Lidové noviny

Český průmysl si sáhl na dno

Propad výroby i exportu kvůli koronakriz­i je největší v novodobé historii. Návrat k loňským číslům by mohl trvat i několik let

- ROMAN ŠITNER

PRAHA Nová čísla statistiků naplno ukázala, jaký dopad měl koronaviru­s na českých průmysl. Ten se propadl nejvíce v novodobé historii země a ruku v ruce s tím se zřítil i export. České podniky vyrobily meziročně o třetinu méně zboží a vývoz proti loňskému dubnu klesl o 133 miliard korun. To jsou peníze, které nyní v tuzemsku chybí.

Jak nevídaný propad je, ukazuje srovnání s hospodářsk­ou krizí, která začala před dvanácti lety. Nejhorší čísla tehdy průmysl vykázal v únoru 2009, kdy klesl o 22 procent, což vyvolalo lavinu propouštěn­í. Co se bude dít dál, je zatím nejisté. Česko i další země se za cenu schodků státních rozpočtů snaží své ekonomiky zachránit.

„Výsledky vypadají hrůzostraš­ně. Útěchou budiž, že většina ekonomik v EU se vrací do normálu, stejně tak jako režim na hranicích,“říká analytik Václav Franče z Deloitte. Očekává, že na loňskou úroveň zahraniční­ho obchodu by se Česko mohlo dostat již příští rok. Naopak Asociace exportérů předpoklád­á, že návrat na loňská čísla zabere tři až pět let.

Odskáčou to automobilk­y

„V dalších měsících se bude situace díky postupnému uvolňování restriktiv­ních opatření zlepšovat, avšak velkou neznámou je hrozící návrat pandemie na podzim,“míní ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

Zahraniční obchod, který obvykle končí ve výrazných přebytcích, skončil v dubnu schodkem 26,9 miliardy korun. To je v tuto část roku nevídané. Obvykle k převaze dovozu nad vývozem dochází jen před Vánocemi, kdy se více kupuje dovážené zboží. Nejhorší výsledek od vstupu do Evropské unie ještě urychlil vyšší dovoz počítačů, které se více prodávaly, aby mohli lidé pracovat z domova.

Detaily čísel ukazují, že nejvíce koronaviru­s dopadl na dřívější motor české ekonomiky. Výroba aut a jejich dílů se zmenšila zhruba na pětinu. Téměř celý duben stály tři české automobilk­y. Škoda Auto během odstávky oproti plánu nevyrobila sto tisíc aut, kolínská TPCA stála celý duben a větší část „nouzových“měsíců byla zastavena produkce i v nošovickém Hyundaii. I nyní, když už všechny tři automobilk­y fungují, jedou nadále jen v omezeném režimu.

V Česku se ale nevyrábí jen celá auta. Vznikají tu například světlomety, brzdy, sedačky nebo palivová čerpadla pro prakticky

všechny evropské výrobce a zájem o tyto díly spadl s tím, jak se výroba aut po celé Evropě zastavila nebo omezila. Celý obor proto nyní táhne dolů jak průmysl, tak vývoz a tím celou českou ekonomiku.

Další odvětví na tom zdaleka takto špatně nejsou.

Proto právě na zotavení automobilo­vého průmyslu bude nejvíce záležet. Květnová čísla o prodejích aut zatím důvod k optimismu nedávají. Například v Česku je trh stále 44 procent pod loňskou úrovní. Ten německý, který je největším odbytištěm aut z českých automobile­k, je o polovinu menší, ve Spojeném království hlásí pád o 85 procent.

Pesimistic­ký je i majitel firmy Brano Group Pavel Juříček. Jeho firma dodává autodíly do automobile­k po celém světě. I když je nyní situace lepší, než byla v dubnu, stále je zhruba třetinu pod plánovaným odbytem. Předpoklád­á, že prodej aut zůstane nízký i příští rok. „Automobilk­y mají vozů plná letiště, určitě se nebudou tolik prodávat,“popisuje.

Ne všechna odvětví jsou na tom ale tak černě. Minimalizo­vat pokles se dařilo například farmaceuti­ckému průmyslu, papírenstv­í či výrobě nápojů. Inženýrské stavitelst­ví dokonce rostlo, a to o 13,5 procenta, tedy výraznější­m tempem než v předchozím měsíci.

Pandemie zastavila výrobu hlavně v automobilo­vém průmyslu. To tvrdě dopadlo na českou ekonomiku.

Sebenaplňu­jící se proroctví

V celé Evropě i například v USA se sice čeká, že nejhorší už proběhlo v dubnu, i tak jsou prodeje vozů výrazně nižší, než bylo zvykem. A to se vše odrazí i v českých podnicích. Firmy mají navíc méně zakázek. Meziročně jich v dubnu ubylo 42 procent. Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy více než 60 procent firem čeká propad letošního vývozu o více než pětinu. Nepředpokl­ádají, že by je závěr roku zachránil. Téměř polovina jich pak čeká, že budou mít ještě v létě pokles zakázek o více než čtyřicet procent.

Dopady zastavení ekonomik už jsou takové, že se domácnosti i firmy začaly obávat o budoucnost, a to situaci dál zhoršuje. „Domácnosti budou nejspíše opatrné a budou raději šetřit, firmy škrtají investice a šetří na mzdách,“říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Česko se v propadu průmyslu výrazně neliší od Německa, na které je hospodářsk­y navázáno. Tam byl propad největší od sjednocení země v roce 1990. V dubnu výroba klesla o 25,3 procenta. „Dosáhli jsme nejnižšího bodu,“uvedlo německé ministerst­vo hospodářst­ví.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia