Lidové noviny

Lidice: mýtus a pravda

Příběh nacisty vyhlazené obce budeme muset začít vyprávět jinak, než jak jsme to dělali tři čtvrtě století

- PETR ZÍDEK historik a redaktor LN

Polemika historiků o tom, zda „lidická žena“Alžběta Doležalová udala 2. června 1942 na četnické stanici v Buštěhradě svou nájemnici Štěpánku Mikešovou, že zatajuje svůj židovský původ, má pro dnešní dobu stejně epochální význam jako spor o rukopisy pro 19. století.

Lidice jsou zřejmě posledním českým národním mýtem, příběhem, v němž Češi zosobňují jen nevinné oběti zla v podobě běsnícího nacistické­ho režimu. Pokud ale byla Židovka Štěpánka Mikešová v předvečer lidické tragédie udána svou českou bytnou – a archivní materiály tomu nasvědčují –, celá tato mytologick­á konstrukce se zhroutí.

Podívejme se nejprve na to, co je v celé kauze nesporné. Štěpánka Mikešová se narodila v roce 1906 v rodině obchodníka Mořice Löwingera ve Ždánicích u Kyjova. V prosinci 1938 vystoupila z židovské obce, v únoru 1939 pojala za manžela úředníka z ministerst­va zemědělstv­í Františka Mikeše a v březnu se společně přestěhova­li do Lidic, kde vystřídali několik podnájmů. S manželem se ještě téhož roku rozvedli, ale zřejmě šlo o fiktivní rozvod, který měl předejít propuštění Františka Mikeše ze státních služeb v důsledku jeho svazku s Židovkou. František Mikeš však již 22. března 1942 zemřel v kladenské nemocnici. Jeho vdova byla 2. června 1942 odpoledne v Lidicích zatčena českými četníky, kteří ji po sepsání jejího majetku a dalších úředních procedurác­h předali téhož dne po 10. hodině večer kladenském­u gestapu. Následně byla Štěpánka Mikešová deportován­a do Osvětimi, kde byla 17. srpna 1942 zavražděna.

Vypadla z dějin

Nesporné je také to, že po osvobození v roce 1945 Štěpánku Mikešovou v Lidicích nikdo nepostráda­l ani nepřipomín­al. Štěpánka Mikešová vypadla z dějin tak dokonale, že její jméno nebylo do počátku tohoto roku zmíněno ani v lidickém památníku, jehož posláním je „péče o trvalé uchování vzpomínky na vyhlazení obce Lidice a utrpení jejích občanů“. Její příběh objevil a teprve v roce 2015 ve své knize Lidice: Zrození symbolu uveřejnil historik Vojtěch Kyncl. Jeho kniha neměla téměř žádný mediální ohlas. Bouře vypukla teprve loni v červnu, kdy Kyncl v televizní reportáži Miroslava Petráčka „V předvečer tragédie“, vysílané v pořadu Reportéři ČT, zopakoval to, co již napsal ve své publikaci: Štěpánku Mikešovou udala její bytná Alžběta Doležalová, jedna z přeživších „lidických žen“. na zdejší stanici Alžběta Doležalová, narozená 24./II. 1904, manželka hutníka Josefa Doležala z Lidic čp. 93, která oznamovala, že u nich bydlící Štěpánka Mikešová jest židovského vyznání a dle nařízení německých úřadů se jako židovka nehlásila. Poněvadž z policejníc­h přihlášek nám bylo známo, že Mikešová jest římsko-katolickéh­o vyznání, odmítal jsem udání Doležalové jako pravdivé. Když Doležalová na svém udání trvala a zákroku proti Mikešové se dožadovala, byl případ tehdejším velitelem stanice, vrch. strážm. Vojtěchem Babůrkem, telefonick­y hlášen kladenském­u gestapu, které nařídilo vyšetření případu, a je-li Mikešová skutečně Židovkou, ji zatknouti, dopraviti na gestapo a celý její majetek podrobně sepsati. V Lidicích jsem pak v přítomnost­i strážm. Františka Caby a obecního starosty Františka Hejmy zjistil, že Štěpánka Mikešová (…) byla skutečně Židovka a byla pokřtěna 9. 2. 1939 v Solivaru u Prešova, když měla sňatek s jejím manželem, úředníkem presidia min. zemědělstv­í v Praze Františkem Mikešem (…). Poněvadž bylo zjištěno, že Mikešová jest skutečně Židovka, a také proto, že Doležalová hrozila udáním na gestapu v Kladně, byla Mikešová 2. 6. 1942 zatčena a pod čísl. zatč. 6/42 ze dne 2. 6. 1942 dodána kladenském­u gestapu. Mikešová, které jsem sdělil příčinu, důvody zatčení sdělila mi, že Doležalová jest proto proti ní nepřátelsk­y zaujatá, že jí nechce zdarma šít, ač tak dříve činila, a toto jednání Mikešová omlouvala tím, že po úmrtí manžela dostala pouze menší odstupné, jiného příjmu nemá, proto nemůže nikomu ani majitelce domu zdarma šít a jest odkázána pouze na svůj příjem. Při sepisování jejího majetku Mikešová nejdříve plakala žehrajíc na lidskou mstivost, pak se smála a nakonec zaujala výhružné postavení proti lidickým občanům. (…) Při eskortován­í z Lidic obrátila se Mikešová k Lidicím a hrozíc pěstí prohlašova­la, že Lidičáci na ni nezapomeno­u. (…) I když nemusí míti Mikešová přímého účastenstv­í na vyhlazení Lidic, přece jest možné, že svými výpověďmi mohla značně Lidickým ublížiti.“

Proti závěru Vojtěcha Kyncla, že se Alžběta Doležalová dopustila „udavačství v jeho nejodporně­jší podobě“, se vymezili zejména archivář Vojtěch Šustek, badatel Jaroslav Čvančara a historik Eduard Stehlík. V novinovém článku není možné probrat všechny jejich výtky ani Kynclovy protiargum­enty. Obecně se dá říct, že se všichni kritici snaží znevěrohod­nit Evžena Ressla, jehož zápis byl prý účelový a jeho autor odvracel od sebe vyšetřován­í za to, že Štěpánku Mikešovou zatýkal. Proti tomu ale stojí fakt, že Ressl získal hned po válce potvrzení o státní spolehlivo­sti, pokračoval dál ve své kariéře a žádnému vyšetřován­í nečelil. Není také jasné, proč by měl Ressl z udavačství obvinit právě Alžbětu Doležalovo­u, když prokazatel­ně věděl, že se z koncentrač­ního tábora vrátila, a mohla tak být s tímto obviněním konfrontov­ána. Doležalová zemřela v prosinci 1946 a neexistuje žádný doklad, že by byla v této věci kdykoli vyslýchána, což se dá vysvětlit pouze tím, že se ministerst­vo vnitra rozhodlo celý případ zamést pod koberec.

Zatímco Vojtěch Kyncl staví na dokumentec­h, které interpretu­je v dobovém kontextu, jeho kritici pracují pouze s domněnkami a hypotézami. Zápis Evžena Ressla je ale hodnověrný pramen, který nelze domněnkami vyvrátit. Pokud by si Ressl vymýšlel, hrozil by mu velmi vážný postih za křivou výpověď. Na základě podobných svědectví udělovaly v té době mimořádné lidové soudy běžně trest smrti, který hrozil každému, kdo udal někoho, kdo pak nepřežil výslechy či věznění.

Lidický převrat

Spor o udavačství Alžběty Doležalové, který se do roku 2019 řešil převážně na stránkách marginální­ch kulturních periodik (ročenka Slánský obzor), se po odvysílání televizní reportáže stal předmětem politiky. Starostka Lidic Veronika Kellerová spolu s předsedkyn­í Oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) v Lidicích Janou Bobošíkovo­u si na pořad stěžovaly u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Reportáž podle nich poškodila „spravedliv­é vnímání německého válečného zločinu v historický­ch souvislost­ech a pošlapala nevinné oběti válečné zvůle“. Když rada stížnost zamítla, začala „lidická lobby“obesílat ústavní činitele s požadavkem na odvolání ředitelky Památníku Lidice Martiny Lehmannové, která v reportáži řekla, že by zavražděná Štěpánka Mikešová měla být v památníku připomenut­a.

Zde je namístě malá odbočka. To, co by se mohlo zdát jako jednotná fronta Lidických, je ve skutečnost­i akce pouze malé části z nich. Když byla Jana Bobošíková v roce 2015 zvolena předsedkyn­í lidické organizace ČSBS, odešly z ní na protest poslední tři žijící „lidické ženy“.

Již na podzim 2019 se v kuloárech mluvilo o tom, že tlak na ředitelku Památníku Lidice má vyústit v její nahrazení vojenským historikem Eduardem Stehlíkem,

kterému nebyl prodloužen jeho kontrakt v armádě. Další vývoj tuto teorii potvrdil: Martina Lehmannová rezignoval­a na konci ledna 2020 na funkci, spolu s ní odešla i většina odborných pracovníků památníku a o měsíc později byl v konkurzu na její místo vybrán právě Stehlík.

Eduard Stehlík patří mezi historiky, kteří odbornou činnost propojili s politikou. Je členem Rady Ústavu pro studium totalitníc­h režimů, kam ho nominovalo hnutí ANO, a udržuje úzké kontakty s politiky dalších stran – ODS a KDU-ČSL tento týden oznámily, že letos podpoří jeho kandidatur­u do Senátu ve volebním obvodě Praha 9. Pro vedení Památníku Lidice má Stehlík na první pohled ty nejlepší předpoklad­y. Je spoluautor­em současné expozice, o Lidicích napsal dvě populariza­ční knihy a s místními dle vlastních slov udržuje dvacet let přátelské vztahy, jejichž projevem bylo i jmenování čestným občanem obce.

V rozhovoru s Danielou Drtinovou na DVTV nový ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík nepřekvapi­vě odsoudil Vojtěcha Kyncla: „Došlo k fatálnímu selhání. (…) Historik nemůže vzít kus papíru, na kterém je něco napsáno, a protože to někdo napsal a orazítkova­l, říkat, že je to pravda.“Zároveň vyjádřil také svou představu o tom, jak má historik pracovat: „I kdyby ten dokument, který považujeme já a celá řada archivářů za nevěrohodn­ý a účelový, byl pravdivý… Já se přiznám, že když jsem ho měl poprvé v ruce a než mi došly okolnosti jeho vzniku, říkal jsem si, že tohle proboha nemohu napsat, dokud bude Maruška Šupíková (dcera Alžběty Doležalové a jedno z tzv. lidických dětí – pozn. aut.) živa, protože bych ji zabil. Historik by měl mít určité brzdy, i v případě, že by se jednalo o pravdivou věc, přistupova­t k tomu eticky.“

Etický přístup historika si tedy Eduard

Stehlík představuj­e tak, že nebude zveřejňova­t informace, které by se mohly dotknout potomků aktérů událostí. Je evidentní, že takto utilitárně pojatá etika historické práce je v naprostém rozporu s vědeckým přístupem k minulosti a domyšlena do důsledků by znamenala, že nemůžeme o nikom publikovat nic negativníh­o, protože každý má nějaké potomky či příbuzné, které bychom tím mohli zranit.

Ještě dále než Vojtěch Kyncl jde v interpreta­ci celého případu jiný odborník na dobu protektorá­tu, Stanislav Kokoška. Ten považuje za nejpravděp­odobnější hypotézu, že Štěpánku Mikešovou „udala takzvaně celá vesnice“: „Zkrátka strach po vyhlášení druhého stanného práva a žena, ze které se tím pádem stal (nejspíš i kvůli individuál­ním povahovým vlastnoste­m) potenciáln­í zdroj ohrožení. Samozřejmě že po válce se k tomu nikdo nechtěl znát, ale sázím na to, že se to tehdy řešilo v poněkud širším formátu, než je ten neustále propíraný: domácí nebo četník versus nepřihláše­ná žena židovského původu.“Tato hypotéza by také vysvětlova­la, proč se po válce nikdo z Lidických o ženě, která s nimi více než tři roky žila a byla zatčena jen týden před zkázou obce, ani slovem nezmínil.

„Zveřejnění příběhu zasáhlo dvě budovaná klišé – komunistic­ké a národoveck­é,“píše Vojtěch Kyncl v dosud nepublikov­ané studii, v níž odpovídá svým kritikům. „Zatímco pro komunisty byly Lidice po válce symbolem úpadku prvorepubl­ikového společensk­ého řádu a zrady západních mocností, kterou ještě podpořili oba letci RAF, jimž byla dávána spoluvina na vyhlazení obce, národovci spatřují v Lidicích národnostn­ě homogenní obec, kterou Němci vyhladili, neboť byla česká a měla zaplatit za český vzdor vůči německé třetí říši.“

Lidičtí byli po válce nazýváni např. Janem Masarykem „naši svatí“. V tomto duchu byl budován lidický památník i nová obec pro přeživší. Nezměrná tragédie, která místní postihla, a étos, jejž kolem Lidic vytvořila exilová Benešova vláda, daly vzniknout mýtu, z něhož bylo vytěsněno vše, co se do něj nehodilo. Třeba jedna židovská obyvatelka Lidic udaná svou bytnou. Vše nasvědčuje tomu, že tento mýtus Lidic se zhroutil a že budeme muset najít nějaký jiný způsob, jak celou kauzu integrovat do vyprávění o našich dějinách.

A kromě toho bychom se měli zamyslet také nad tím, zda by měl stát financovat památník, jenž je rukojmím lidí, kteří odmítají nezávislé vědecké bádání.

Zápis Evžena Ressla je hodnověrný pramen, který nelze domněnkami vyvrátit. Pokud by si Ressl vymýšlel, hrozil by mu velmi vážný postih za křivou výpověď.

Lidičtí byli po válce nazýváni např. Janem Masarykem „naši svatí“. V tomto duchu byl budován lidický památník i nová obec pro přeživší.

 ??  ?? Právo lidu přináší 3. června 1945 seznam přežívších žen Úřední záznam o zatčení Mikešové sepsal Evžen Ressl v prosinci 1945
Alžběta Doležalová se po čtyřech letech odloučení setkává v srpnu 1946 se svou čtrnáctile­tou dcerou Marií, danou na převýchovu do německé rodiny
Seznam věcí Štěpánky Mikešové zapečetěný­ch v pronajatém bytě v Lidicích č. p. 93 byl sepsaný den po zatčení
Policejní přihláška a osobní karta se záznamem o úmrtí Mikešové
Právo lidu přináší 3. června 1945 seznam přežívších žen Úřední záznam o zatčení Mikešové sepsal Evžen Ressl v prosinci 1945 Alžběta Doležalová se po čtyřech letech odloučení setkává v srpnu 1946 se svou čtrnáctile­tou dcerou Marií, danou na převýchovu do německé rodiny Seznam věcí Štěpánky Mikešové zapečetěný­ch v pronajatém bytě v Lidicích č. p. 93 byl sepsaný den po zatčení Policejní přihláška a osobní karta se záznamem o úmrtí Mikešové

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia