Lidové noviny

Potraviny v Německu zlevní. Češi se už těší

Na nákup do Německa už příští týden

- IVANA PEČINKOVÁ

PRAHA/BERLÍN Německo snižuje od 1. července sazbu daně z přidané hodnoty (DPH). Řetězce jako Kaufland či Lidl už vyslaly signál, že nižší daň promítnou do cen potravin. Z toho budou profitovat i Češi, kteří si zvykli jezdit do Německa nakupovat. Podle průzkumu Sdružení českých spotřebite­lů jezdí za hranice za nákupy pravidelně až jedna třetina Čechů, další třetina pak příležitos­tně. Velká část právě do Německa.

„Naší snahou vždy bylo nabízet zákazníkům výhodné ceny. Proto je pro nás samozřejmé, že na ně snížení daně přeneseme,“řekl vedoucí nákupu německé centrály Kauflandu Andreas Schopper. Podle serveru Spiegelonl­ine.de už snížení v důsledku nižší daně připustily i Lidl a Aldi. Nutí je k tomu silná konkurence a pomáhá jim, že na rozdíl od ostatních obchodů měly po celou dobu epidemie otevřeno.

Bonn ve středu představil balík opatření na pomoc ekonomice, jehož součástí je i přechodné snížení DPH z 19 na 16 procent či ze 7 na 5 u zboží se sníženou sazbou, kam patří i potraviny. Ministr hospodářst­ví Peter Altmaier vyjádřil očekávání, že obchodníci ke snížené dani také něco přihodí a s cenou půjdou dolů ještě více.

Pokud bude týdenní nákup potravin stát 100 eur (zhruba 2660 korun), úspora díky nižší dani bude znamenat 1,87 eura (necelých 50 korun). To sice není moc, ale na zmrzlinu pro zlobící dítě to stačí, komentoval středeční rozhodnutí spolkové vlády německý server N-tv.de. Za půl roku dosáhne úspora při stejných týdenních nákupech skoro 50 eur. A pokud si koupíte auto, tak při ceně 30 tisíc eur už vaše dítě zmrzlinu za 756,31 eura zkonzumova­t nedokáže, pointoval server.

Nižší ceny i v Česku? Konkurenčn­í boj je také důvod, proč by užitek ze snížení německých daní mohli mít i zákazníci Lidlu a Kauflandu v Česku. „Intenzivní konkurence v oblasti obchodu s potravinam­i přispěje k tomu, že získaný prostor pro snížení cen bude přenesen na zákazníky. Ačkoliv efekt snížení daní o tři, respektive dva procentní body nelze přeceňovat. Je ale v zájmu obchodníků si získat či udržet zákazníky a nenechat je konkurenci. Proto snížení daní určitý účinek mít bude,“reagoval Ulrich Binnenböss­el ze Německého sdružení obchodu na dotaz LN, zda se snížení DPH promítne i do cen německých řetězců v Česku.

Jiné to ale v Německu bude u prodejců módy, nábytku a dalšího zboží mimo potravinář­skou branži. Jsou totiž vyčerpaní nucenou přestávkou kvůli koronaviru, mají teď na pultech spoustu neprodanéh­o zboží, které po znovuotevř­ení obchodů už zlevnili. A s rabaty u výrobců už není možné jít dolů.

Sirko Siemssen, odborník na maloobchod a poradce americké konzultačn­í společnost­i Oliver Wyman, očekává, že čtvrtina až třetina maloobchod­ní sítě si nechá výhody snížené daně pro sebe. Nicméně bude více prodejních akcí a slev, kterým budou chtít obchodníci podnítit zájem kupujících. Ten zatím není velký, podle německých médií lidi odrazuje nutnost nosit roušku i přetrvávaj­ící strach z nákazy.

Sebastian Siegloch z Centra pro evropský hospodářsk­ý výzkum v Mannheimu poukazuje na studii finských a amerických ekonomů o vlivu snížení DPH v Evropě. Podle studie se k zákazníkům dostává asi 15 procent snížení. Další studie poukazuje na to, že snížení DPH, ke kterému přikročila v letech 2008–2009 britská vláda, se do cen promítla ze tří čtvrtin. Snížení však proběhlo jen na začátku, pak začaly ceny rychle stoupat.

Příhraničn­í nákupy znovu ožijí Úprava daně je považována za nejsilnějš­í kalibr celého – řečeno slovy spolkového ministra hospodářst­ví Petera Altmaiera – silového balíku. Přes snížení cen má podpořit chuť spotřebite­lů utrácet, a do pokladen obchodů tak přinést více peněz. Podílet by se na tom měli i čeští zákazníci. Hlavně obyvatelé příhraničí.

„Zmrazení přeshranič­ního provozu v minulých týdnech bylo

Až do 15. června platí nařízení,

že na německé území mají zapovězen vstup cizinci, jejichž cesty

nejsou nezbytně nutné – jako jsou právě ty za účelem nákupu nebo turistiky.

Podle německého velvyslane­ctví

v Praze je vstup do Německa českým občanům v zásadě umožněn bez

pro mnoho obchodníků v příhraničn­ích oblastech velmi bolestné. Otevření hranic s Českem bude prvním krokem k návratu do normálu, ačkoliv nákupní chuť zákazníků budou snižovat omezení a opatření v hygienické oblasti,“hodnotí Ulrich Binnenböss­el.

Hranice mezi Německem a Českou republikou by se bez jakýchkoli omezení na obou stranách měly otevřít v pondělí 15. června. udání důvodu a bez nutnosti předložení negativníh­o testu na covid-19. Na hranicích je nikdo kontrolova­t nebude.

V praxi ale probíhají namátkové ■

kontroly ve vnitrozemí a spolková policie může kohokoliv, kdo neprokáže závažný důvod návštěvy,

vykázat ze země.

Češi se podle nového rozhodnutí vlády mohou bez povinnosti testů na covid-19 či karantény vracet již od pátku 5. června. Německá strana sice hranice nekontrolu­je, nicméně prozatím nadále platí nařízení, že do země smějí vstoupit pouze cizinci, kteří k tomu mají závažný důvod.

Podle loňského průzkumu Sdružení českých spotřebite­lů jezdí do zahraničí za nákupy pravidelně třetina Čechů, další třetina pak příležitos­tně. „Po otevření hranic se to vrátí do stejných čísel. Dokonce by to mohlo být více,“řekl LN ředitel sdružení Viktor Vodička.

Kromě potravin Češi v Německu nejraději nakupují drogerii i třeba oblečení. „Nedávné srovnání typického nákupního koše v Praze a v Brně a v Libereckém a Karlovarsk­ém kraji ukázal cenový rozdíl 15 procent ve prospěch konzumentů v obou příhraničn­ích oblastech,“řekl LN prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Dodal však, že jedním z důvodů může vedle nákupů v zahraničí být i třeba samozásobo­vání z vlastní zahrádky.

Vodička však zdůrazňuje, že Češi vedle lepší ceny dlouhodobě oceňují také vyšší kvalitu německého zboží a kulturu prodeje.

 ?? FOTO SHUTTERSTO­CK ?? Lepší ceny i kvalita. Pro německé potraviny a další zboží jezdí zejména v pohraničí stále více Čechů. Oproti zákazníkům nakupující­m v tuzemských obchodech zde mohou ušetřit až 15 procent.
FOTO SHUTTERSTO­CK Lepší ceny i kvalita. Pro německé potraviny a další zboží jezdí zejména v pohraničí stále více Čechů. Oproti zákazníkům nakupující­m v tuzemských obchodech zde mohou ušetřit až 15 procent.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia