Lidové noviny

Místo covidu nás zabije hlad

Lidé ve válčící Sýrii čelí raketovému vzestupu cen. Bez humanitárn­í pomoci a příbuzných v zahraničí by nepřežili.

- TOMÁŠ VLACH

Vdova Rimah se stará o devět dětí, jedno z nich navíc trpí dětskou mozkovou obrnou. Muž jí zemřel před dvěma lety. „Přišlo to pouhých dvacet dní poté, co mu diagnostik­ovali rakovinu plic,“říká. Potraviny jako maso si dovolit nemohou.

„Před pár měsíci jsem koupila velkou plechovku másla za sedm tisíc syrských liber (asi 130 korun), teď stojí třicet tisíc (přes 500 korun). Taky ceny oleje vyskočily na pětinásobe­k,“říká. Má alespoň štěstí v tom, že může dostávat humanitárn­í pomoc, která už proudí do většiny míst v Sýrii.

„Dnes chtěla jedna stařenka kuřecí kebab za 500 liber. Jenže by za tyto peníze dostala jen asi 95 gramů kuřete. Aniž bych jí cokoliv řekl, dal jsem jí 200 gramů, aby se mohla dobře najíst,” říká Ahmed, řezník z Arihy, který pocítil důsledky války na vlastní kůži. Před válkou porážel čtyřicet ovcí denně, teď prodá jednu ovci za tři dny.

Devět milionů ohrožených Během občanské války, která trvá od roku 2011, se Sýrie stala jedním z nejnebezpe­čnějších koutů světa. K tomu se přidal dosud nevídaný ekonomický propad, kdy měna klesla asi čtyřicetkr­át a základní komodity několikaná­sobně podražily.

Jen za poslední rok vzrostly náklady na jídlo o 209 procent a podle údajů Světového potravinov­ého programu (WFP) se počet lidí strádající­ch nedostatke­m potravin zvýšil z půldruhého milionu na více než devět milionů lidí.

„Reálně si lidi mohou dovolit tak třetinu toho, co před válkou,“říká Tomáš Kocián, který ve společnost­i Člověk v tísni řídí pomoc blízkových­odnímu regionu. To ale jen díky tomu, že většina obyvatel žije ze stovky nebo dvou set eur, které měsíčně posílají jejich příbuzní ze zahraničí.

Kdo takový příjem nemá, tomu hrozí reálný hlad. Například Džara, státní zaměstnane­c, bere měsíčně 50 tisíc syrských liber, v přepočtu necelých pět set korun. Taková suma stačí rodině jen na několik dní. „Mám dluhy, lidé prodávají nábytek, to se nám v životě ještě nestalo,“říká. V podobné situaci jsou i další úředníci, zdravotníc­i či učitelé.

Podražily přitom nejen potraviny, ale i vždy obvykle levný benzin a nafta, stejně jako plyn používaný na vaření. Sýrii taky vůbec poprvé v historii hrozí nedostatek chleba. Země byla v jeho produkci vždy soběstačná, dotovala ho a rozděloval­a na příděl. Teď ale vypěstoval­a méně obilí, než spotřebuje, a navíc většina obilných oblastí je na severových­odě, kde mají svou autonomii Kurdové. Ti už oznámili, že si vytvoří zásobu na půldruhého roku a vládě prodají jen to, co zbude. Situaci má zachránit nákup z Ruska přes přístav v Latákíji, obtížně se ale shání lodě ochotné náklad přepravit.

Nic z toho neodradilo režim Baššára Asada, aby uspořádal v zemi další volby. Hlasovalo se na sedmdesáti procentech území ovládaných Asadem, účast byla 33 procent a zvítězila samozřejmě vládní strana Baas a její spojenci.

Moskvu obnova nezajímá Asadův režim dokázal sice s pomocí Ruska a Íránu získat zpět mnohá území ovládaná opozicí, to ho ale spolu s devíti roky válčení ekonomicky vyčerpalo a navíc si na sebe Damašek přivolal americké a evropské sankce. A jak se ukazuje, Írán a Rusko sice Asadovi pomohli s válčením a zkoušeli během války své nové zbraně, rozvrácená ekonomika Sýrie je už ale zajímá méně.

Další regionální velmoc, Turecko, podporuje opoziční skupiny, které vládnou v provincii Idlib na severozápa­dě země. V pohraniční­ch oblastech, jako je Afrín, pak otevřeně zavádí svůj protektorá­t. „Dokud nebudou Syřané mít svobodu, mír a bezpečí, zůstaneme v této zemi,“prohlásil přibližně před týdnem prezident Recep Tayyip Erdogan. Američané se zase pokoušejí „civilizova­t“samosprávu kurdských oblastí tak, aby se zbavila elementů nepřijatel­ných pro Ankaru a mohla s Tureckem koexistova­t.

Hrozbu nákazy koronavire­m, která děsí celý svět, Syřané příliš neřeší. V zemi je oficiálně na 700 případů a 40 lidí nemoci podlehlo. Odhaduje se ale, že skutečné počty budou mnohem vyšší. „Mnohokrát jsem od lidí na toto téma slyšel – máme zemřít hlady v důsledku válečných událostí, nebo na covid? Není to jedno?“říká Hossam Šarkáví, regionální koordináto­r z Mezinárodn­ího Červeného kříže a půlměsíce (IFRC).

 ?? FOTO TOMÁŠ VLACH ?? Boj o chléb. Základní potraviny, chleba, měla Sýrie vždy dostatek, dotovala ho a dávala na příděl. Letos se jí ho poprvé nedostává.
FOTO TOMÁŠ VLACH Boj o chléb. Základní potraviny, chleba, měla Sýrie vždy dostatek, dotovala ho a dávala na příděl. Letos se jí ho poprvé nedostává.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia