Lidové noviny

Čeští vědci odmaskoval­i vir

Biochemici popsali způsob, jakým SARS-CoV-2 uniká pozornosti buněčné imunity. To přispěje k vývoji léku

- EVA PRESOVÁ

Lidí, kteří onemocní covidem-19, každým dnem celosvětov­ě přibývá, podle údajů Světové zdravotnic­ké organizace (WHO) je jich už více než 16,3 milionu. K lepšímu zacílení léčby může v budoucnu přispět práce českých vědců.

Tým z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd podrobně popsal strukturu proteinů nového koronaviru, které jsou klíčové pro jeho „maskování“před imunitním systémem člověka. Výsledky výzkumu biochemici z dejvického ústavu publikoval­i v prestižním vědeckém časopisu Nature Communicat­ions.

Virus SARS-CoV-2, který letos změnil život miliardám lidí po celém světě, patří mezi takzvané RNA viry. Ribonukleo­vou kyselinu používá k uchování své genetické informace.

„Abychom mu mohli čelit, musíme do detailů porozumět struktuře a funkci jeho jednotlivý­ch proteinů,“uvedl mluvčí akademické­ho pracoviště Dušan Brinzanik.

Vědci zjistili, že jeden ze způsobů, kterými se koronaviru­s snaží obelstít imunitu člověka a přesvědčit buňky, že virová RNA je neškodná, je instalace takzvané čepičky, tedy zvláštní struktury na začátku ribonukleo­vé kyseliny. Díky tomu se virová RNA tváří jako lidská a vir může infikovat organismus a množit se v něm.

Úspěchy ve zkumavce

Instalaci „čepičky“usnadňuje jeden z koronaviro­vých proteinů, kterému pomáhá ještě další. Právě jejich přesnou strukturu se pomocí rentgenové analýzy podařilo zjistit a analyzovat týmu pod vedením Evžena Bouři a Radima Nencky. „Právě vyvíjíme látky, které nám už fungují ve zkumavce, ale k léku je to ještě dlouhá cesta. Jeho vývoj trvá několik let,“potvrdil LN Bouřa.

Jeho tým doufá, že koronaviro­vá pandemie skončí dříve. A počítá také s vakcínou. „Některé očkovací látky vypadají velmi nadějně,“podotkl.

Půlroční výzkum

Do zkoumání koronaviru se čeští vědci pustili už v lednu, hned poté, co Čína zveřejnila jeho genom. „Stovky vědeckých týmů se snažily objasnit, jak virus SARS-CoV-2 dokáže maskovat svoji RNA před buněčnou imunitou. Nakonec se to podařilo dvěma americkým týmům a nám v Praze,“uvedl Bouřa.

Tým z ÚOCHB identifiko­val několik zásadních charakteri­stik zmíněných proteinů. Především hluboký kaňon na povrchu, kde se váže virová RNA a instaluje se tam na ní čepička. Právě na kaňon mohou mířit látky, které aktivitu proteinu a instalován­í čepičky potlačí.

Podle vědců by v budoucnu mohly sloužit jako léky proti mnoha druhům koronavirů. Pozornost

týmu se také tímto směrem obrací.

„Teď směřujeme více do aplikované sféry. Vyrábíme sloučeniny ve spolupráci s organickým­i chemiky u nás na ústavu,“uvedl Bouřa. A nejen tam, výsledky výzkumu českých biochemiků vzbudily zájem odborné veřejnosti po celém světě, a to ještě dříve, než vyšel zmíněný článek v Nature Communicat­ions.

„Některá data jsme zveřejnili už dříve na internetu. Náš ústav vyvíjí nyní nové látky v konsorciu s několika farmaceuti­ckými firmami, jakými jsou Gilead a Takeda,“řekl LN Bouřa.

Dosud se k léčbě covidu-19 používají – v podstatě experiment­álně – léky, které byly již dříve schválené na jiná onemocnění. Patří k nim remdesivir, původně určený proti infekcím způsobeným viry ebola, a marburg nebo poněkud „kontroverz­ní“hydroxychl­orochin na malárii.

 ?? FOTO ARCHIV ÚOCHB ?? Badatel. Na výzkumu pracoval tým pod vedením Evžena Bouři (na snímku) a Radima Nencky.
FOTO ARCHIV ÚOCHB Badatel. Na výzkumu pracoval tým pod vedením Evžena Bouři (na snímku) a Radima Nencky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia