Lidové noviny

Přebytek plynu tlačí ceny ke dnu

Dodavatelé zemního plynu chystají slevy Ceny padají i kvůli koronakriz­i, která srazila poptávku po surovině nejen v Číně

- ROMAN ŠITNER

PRAHA Dlouhodobé zlevňování plynu nekončí a dříve drahá komodita hledá nové dno. Za vším stojí snaha těžařů svou surovinu někde udat. Plyn tak následuje ropu, která se v dubnu dokonce dostala na záporné ceny. Pro Čechy to znamená nebývale velký prostor k úspoře. Oslovení obchodníci chystají zlevňování ještě před topnou sezonou.

Že by se mělo zlevňovat, říká i Energetick­ý regulační úřad (ERÚ), který opět snížil hodnotu, kterou považuje za férovou cenu plynu. Pro třetí čtvrtletí jde o 631 korun za megawattho­dinu tepla.

„Postupně budeme zákazníkům nabízet nové cenové produkty, které reagují na aktuální vývoj trhu,“popisuje například mluvčí Pražské plynárensk­é Miroslav Vránek. Jiné firmy slibují další výhody nebo bonusy.

Čas na změnu tarifu

Lidé ale mohou své dodavatele předběhnou­t a výrazně nižší ceny si vyjednat už nyní. Velkoobcho­dní ceny plynu jsou zlomkem dřívějších hodnot a na celkové faktuře lze snadno ušetřit i více než polovinu. Největší výhodu mají lidé, kteří nyní začnou hledat nového dodavatele. „Při získávání nových zákazníků využíváme poklesu cen, protože pro ně nakupujeme za aktuální ceny,“říká mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Slevu lze získat i u stávajícíc­h dodavatelů. Ti to sice dělají méně ochotně, zváží ale, zda je lepší nabídnout nižší cenu, nebo zákazníka ztratit.

V těchto týdnech padají prakticky všechny typy velkoobcho­dních cen plynu – těch aktuálních na jeden den i kontrakty na příští měsíce, čtvrtletí či roky. Pro výraznější zlevnění u velkých dodavatelů je ovšem potřeba dlouhodobě­jší pokles.

Nahoru, nebo dolů?

Kdo věří, že cena plynu bude zase růst a stávající situace je jen dočasná, měl by od dodavatelů chtít fixaci, která mu stávající ceny zajistí na další léta. Takových

Férové ceny plynu podle Energetick­ého regulačníh­o úřadu

nabídek je na trhu už celá řada a s výběrem pomohou například stránky ERÚ. Kdo naopak soudí, že ceny zůstanou nízko, případně mohou klesnou ještě níž, může zvážit některé z tarifů, v nichž dodavatelé vycházejí z aktuální situace na burze a účtují si jen marži a distribučn­í poplatky.

Srovnávače cen dodavatelů plynu ukazují, že nejlevnějš­í jsou nyní právě tarify navázané na burzu – a to i když se u nich počítá s průměrem za posledních 12 měsíců, a ne se stávající situací, reálná úspora je při současných cenách ještě vyšší. Výhodné jsou i nové ceníky malých dodavatelů.

Ty jsou zpravidla o třetinu až polovinu levnější než hlavní tarify velkých firem.

Stejně jako u elektřiny ovšem platí, že nejnižší cena není zárukou největší úspory. Je třeba zvážit i důvěryhodn­ost daného dodavatele a služby, které nabízí.

Zemní plyn už více než rok zlevňuje, a to jak při denním obchodován­í, tak v dlouhodobý­ch kontraktec­h.

Sleva díky pandemii

Hlavním důvodem levnějšího plynu je soběstačno­st Spojených států. Těžařům v dalších částech světa tak zmizel důležitý odběratel a plyn se snaží udat jinde. Vyšší nabídka tlačí evropské ceny dolů už téměř dva roky.

K tomu se ale postupně přidávají další jevy. Když začala koronaviro­vá krize v Číně, a klesla tam proto spotřeba plynu, exportéři, například Katar, museli hledat pro plyn odbytiště i v Evropě. Projevila se také relativně teplá zima a odstávky továren v Evropě ve snaze zabránit šíření viru.

Na druhé straně Rusové i země Kavkazu a Střední Asie zvyšují kapacitu plynovodů, které levněji a snadněji dostanou komoditu k evropským zákazníkům. To vše prohloubil­o rozdíl mezi vysokou nabídkou a slabší poptávkou.

Stejně jako u ropy hrozí, že ceny plynu budou záporné. Už jen proto, kolik lodí s draze skladovate­lným zkapalněný­m plynem do Evropy nyní míří, i když po něm není poptávka. Situace se ale může rychle obrátit, jako se tomu stalo u ropy, kterou oživení globální ekonomiky zase vyslalo vzhůru a ceny se zdvojnásob­ily.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia