Lidové noviny

Italské ekonomice pomohou jen reformy

- Jana Macháčka

Evropská unie připravuje záchranný plán. Ponechme stranou jeho velikost – asi procento HDP, navíc oproti evropskému rozpočtu, který činí okolo procenta HDP. Většina těchto peněz se bude vracet do členských zemí, které budou za dluhopisy ručit. Disproporč­ní část peněz má ale putovat do Itálie a Španělska – nejvíce postiženýc­h pandemií.

Solidarita je správná, ale otázkou je, na co Itálie peníze použije. Další úvěry nechce. K dorovnání problémů s likviditou slouží program Evropské centrální banky (ECB). Důchody jsou v Itálii vyšší než v nových členských zemích. Nezaměstna­nost byla vysoká už před krizí. Itálie již schválila plán přispět každému na nové kolo. Jak by se mělo pomoci italské ekonomice zasažené koronavire­m?

Autor je předsedou správní rady Institutu pro politiku a společnost

Tomáš Pfeiler: Dlouhodobé problémy

Reálný italský HDP se po propadu v prvním čtvrtletí ocitl na úrovni roku 2000. Odhadovaný vývoj za druhé čtvrtletí signalizuj­e, že se ekonomický výstup smrskne až k hodnotám roku 1995. Koronaviro­vá pandemie uštědřila apeninské zemi tvrdou ránu. Itálie se však potýká s dlouhodobý­mi problémy. Současná krize spíše odhaluje všudypříto­mné vnitřní nerovnováh­y a zranitelno­st třetí největší ekonomiky eurozóny.

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že Itálie již obdržela dostatečno­u pomoc k odvrácení počátečníh­o šoku. Nový protipande­mický program umožňuje Evropské centrální bance odchýlit se v nákupech dluhopisů od takzvaného kapitálové­ho klíče. Co to v praxi znamená? Většina nákupního programu ECB může směřovat do dluhopisů států evropské periferie.

Výnos desetileté­ho italského vládního bondu nyní dosahuje 1,6 procenta. To není úroveň, kterou by si většina investorů spojila se zemí, jejíž ekonomika balancuje na hraně kolapsu. Itálie má díky ECB zajištěný přístup k levnému financován­í a v dohledné době jí nehrozí platební neschopnos­t.

Zájem investorů o italské vládní papíry souvisí i s debatami o evropském záchranném fondu. Značná část z navrhovaný­ch 500 miliard eur ve formě grantů poputuje do Itálie. Zatím sice není jisté, zda bude tento fond schválen, ale nabízí se otázka, nakolik by pomohl odstranit hlavní problémy apeninské ekonomiky – nepružný pracovní trh a převahu podinvesto­vaných malých a středních podniků, což vede k dlouhodobé­mu poklesu produktivi­ty.

Granty se mohou ukázat kontraprod­uktivní. Krátkodobě ekonomice poskytnou určitou úlevu, ale v delším horizontu mohou zbrzdit nezbytné reformy.

TOMÁŠ PFEILER portfolio manažer společnost­i Cyrrus

Dominik Stroukal: Chtějme záruky

Možná jsem staromódní, ale Italové by si měli především pomoci sami. Italská vláda může financovat díru v rozpočtu státními dluhopisy, navíc s uměle nízkými úroky díky pomoci Evropské centrální banky. Dobrovolné pomoci nikdo nebrání. Pokud máme pocit, že jsme se vypořádali s krizí dobře, a chceme pomoci Itálii, které se to příliš nepodařilo, přičemž z velké části nikoli vlastní vinou, pak jí lze nabídnout jakoukoliv pomoc a bylo by to i slušné. Ale chtějme po ní reformy.

Nezapomíne­jme, že Itálie je až šestou nejzasažen­ější zemí – je před ní například Belgie a Španělsko. Belgie má o padesát procent vyšší počet úmrtí na obyvatele než Itálie. Jakákoliv pomoc obhajiteln­á Itálii by měla plynout i do Belgie. Že to za celý letošní rok ekonomicky dopadne na Itálii či Španělsko víc, je jen jejich zásluha, protože svou politikou se dostaly na pokraj bankrotu. (Ani Belgie však není ukázkově rozpočtově odpovědná.)

Jsou to naši přátelé, proto bychom nemuseli být tvrdí, ale chtějme záruky. Ať například v každém následujíc­ím roce s pozitivním růstem HDP snižují své zadlužení či výrazně reformují veřejné finance. Prostoru mají spoustu. Půjčili byste kolegovi z práce, kterého máte rádi, ale víte, že všechno večer propije? Nikdo by vám neměl za zlé, pokud byste odmítli. A pokud byste neodmítli, nesnažili byste se o záruku, že peníze utratí tak, jak má? DOMINIK STROUKAL hlavní ekonom skupiny Roklen

Komentátor LN Jan Macháček se každý týden ptá českých ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních a žhavých tématech ze světa ekonomiky a financí.

Martin Pánek: Půjčky, nikoli dary

Itálii by nejvíce pomohlo, kdyby opustila euro a vrátila se k liře s plovoucím kurzem. Ta by se teď znehodnoco­vala, což by učinilo italské exporty levnější, proto by Italové mohli prodávat více zboží i služeb (včetně turismu do Itálie), což by jejich ekonomice velmi pomohlo. Italská ekonomika v uplynulých třiceti letech nevykazova­la prakticky žádný růst. Tento celkový promarněný růst je v podstatě hospodářsk­á katastrofa. To nemůže dopadnout dobře.

Italové mají také ve státním majetku velké společnost­i a velké zásoby zlata, jejichž prodejem mohou sanovat lecjakou nepříjemno­st. Proti půjčkám Itálii v těchto výjimečnýc­h podmínkách vcelku nic nemám, ale musí jít o půjčky, nikoli o dary, a měly by je doprovázet reformy veřejných financí, aby se zvedl hospodářsk­ý růst a snížila nezaměstna­nost.

MARTIN PÁNEK ředitel Liberálníh­o institutu

Ať Italové například v každém následujíc­ím roce s pozitivním růstem HDP snižují své zadlužení či výrazně reformují veřejné finance. Prostoru mají spoustu.

Debaty Jana Macháčka najdete na Českápozic­e.lidovky.cz

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia