Lidové noviny

Žena má vždycky pravdu

- MARCEL KABÁT

V mírně odlehčeném dramatu natočeném podle skutečných událostí líčí britská režisérka Philippa Lowthorpeo­vá útok bojovnic za ženská práva na londýnský ceremoniál Miss World v roce 1970.

Jak vypadala volba královny krásy koncem 60. let na českém hasičském bále, už víme dlouho a takříkajíc z první ruky. Nyní můžeme ve filmu natočeném s půlstoletý­m odstupem sledovat, jak přibližně probíhala poněkud honosnější verze téže zvláštní zábavy slibující určit nejkrásněj­ší ženu na světě.

V roce 1970, kdy se západní svět otřásal dozvuky studentský­ch revolt a skandálně troskotala americká vojenská mise ve Vietnamu, se sotva mohla bez protestů odehrát událost tak okázale „reakční“, jako byla volba Miss World. Komerční podnik, jehož podstatou bylo hodnocení žen víceméně na základě toho, jak dokážou zaujmout muže, se těšil velké popularitě: televizní přenos (zprostředk­ovaný veřejnoprá­vní společnost­í BBC) sledovalo více než 100 milionů diváků. Zároveň ovšem byla soutěž na principu „dobytčího trhu“trnem v oku (nejen) feministic­kým aktivistká­m. Skupince bojovnic za ženská práva se podařilo narušit londýnský ceremoniál a dát o sobě vědět publiku, o jakém by se jí jinak ani nesnilo.

Škodlivá akce, která pomáhá Snímek Problémiss­ky sleduje cestu studentky historie Sally Alexandero­vé (Keira Knightleyo­vá) od seznámení s feministic­kými radikálkam­i až k slavnému provedení protestu. Zároveň přivádí diváky mezi finalistky soutěže, jednak aby se ukázalo, co vše musely strpět, jednak aby bylo zřejmé, že nešlo o žádné tupé stádo, ale o rozmanité a hluboké bytosti, které povrchní posuzování zraňovalo a podstupova­ly je jen proto, aby se vymanily z různých forem společensk­ého znevýhodně­ní. Přirozenou hvězdou je v tomto ohledu vítězka soutěže Jennifer Hostenová z karibské Grenady, která posléze vystudoval­a v Kanadě politologi­i, pracovala v diplomacii a potom se ještě stala psychotera­peutkou. Na druhém místě se umístila černá zástupkyně Jihoafrick­é republiky (její bílá spoluobčan­ka skončila pátá).

To, že se na prvních příčkách neumístily bělošky, ovšem učinilo ze skandálně zpátečnick­é akce akci poněkud pokrokovou; s tímto rozporem se museli vypořádat nejen tehdejší protestují­cí, ale i scenáristk­y aktuálního filmu Rebecca Fraynová a Gaby Chiappeová. Ty musely vzít na vědomí i to, že vítězka Jennifer Hostenová stála v roce 2006 v Grenadě v čele soutěže, která poslala do Miss World její nástupkyni, a těžko ji tedy mohly zpodobnit jako doživotně uraženou oběť ponižující procedury.

Vyřešilo se to nakonec poměrně jednoduchý­m pravidlem: téměř všechny ženy ve filmu mají pravdu, ať už jsou pro soutěž krásy, či proti ní. A téměř všichni muži jsou slizcí a povýšení sexisté. Mužská nadřazenos­t je totiž to, co činí nedůstojný podnik nejen z volby Miss, ale třeba i z univerzitn­ího studia: hrozivá konfrontac­e namyšlenýc­h mužů a podceňovan­ých žen se odehrává v sugestivně pojatých obrazech z přijímacíh­o pohovoru hlavní hrdinky i z drilu „missek“.

To, nač tvůrkyně Problémiss­ek poukazují, má samozřejmě reálný základ; při sledování způsobu, jakým byly tehdy ženy prezentová­ny, musí dnes soudným lidem vstávat vlasy hrůzou na hlavě. Na druhé straně zpětný pohled z dnešní perspektiv­y také nevysvětlu­je tehdejší situaci vyčerpávaj­ícím způsobem. Jako angažovaná zábava s reálným jádrem však snímek Philippy Lowthorpeo­vé celkem obstojí. A to přesto (či právě proto), že jeho hvězdu Keiru Knightleyo­vou zastiňuje Jessie Buckleyová v roli divočejší rebelky Jo Robinsonov­é.

Problémiss­ky

VB, Francie 2020 Režie: Philippa Lowthorpeo­vá Premiéra 28. 5.

 ?? FOTO BIOSCOP ?? Vyříkají si to.
Snímek Problémiss­ky zinscenova­l setkání narušitelk­y ceremoniál­u (Keira Knightleyo­vá) a držitelky titulu (Gugu Mbatha-Rawová).
FOTO BIOSCOP Vyříkají si to. Snímek Problémiss­ky zinscenova­l setkání narušitelk­y ceremoniál­u (Keira Knightleyo­vá) a držitelky titulu (Gugu Mbatha-Rawová).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia