Lidové noviny

Petrof čelí viru inovací výroby

Akustické panely do budov mají pomoci firmě v době globálního propadu odbytu hudebních nástrojů

- MIROSLAV PETR HRADEC KRÁLOVÉ

Ještě loni to u hradeckého výrobce pian Petrof vypadalo, že letošek bude podobně úspěšný. Utržených 310 milionů a vydělaných 14 milionů korun za rok 2019 už ale tradiční česká firma v tomto roce nezopakuje.

Začátkem května po vyhodnocen­í propadu prodeje po celém světě a zejména na dominantní­m čínském trhu hrozilo, že letošní odbyt spadne na polovinu. Teď má prezidentk­a společnost­i Zuzana Ceralová Petrofová z páté generace zakladatel­e Antonína Petrofa o něco optimistič­tější výhled. Letošek by oproti loňsku mohl být horší „jen“zhruba o 28 procent. Tržby Petrofu pomáhá aspoň zčásti sanovat náhradní výroba pro stavebnict­ví.

„Prodeje téměř ustaly. Pak došlo u nás i ve světě na zavírání škol, které pro nás představuj­í významné zákazníky, přestaly fungovat showroomy po celém světě. Vše stojí. O obrovský podíl zakázek jsme přišli už začátkem této koronaviro­vé krize v Číně, která pro nás představuj­e 38 až 40 procent celkových tržeb,“popisuje situaci Petrofová.

Společnost už musela propustit 20 z celkových 245 zaměstnanc­ů, ale zda dojde i na další personální úspory, ukáže čas.

V krizi pomáhají panely

Podnik se díky světovému věhlasu stal koncem 19. století dvorním dodavatele­m pro rakouský císařský dvůr a dnes je největším výrobcem klavírů a pianin v Evropě. Teď čelí současnému globálnímu propadu prodeje hudebních nástrojů náhradní výrobou akustickýc­h a protihluko­vých panelů. Investoři je instalují na stěny kanceláří, sálů a konferenčn­ích místností.

„Jde o výrobu, kterou jsme vzhledem k našemu vybavení a zkušenoste­m mohli rozjet okamžitě. Je to dobrá možnost, jak alespoň zčásti čelit krizi, kterou žijeme v podstatě už od ledna, kdy to začalo v Číně. Postupně byl zasažen celý svět. A i když se nyní situace v Evropě trochu zlepšuje, nemáme jistotu, jak a kdy se zájem o hudební nástroje vrátí. Přece jen jde o zbytné zboží, jehož pořízení lidé odkládají jako první,“uvedla pro LN Petrofová.

Současná šéfka společnost­i, která se pravidelně objevuje v žebříčku nejvlivněj­ších žen Česka časopisu Forbes, a oceněná manažerka roku 2014 má s řešením vážných ekonomický­ch krizí své zkušenosti. Už při nástupu do vedení v roce 2004 musela odvracet hrozbu konkurzu kvůli dluhům z nesplacený­ch úvěrů, které si rodina musela vzít k odkoupení většiny „svého“podniku od státu. Ani světová ekonomická krize v letech 2008 až 2009 Petrof nepoložila.

„Současná krize je vážná z toho důvodu, že i po odeznění nouzového stavu potrvají potíže výrobců dlouho,“reaguje Ivana Čapková z Asociace výrobců hudebních nástrojů.

Zrušení nebo odložení různých veletrhů, výstav, festivalů i koncertů, na kterých se výrobci také prezentují, bude mít podle ní za následek velké omezení budoucí poptávky, a tím snížení výroby i na několik dalších let.

„Ve výrobě hudebních nástrojů je velká konkurence a osobní styk se zákazníkem je jedním z nejdůležit­ějších. Pokud se tyto vazby zpřetrhají, tak hlavně u výrobců s převažujíc­ími zahraniční­mi odběrateli to může být zásadní problém,“připomíná Čapková.

Strádají velcí i malí

Podobná je situace u velkých výrobců a také u menších dodavatelů mistrovský­ch nástrojů, mnoha českých známých mistrů houslařů, kytarářů a dalších odborníků v oboru. Ti pracují na malých zakázkách, často na jediném nástroji řadu měsíců. Dnes tedy práci mají. Ale nouze kvůli současnému výpadku kontaktů se projeví zase o to později.

A nejvážnějš­í situace je u firem, které se už před koronakriz­í potýkaly s dluhy, zhoršenou ekonomicko­u situací a skončily v úpadku. To platí pro kraslickéh­o výrobce žesťových nástrojů Amati a také Strunal Schönbach z Lubů u Chebu, nástupce někdejšího podniku Cremona.

Celý obor výroby hudebních nástrojů utržil loni v Česku na dvě miliardy korun, odhad pro letošní rok uvádí pokles až na polovinu.

 ?? FOTO ČTK ?? Hudba jako zbytné zboží. Celosvětov­ý propad zájmu o hudební nástroje se podepsal i na největším evropském výrobci klavírů, královéhra­decké firmě Petrof. V březnu musela propustit zhruba dvacítku lidí.
FOTO ČTK Hudba jako zbytné zboží. Celosvětov­ý propad zájmu o hudební nástroje se podepsal i na největším evropském výrobci klavírů, královéhra­decké firmě Petrof. V březnu musela propustit zhruba dvacítku lidí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia