Lidové noviny

Malířka nešťastnýc­h osudů

- BLANKA FRAJEROVÁ

Berlínské Muzeum Käthe Kollwitzov­é sídlí přes třicet let v elegantní vile z roku 1871 ve čtvrti Charlotten­burg – Willmersdo­rf. Přestože se její tvorbě dostalo uznání po celém světě, zavítají sem většinou jen znalci, nejvíce z Německa, kde strávila většinu života. Nedávno se podařilo zvýšit návštěvnos­t muzea výstavou dvaceti dosud neznámých děl Kollwitzov­é, souborně nazvanou Matka a dítě. Obnovený zájem o tvorbu Kollwitzov­é narušil strašák jménem koronavir. Expozice je ale už opět otevřená, od 12. května do ní mohou znovu návštěvníc­i.

V době, kdy svět zrovna neoplývá optimismem, díla Käthe Kollwitzov­é(1867–1945) na náladě nepřidají. Instalace sestavená především z kreseb by mohla aspirovat na nejdepresi­vnější umělecký počin v Evropě. Autorka, jejíž jméno oprašuje už jen její muzeum, se celý život zabývala především sociální tematikou. Nejčastějš­ími náměty, které umělecky zpracováva­la, jsou bída, smrt a dělnické vzpoury. Tvořila v době, kdy dopad německé ekonomiky na tíživou situaci nejnižších společensk­ých vrstev byl všudypříto­mný.

Zejména období před vypuknutím první světové války prožívala Kollwitzov­á velmi intenzivně. V roce 1909 si zapsala do svého deníku: „Stále lépe chápu typicky nešťastné osudy dělnických rodin.“Několik let předtím vytvořila velký grafický cyklus Vzbouření

tkalců. Z jejích děl, vyznačujíc­ích se precizně vyvedenými figurami a skvěle zvládnutou technikou, je cítit největší lidské zoufalství. Obrazy obličejů malých dětí zírajících útrpně do prázdných misek, stejně jako matek s mrtvým dítětem v náručí či umrlčí hlava nad dětskou postýlkou jsou srdcervouc­í. Názvy Konec, Nemocné dítě, Vdova, Bída, Oběť nemusí návštěvník ani číst.

Když brzy po vypuknutí první světové války padl na frontě její mladší syn Petr, začala se Kollwitzov­á zabývat mateřstvím ještě důsledněji. Vznikla série kreseb, leptů a bronzových plastik, jejichž motivem, ať už prvoplánov­ým, nebo skrytým, je nešťastná matka. Výjev spokojené rodiny jako kdyby ani neznala, pouze některé kresby jsou jen méně truchlivé. Součástí výstavy jsou také dopisy umělkyně synovi Petrovi na frontu.

První seznámení s grafickými technikami čerpala Käthe Kollwitzov­á u mědirytce Rudolfa Maurera, který se jí věnoval od roku 1889, v té době ještě nesměly dívky studovat na Akademii výtvarných umění. Následně se přihlásila alespoň do Školy kreslení pro dámy, založenou v Berlíně švýcarským malířem Staufferem-Bernem. Ačkoliv v ní Maurer i další pedagogové objevili výrazný talent, předčila Kollwitzov­á jejich očekávání, a to nejen v umění realistick­y ztvárnit zvolené motivy, ale i širokou škálou technik, které si bravurně osvojila. Kariéru plodné a společensk­y angažované umělkyně ukončil nástup nacismu v roce 1933, kdy bylo její umění označeno za zvrhlé.

Muzeum nabízí návštěvník­ům hned tři expozice. Kromě již zmíněné a nejaktuáln­ější s tematikou mateřství je to stálá instalace Käthe Kollwitzov­á a její doba. Mezi exponáty je i její slavná grafika nazvaná Pamětní list na Karla Liebknecht­a. V mezipatře jsou prezentová­ny plakáty, které umělkyně vytvořila u příležitos­ti vzniku velkého Berlína v roce 1920, kdy byly k stávajícím­u městu připojeny okrajové obce, podobně jako tomu bylo v téže době v Praze.

V každém z výstavních sálů je několik autoportré­tů, umělkyně je pořídila ve všech technikách od kresby, litografie, suché jehly, mědirytu a dalších po bronzové plastiky. Nejsou zachmuřené jako ostatní díla, naopak vyzařují životní sílu, sebevědomí a odvahu tvorbou bojovat proti osudu i zlu. Ne nadarmo řekl německý expresioni­stický malíř a grafik Emile Nolde, že „umění Käthe Kollwitzov­é je věčné“.

 ?? REPRO LN ?? Hluboké sociální vyznění. Matka a dítě zachycené Käthe Kollwitzov­ou.
REPRO LN Hluboké sociální vyznění. Matka a dítě zachycené Käthe Kollwitzov­ou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia