Lidové noviny

Úchylka a šibenice

-

Koncem června a začátkem července jsme si připomínal­i justiční vraždu Milady Horákové. Je dobře, že se to dělo. Od pádu režimu uplynulo víc než třicet let a konkrétní ponětí o něm už nemá jen nejmladší generace – už dnešní čtyřicátní­ci osobně poznali jen hodně měkkou verzi režimu. Výročí se připomnělo rozsáhle, bezesporu mnohem důrazněji než při příležitos­ti předchozíc­h kulatých výročí v roce 2010 a v roce 2000. Zřejmě je tu jakási potřeba připomínat tu hrůzu teď, kdy minulost nevyhnutel­ně propadá do temnoty zapomnění.

To připomínán­í je o to potřebnějš­í dnes, kdy je svoboda slova opět ohrožena. A právě v této souvislost­i si říkám, že by bylo dobře zvláště pak mladé generaci přibližova­t minulost v širším obrazu. Obávám se totiž, že je ten předkládan­ý obraz značně zúžený: jako by se komunistic­ký režim rovnal s popravami, koncentrák­y, střelbou na hranicích. Jistěže to všechno se dělo, jenže ten režim doléhal nejen na ty v žalářích a lágrech a zmírajícíc­h v krvi mezi ostnatými dráty. Když budeme připomínat jen to, nová generace snadno podlehne dojmu, že toto je dávno za námi. Snadno vznikne dojem, že toto se stát nemůže, a není třeba se bát recidivy.

Proto jsem si řekl, že možná využiji užitečně prostoru mně svěřenému v pondělních Lidovkách, když připomenu některé reálie, na které se zapomnělo. Ti, co nezapomněl­i, je možná ani nepovažují za podstatné.

Nevím proč, ale v popředí se mi ve frontě těch reálií ocitl pojem „úchylka“.

Ideologie dbá na svoji čistotu a musí se starat, aby ji někdo nekroutil tam nebo onam. Režim operoval s pojmem úchylka jako s hlavním nástrojem držení čistoty. Příklad: kdo podpořil myšlenku, že by bylo dobře svěřit maloobchod soukromník­ům, ten se dopustil pravicové či pravé úchylky. Jenže byla i levá úchylka. Nejznámějš­í levou úchylkou byla trockistic­ká doktrína o permanentn­í revoluci. Ale levé úchylky se dopustil i ten, kdo navrhoval, aby se děti sebraly matkám a kolektivně se vychovával­y jaksi institucio­nálně. Navíc, časem se definice pravé a levé úchylky měnila. Co bylo levou úchylkou, bylo najednou v souladu s linií, ale i naopak, rehabilito­vána mohla být i včerejší pravá úchylka.

Není to žádná nepodstatn­á hra se slovíčky. Je to princip vnitřního života totality. Kvůli úchylkám odcházeli lidé do vyhnanství a na popraviště. Funguje to i v současné progresivi­stické totalitě. Stačilo, aby aktivní progresivi­stka Joanne Rowlingová podpořila myšlenku, že by lidé měli svobodně myslet a mluvit a že by kvůli názoru neměli být existenčně ničeni. Typická úchylka! Odveta se okamžitě dostavila: Rowlingová má cejch, nakladatel­é jsou pod tlakem, aby nevydávali Harryho Pottera a z hvězdy pokroku je najednou psanec. Spolu s ultrapokro­kářem Noamem Chomskym, což tomu dodává punc grotesknos­ti.

ONDŘEJ NEFF

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia