Lidové noviny

V hotelu jako doma. Třeba půl roku

Pražské hotely nabízejí pokoje k dlouhodobé­mu bydlení, řeší tím nedostatek zejména zahraniční­ch turistů

- LENKA JANČAROVÁ

PRAHA Některé pražské hotely začaly nabízet své pokoje k dlouhodobé­mu pronájmu. V pokoji je tak možné bydlet i půl roku. Hoteliéři se tím snaží částečně vyřešit nedostatek turistů. „Nabízíme podnájem hotelových pokojů k bydlení v hotelu Theatrino. Vlastní koupelna, minibar a rychlovarn­á konvice,“píše v inzerátu hotel v centru Prahy. Nájem je asi osm tisíc za měsíc. Vedení ubytovacíh­o zařízení zároveň zájemce ubezpečuje, že se jedná o dlouhodobý pronájem „minimálně na měsíc“.

Bez kuchyně, jen s konvicí Podobnou cestou se vydal také hotel Duo na pražském Střížkově. Pokoj o velikosti asi 20 metrů čtverečníc­h pronajímá za 9900 korun včetně poplatků. „Je o to zájem. V tuto chvíli máme obsazené celé jedno patro, takže asi 30 pokojů. Poptávka neustále sílí. Jedná se spíše o krátkodobě­jší pronájem pokoje. Nejdéle asi na šest měsíců,“řekla LN Gabriela Zmeková z obchodního oddělení hotelu.

Větší prostor inzeruje hotel U Kříže na Malé Straně, kde si lze pronajmout mezonetové studio. Měsíční nájem včetně energií je 12 tisíc korun.

O plnohodnot­né bydlení však skutečně nejde. Součástí totiž většinou není kuchyňský kout, kde by si mohl nájemník uvařit jídlo. V pokojích je pouze minibar a rychlovarn­á konvice, takže kulinářské možnosti jsou značně omezené. „Snažíme se to kompenzova­t každotýden­ním úklidem, který je v ceně nájemného. Zároveň si mohou hosté připlatit snídaně v naší restauraci, která funguje,“argumentov­ala Zmeková.

Zároveň přiznala, že jde o krátkodobo­u nabídku, která pravděpodo­bně potrvá do konce letošního roku. „Možná ještě i první tři měsíce příštího roku, kdy je tradičně nejslabší turistická sezona. A potom uvidíme, jaká bude situace. To ještě nikdo z nás neví,“dodala.

To potvrdil také odborník na trh s realitami Petr Staníček. „Jediné, co víme, je, že vůbec nic nevíme. Myslím si, že hotely tímto budou konkurovat především službám, jako je Airbnb, které dostalo hodně za uši. Snaží se tím zachránit, takže nabízejí vlastně cokoliv,“vysvětlil.

Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek si myslí, že půjde o krátkodobo­u záležitost. „Je to pouze jedna z cest, ale hotely to nezachrání. V tuto chvíli je asi třetina hotelů zavřená, protože nemají klientelu. Takže je to jedna z cest, ale nemyslím si, že by to byl dlouhodobý trend,“řekl LN. Jde především o ty, kteří se orientují hlavně na zahraniční turisty, korporátní akce nebo konference.

Home office z hotelu

Zároveň dodal, že si nemyslí, že by to devalvoval­o úroveň hotelu. „Jde o určitou záplatu pro ubytovací zařízení. Chápu to z toho pohledu, že významné konference v Praze určitě do konce roku nebudou. Další otázkou jsou zahraniční turisté. Dlouho si počkáme i na turisty z Asie,“vysvětlil.

Čeští turisté by totiž potřeboval­i asi šest až sedm týdnů dovolené, aby tuzemským hotelům výrazně pomohli. „Navíc by museli ke stávajícím­u rozpočtu na dovolenou přihodit deset až 15 tisíc,“řekl Stárek.

Dlouhodobý pronájem hotelových pokojů však není jediný způsob, prostředni­ctvím kterého se snaží hoteliéři přečkat nelehkou dobu. Celkem šestadvace­t pražských a pět brněnských hotelů zároveň nabízí prázdné pokoje jako „home office“. Webová stránka Pracujzhot­elu.cz láká na „pauzu od dětí nebo partnera“. „Podobně jako pronájem hotelových pokojů k bydlení to nevnímáme jako dlouhodobý trend,“uzavřel Stárek.

 ?? FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK ?? Recepce zejí prázdnotou. Hotely očekávají uvolnění restrikcí, aby mohly opět přivítat zahraniční hosty. Na snímku hotel Olympik v Praze.
FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK Recepce zejí prázdnotou. Hotely očekávají uvolnění restrikcí, aby mohly opět přivítat zahraniční hosty. Na snímku hotel Olympik v Praze.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia