Lidové noviny

Rusko a USA opět soupeří v dobývání vesmíru

Plány velmocí

- TOMÁŠ VLACH

MOSKVA/WASHINGTON „Vím, jak dlouho jste se snažili, aby se tato důležitá věc podařila,“blahopřál šéf ruské agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin Američanům po úspěšném startu vesmírné lodi Crew Dragon, jež patří soukromé společnost­i SpaceX miliardáře Elona Muska. Spolupráce mezi Ruskem a USA v dobývání vesmíru, kterou jako jedinou oblast téměř nepoznamen­alo ochlazení vztahů, vstupuje do nové éry.

Když v roce 2011 skončil program raketoplán­ů, USA ztratily schopnost dopravovat samy své astronauty na oběžnou dráhu a musely spoléhat na ruské Sojuzy. Obě země se domluvily poměrně snadno a společné létání do vesmíru nezastavil­y ani americké sankce po anexi Krymu v roce 2014 (ačkoli i Rogozin se ocitl na sankčním seznamu).

Za místo v Sojuzu ovšem Američané tvrdě platí, cena se postupně vyšplhala až na 90 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) u letu, jenž se má teprve uskutečnit letos na podzim. Pro ruský kosmický program to znamená vítané příjmy a Američané platí víc, než kdyby si rakety vypouštěli sami. Pro srovnání: start lodi Crew Dragon s nosnou raketou Falcon 9, již lze použít opakovaně, by mohl vyjít na 57 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a ambicí je náklady zejména

USA chtějí v roce 2024

vybudovat mezi Zemí a Měsícem

vesmírnou stanici Lunar Gateway. Bude sloužit jako základna pro výsadky na Měsíc. Dalším cílem je testovat a připravova­t let na Mars. Astronauti by na Měsíci měli přistát během deseti let. Mise na Mars je záležitost­í desetiletí.

Rusko na projektu spolupracu­je,

ale chystá vlastní program. Stroj s lidmi má na Měsíci přistát v roce 2031. Rok poté má další let dopravit i lunární vozítko. V roce 2033 kosmonauti vyrazí na delší průzkumné cesty a v roce 2034 mají začít se stavbou základny.

u cest k Měsíci ještě stlačit. Vedle projektu SpaceX by měla v nejbližší době vyletět i loď CST-100 Starliner firmy Boeing a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) může mít hned dva „dodavatele“zajišťujíc­í dopravu na oběžnou dráhu. „Se dvěma typy pilotovaný­ch lodí mohou Američané vyrazit vpřed v neoficiáln­ím soutěžení. Rusko má novou konkurenci,“píše ruská mutace německého portálu Deutsche Welle (DW).

Rivalita v mezích výzkumu Prezident USA Donald Trump je na rozdíl od svého předchůdce Baracka

Obamy velkým fanouškem letů do vesmíru. Koncem roku 2017 podepsal nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a potom i na Mars. „Vytvořili jsme něco, co nám závidí celý svět a brzy přistaneme na Marsu,“prohlásil Trump v euforii po vypuštění Muskovy rakety. S tímto záměrem už Američané připravují obyvatelno­u stanici v takzvaném cislunární­m prostoru poblíž Měsíce.

Obytný segment vesmírné stanice by se měl do vesmíru dostat v roce 2024, ovšem bude-li k dispozici odpovídají­cí technika. Rusové zatím opatrně spolupracu­jí na projektu s Američany, chystají ale i vlastní cestu. V roce 2031 plánují přistání na Měsíci a o tři roky později tam chtějí stavět základnu.

„Brzy budeme mít tu největší zbraň, jakou si je vůbec možné představit,“pronesl také Trump po vypuštění rakety SpaceX. Jeho výroky naznačují, že ve vesmíru skutečně bude víc rivality. A i když lety do kosmu jsou součástí velmocensk­é politiky, jde také o vědu a lidské životy. Vesmírní výzkumníci jsou zvyklí spolupraco­vat a tak tomu velmi pravděpodo­bně bude i nadále. Obě země chtějí nadále společně využívat ISS a dohadují si plán výzkumu Měsíce a Sluneční soustavy. Američané také požádali Rusy, aby vyvinuli Sojuz schopný letů k Měsíci, který chtějí mír jako rezervu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia