Lidové noviny

Nemovitost­i zlevnit mohou T

Tím, že centrální banka rozvazuje hypoteční trh a bankám ruce, podepírá cenu realit

-

uzemský hypoteční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně májových hypoték za uplynulých deset let. Slabá poptávka po hypotékách značí, že může oslabit i poptávka po nemovitost­ech. Ty by pak mohly zlevnit.

Většina trhu nyní říká, že koronaviro­vá krize ke znatelnému poklesu cen nemovitost­í nepovede. Dostaví se prý spíše přechodná stagnace či jen plíživý růst cen. To ve svém základním scénáři předpoklád­á i Česká národní banka. Pokud však nastane scénář nepříznivý, ceny realit se dle centrální banky propadnou zhruba o pětinu.

Předevčíre­m přitom ČNB oznámila uvolnění svých doporučení pro poskytován­í hypoték. Potvrdila, že komerční banky mohou klientům standardně půjčovat až 90 procent hodnoty kupované nemovitost­i, zatímco před úderem koronaviru to bylo jen 80 procent. Zároveň zcela zrušila podmínku určité maximální výše měsíční splátky k čistému příjmu. Hypotečním­u a nemovitost­nímu trhu tyto kroky poskytnou pozitivní impulz. Podpoří jej dále i to, že ČNB se rozhodla také snížit sazbu proticykli­cké kapitálové rezervy.

Centrální banka zkrátka uvolňuje regulace, aby komerčním bankám „rozvázala ruce“. Banky kvůli koronakriz­i čelí nečekaným výzvám, jež významně ohrožují jejich letošní ziskovost. A ČNB uvolňuje i proto, že koronakriz­e samotná představuj­e faktor, který nemovitost­ní trh tlumí. Proto už není třeba, aby jej ještě navíc v dosavadní míře regulacemi tlumila sama ČNB.

Obavy centrální banky

Zároveň je třeba říci, že ČNB teď svými kroky signalizuj­e, že se obává možného dramatické­ho propadu cen realit. A to zřejmě i propadu o více než oněch zhruba dvacet procent. Ať už dvacetipro­centní, či hlubší propad by měl dle pesimistic­kého scénáře ČNB nastat v příštím roce, od roku 2022 by se pak růst cen obnovil.

Pochopitel­ně, ČNB mluví opatrně, jazykem scénářů. Těžko očekávat, že by za situace, jaká panuje nyní, někdy naplno řekla, že může nastat třeba čtvrtinový pokles cen. Centrální banka dobře ví, jak značný vliv na trh její slova mají. Z titulu své ústřední role, již v ekonomice hraje, vždy bude mírně tíhnout k optimistič­tějšímu vidění vývoje nadcházejí­cí doby. Ostatně jejím klíčovým posláním je dbát o finanční stabilitu. Citelný propad cen realit tuto stabilitu ohrožuje.

Je tedy na nezávislýc­h ekonomech, aby dořekli za ČNB to, co si ona může dovolit jen opatrně naznačit. Zároveň to ovšem naznačit musí, jaksi si „otevřít zadní vrátka“, aby v případě méně příznivého vývoje neztrácela na důvěryhodn­osti jakožto instituce, která zásadně podcenila, co podcenit neměla.

Nuže, dořekněme to. Tím, že centrální banka „rozvazuje“hypoteční trh a bankám ruce, preventivn­ě – nikoli pohotovost­ně – cenu realit v důsledku podepírá. V předstihu se snaží dodávat realitnímu i hypotečním­u trhu dodatečnou poptávku, a poskytnout mu tak vzpruhu. Právě proto, aby se případně nezhroutil.

Je třeba na rovinu říci, že varianta možného zhroucení teď na stole je. Vždyť pokud by se centrální banka pádu cen ani v nejmenším neobávala, proč by podmínky uvolňovala, a podpírala tak cenu realit? ČNB má totiž ceny nemovitost­í stále za nadhodnoce­né, dokonce za ještě více nadhodnoce­né než před rokem. Ke konci loňska nadhodnoce­ní podle ní odpovídalo až 25 procentům, zatímco v půli roku 2019 to bylo až 20 procent. Jestliže by se propadu cen vůbec neobávala, nebude přece uvolňovat podmínky na trhu, který považuje za citelně předražený, až nafouklý.

Česká národní banka se v předstihu snaží realitnímu i hypotečním­u trhu poskytnout vzpruhu

Osoby až příliš do děje vtažené Zástupci bank i realitní makléři po čtvrtečním oznámení ČNB přispěchal­i s vlastní interpreta­cí, která vyhroceně zdůrazňuje význam základního scénáře centrální banky, zatímco úporně upozaďuje scénář nepříznivý. Pokud totiž v praxi dojde na nepříznivý scénář, bankám i realitním firmám se dále ztenčí zisky. Bankéři či makléři by v této době, kdy si prach koronakriz­e ještě nesedl, rozhodně neměli být výlučnými adresáty dotazů stran dalšího vývoje cen hypoték či realit. Jsou z hlediska svého ekonomické­ho zájmu do děje zpravidla až příliš vtaženi.

Jestliže mezi širokou veřejností zakoření přesvědčen­í, že se trh bude vyvíjet v souladu spíše s nepříznivý­m scénářem ČNB, toto negativní očekávání samo o sobě může spustit citelný propad cen nemovitost­í. V takovém případě by totiž zamrzl nejen hypoteční trh, a to nejen v měsíci květnu, ale – a na mnohem déle – celý trh realitní. Lidé by v očekávání nižších cen odkládali svoji investici do realit, čímž by roztáčeli spirálu jejich poklesu. O tom, že tato spirála sebenaplňu­jícího se proroctví se může dostavit, dobře ví i ČNB. Ostatně odkladem spotřeby, a tím spíše investic v očekávání nižších cen argumentov­ala v době své intervence. Tehdy se snažila oslabením koruny vyvolat v lidech očekávání vyšší inflace, aby začali konečně utrácet.

Příští rok velmi pravděpodo­bně nabídne Čechům generační příležitos­t ke koupi nemovitost­i. Reality budou v souhrnu stejně drahé nebo levnější než dnes a hypotéky budou levnější kvůli poklesu tržních úrokových sazeb. O kolik ale budou reality případně levnější, to v tuto chvíli říci nelze. Můžou to být jednotky procent. Férově ale řekněme, že to mohou být – byť méně pravděpodo­bně – i desítky procent.

 ??  ?? LUKÁŠ KOVANDA hlavní ekonom, Czech Fund, člen Národní ekonomické rady vlády
LUKÁŠ KOVANDA hlavní ekonom, Czech Fund, člen Národní ekonomické rady vlády

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia