu. Což je dekadentní postoj...

***

Ale kdo ví. Proti hlavnímu proudu se vydal i premiér německé spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko. Rozhovor s ním – opět v listu Die Welt – nese titul „Výraz ,nová normalita‘ mi nahání strach“. Ten výraz se šíří Evropou. Sděluje, že není možný prostý návrat do poměrů „před koronou“, ale že jistá omezení budou patřit k trvalým normám chování. Daniel Günther (CDU) se tomu brání.

Když přijde řeč na „novou normalitu“, Günther zvážní: „Považuji ji za chybnou a zavádějící. Nahání mi strach. Vždyť ‚nová normalita‘ znamená, že život bude takový, jak by měl v budoucnu vypadat. Našim cílem musí být návrat do ‚staré‘ normality, na kterou jsme zvyklí. Tímto směrem se musíme ubírat.“

Premiér Günther v tom cítí hrozbu paternalis­mu, kdy někdo určí, co je normální. Není běžné, že politik ze Západu má cit pro to, co nás naučila normalizac­e.

 ??  ?? ROZCESTNÍK
ROZCESTNÍK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia