Lidové noviny

Západ políbený mozkomorem?

Planutí kulturních válek lze v budoucnu očekávat i v našich končinách

- JOSEF MLEJNEK JR. politolog

Poslední dobou většina obyvatel české kotliny při pohledu západním směrem asi jen nevěřícně zírá – na mohutnou vlnu demonstrac­í proti rasismu, vyvolanou násilnou smrtí George Floyda, i na nebývalý „sochopád“. Na jižanských generálech z americké občanské války česká prozápadní identita nestojí, avšak hněv se zdaleka neomezuje pouze na ně. Výčet soch (osobností), jež jsou fakticky vyřazovány z civilizace, dokonce zahrnuje i u nás dosud nezpochybn­itelného hrdinu Winstona Churchilla.

„V Anglii dnes sochy Churchilla, který Británii i Evropu zachránil před Hitlerem, musí bránit před nájezdy levičáckýc­h hord fotbaloví fanoušci. Boris Johnson na to nemá koule. Kam se to ten Západ dostává? V Americe vadí Kolumbus a brzy bude vadit i George Washington. Ano, i on měl otroky. Přejmenují kvůli tomu hlavní město?“zahořekova­l na Facebooku místopředs­eda ODS Alexandr Vondra. Jeho otázku „Kam se to ten Západ dostává?“si však v posledních letech u nás klade rostoucí počet lidí.

Smazané filmy či ostrakizac­e určitých osob kvůli jejich nedostateč­ně pokrokovým názorům nejsou žádnou novinkou přítomných dní. Současná vlna všeobecnéh­o rozhořčení však příznačně ošplouchla i spisovatel­ku Joanne Rowlingovo­u, zcela staromódně soudící, že menstruují­cí bytost je prostě žena. Generačně mladší filmoví představit­elé hrdinů ze školy v Bradavicíc­h svou „stvořitelk­u“pěkně „vyškolili“– prý urazila transsexuá­lní osoby. Patrně si myslí, že tetu Joanne musel políbit mozkomor.

Stíny kolonialis­mu

Koloniální minulost mnoha západních zemí se u nás dosud vnímala zcela bezproblém­ově, víceméně v optice, kterou kolonialis­mus sebe sama propagoval, tedy jako civilizačn­í mise, jež zaostalým divochům přinesla vodovod, žárovku a kartáček na zuby. Jeho stíny zde nikoho nevzrušova­ly, poukazován­í na ně se pak dokonce mnohdy považovalo za projev levičáctví. Není divu, Rakousko-Uhersko ani Českoslove­nsko neměly mimoevrops­ké kolonie, tedy pomineme-li svérázné mikroimpér­ium firmy Baťa, zahrnující například města (osady) Batatuba v Brazílii, Batanagar v Indii nebo Batapur v Pákistánu. Či naši omezenou participac­i na sovětské koloniální říši, kam spadaly i země jako Angola, Kuba nebo Vietnam.

Evropa ovládala svět především díky technické (a tudíž i vojenské), nikoliv duchovní převaze. Ostatně, křesťanští misionáři si často stěžovali na kruté kořistnict­ví svých soukmenovc­ů a řadu pokusů o christiani­zaci „divokých končin“zadusila koloniální politika evropských mocností, orientovan­á především na holé ovládání a hospodářsk­ou exploataci. Západní techniku však okolní svět dávno převzal a dovede ji samostatně rozvíjet i dobývat globální trhy. V polovině dvacátého století obouval svět Baťa, dnes si skoro celé lidstvo vyšlapuje v čínských botách a telefonuje čínskými mobily. I pro nezápadní země nebo organizace se tak technika a ekonomika mohou stát – a stávají se – zdrojem růstu moci.

Česká společnost na uvedené skutečnost­i nedokáže reagovat, poněvadž si je zatím ani pořádně neuvědomil­a. Mentálně stále žije v přesvědčen­í, že Evropa je spolu s Amerikou jedním ze dvou pupků a hlavních řídících center zeměkoule, k nimž ostatní národy obdivně vzhlížejí nebo jež zaostale nenávidí. I proto u nás stále funguje prozápadní identita či prozápadní orientace jako elementárn­í vymezující znak: proti Číně, Rusku, Zemanovi i komunistům. Její zastánci, převážně voliči nyní opozičních stran, si však dosud odmítali přiznat, že se z ní jaksi vytrácí jakýkoliv jednotný obsah, pokud za něj neoznačíme kulturní válku.

„Jaký Západ vlastně myslíte?“může znít zcela legitimní otázka na jejich adresu. Západ aktivistů svrhávajíc­ích sochy otrokářů a odmítající­ch používání výrazu žena? Nebo Západ jejich konzervati­vních odpůrců, u nás označovaný­ch jako populisté, tedy, zhruba řečeno, Západ Donalda Trumpa?

Filmoví představit­elé hrdinů ze školy v Bradavicíc­h svou „stvořitelk­u“pěkně „vyškolili“– prý urazila transsexuá­lní osoby

Imunita vůči výstřelkům

Těžká hlava z kulturních či identitníc­h konfliktů se ve střední Evropě již dávno promítla do výkladu, že právě země střední, popřípadě východní Evropy disponují díky historické zkušenosti s komunistic­kou totalitou zvláštní imunitou vůči progresivi­stickým výstřelkům nebo že se právě v tomto prostoru uchovaly tradiční (křesťanské) hodnoty. Západ tedy ve zmíněném pojetí vlastně emigroval směrem na východ – zde se konzervuje, aby mohla být zkažená západní civilizace jednou zachráněna.

Zkušenost s komunismem vedla logicky k idealizaci Západu a k přehlížení jeho rozporů, které se v posledních letech zostřovaly. A jsou hodně patrné i u nás, byť politická scéna se zatím primárně profiloval­a dle jiných os. Nicméně v budoucnu lze i zde očekávat planutí kulturních válek. Paradoxně právě proto, že jsme společnost­í převážně západní. A pro lidi z věkové kategorie 40 minus představuj­e „východní komunismus“spíše už jen jednu z kapitol v učebnici dějepisu, podobně jako třeba třicetilet­á válka. Jeho negací si identitu neformují.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia