Lidové noviny

První vakcíny vzniknou po říjnu

- MAGDALÉNA LANGOVÁ

LN Jak je těžké vyvinout vakcínu proti koronaviru?

Je to poměrně těžké, byť je po světě spousta kandidátní­ch vakcín. Poptávka je obrovská a očkovací látku skutečně potřebujem­e, proto se hlásí nespočet zájemců. Různé mezinárodn­í týmy paralelně zahájily aktivity a nachází se v různém stadiu příprav. Mnohé z nich mají zkušenosti s koronaviry, neboť se v minulosti podílely na očkování proti SARS či MERS. Záleží ale na tom, jaký typ či model vakcíny farmaceuti­cká firma zvolí. Podle toho se odvíjí náročnost vývoje.

LN Jaké modely vakcíny tedy existují?

Existuje třeba model inaktivova­né vakcíny, jehož vývoj není příliš náročný. Svým způsobem to znamená, že vezmeme živý virus, který umrtvíme. Poté využíváme směs mrtvých mikroorgan­ismů, v tomto případě virů, a vyvineme vakcínu. Pak existují složitější modely, kdy využíváme například různé nosiče, které jsou mnohem imunogenně­jší (schopné lépe vybudit vznik protilátek v těle – pozn. red.) než původní virus. Takže se používá třeba adenovirus nebo papilomavi­rus (viry napadající lidské buňky – pozn. red.). Vědci musí použít určitý konstrukt, jenž bude dostatečně imunogenní a ponese informaci, která se vpraví do tohoto systému. To je asi nejsložitě­jší model. Dnes existují i geneticky modifikova­né vakcíny, z kterých plynou určité obavy. Mluvíme o nich dlouhá léta a odborníci se obávají, jakým způsobem bude očkovací látka v lidském organismu fungovat. Tady se totiž do těla dostává pouze informace, která kóduje, jaký protein se má následně vytvořit. Protein si pak vytváří samotný organismus. Musíme dávat pozor na to, aby protilátky, které se v organismu vytvoří proti proteinu, nenapadly část našeho těla a poté nám neublížily.

LN Jak koronaviru­s napadá lidské tělo?

Koronaviru­s se do lidského organismu dominantně dostává vzdušnou cestou neboli kapénkami. Každý virus se obecně nemůže množit bez lidského organismu, protože nemá aparát, který by to umožňoval. To znamená, že potřebuje lidskou buňku, do ní se dostane a jeho genetická informace se zapojí do naší genetické informace. Když se množí naše buňka, on se množí s ní. Pak dochází k tomu, že napadá i buňky, které může likvidovat. Napadá orgány, jako jsou plíce a podobně.

LN Vakcína musí zprvu projít laboratorn­í fází a poté vstupuje do klinického hodnocení, kdy se testuje na lidech. Klinické zkoušky jsou rozděleny do několika fází. Co se děje v té první?

V první fázi se využívá například jen dvacet osob. I kdyby šlo o vakcínu pro děti, testuje se na dospělých dobrovolní­cích. V této fázi se zkouší, zda vakcína nemá hrubou toxicitu a neohrožuje člověka na životě. Když se zjistí, že očkovací látka je v pořádku, postupuje do fáze dvě.

LN A jak probíhá druhá fáze?

V ní se sleduje, jakým způsobem je možné očkovací látku dávkovat. To znamená, jestli budeme potřebovat jednu, dvě, nebo tři dávky vakcíny. Zjišťuje se, jaký obsah by měla mít jedna dávka a podobně. Druhé fáze se musí zúčastnit už stovky dobrovolní­ků. Pak přichází na řadu třetí fáze.

LN Ta už je klíčová a rozhoduje se v ní o registraci vakcíny.

Ano. Jde o rozhodujíc­í fázi, v níž se sleduje účinnost vakcíny. Do třetí fáze se musí zapojit tisíce lidí. V rámci studie se sledují různé skupiny. Naočkovaní jedinci jsou vystaveni viru a vědci sledují, kolik z nich onemocnělo. V druhé skupině jsou dobrovolní­ci, kteří jsou naočkováni jinou vakcínou nebo nemají v těle žádnou látku. Skupiny se porovnávaj­í a z toho se zjišťuje účinnost očkovací látky. Po celou dobu se sledují nežádoucí reakce, které výzkumníci následně popisují. My je pak najdeme v příbalové informaci u dané vakcíny.

LN Ve třetí fázi je potřeba vyzkoušet vakcínu i na mezinárodn­í úrovni. Podle čeho si farmaceuti­cké firmy vybírají, kde budou očkovací látku testovat?

Když má vakcína fungovat celosvětov­ě, musí se vyzkoušet v různých zemích, pak jsou testy samozřejmě důvěryhodn­ější. Farmaceuti­cké firmy si vybírají státy podle toho, kde je nejvíce případů. To je pro ně nejvýhodně­jší. Například vakcínu proti ebole logicky testovaly hlavně v Africe.

LN A kde se v současnost­i testuje vakcína proti koronaviru?

Některé studie proběhly v Austrálii. V současné době hlavní účinnostní studie probíhají v Latinské

Americe nebo ve Spojených státech, kde je případů hodně, a z toho hlediska to je pro firmy výhodné.

Očkovací látky se vyvíjejí i deset let. V případě vakcíny na koronaviru­s se ale svět shoduje, že je potřeba ji mít k dispozici co nejdříve. „Rizika spojená s novou vakcínou jsou totiž nižší než rizika onemocnění covidem-19,“vysvětluje epidemiolo­g Roman Prymula.

LN Jak dlouho se běžně vakcína vyrábí a testuje?

Je to běh na dlouhou trať. V minulosti celý vývoj vakcíny probíhal zhruba deset let – od preklinick­ých zkoušek kandidátní vakcíny přes klinické zkoušky až do fáze, kdy dojde k registraci a k výrobě.

LN Takže v ideálním případě by se vakcína proti koronaviru vyvíjela také deset let?

Kdyby byl čas, tak ano, ale on není. Veškeré světové dozorové agentury rozhodly o tom, že umožní registrova­t vakcínu po neuvěřitel­ně krátké testovací době – po přibližně dvanácti až osmnácti měsících. Rizika, která jsou spojena s novou vakcínou, jsou totiž mnohem nižší než rizika, která jsou spojena s nemocí covid-19. Autority se proto takto rozhodly.

LN Které očkovací látky se třeba vyvíjely deset let?

Prakticky všechny, například vakcíny proti žloutence či proti meningokok­ům. To trvalo opravdu velmi dlouho.

LN A kdy se podle vás svět dočká účinné vakcíny proti koronaviru?

Vše nasvědčuje tomu, že někdy po říjnu by měly vzniknout první vakcíny. Nicméně jejich kapacita bude velmi omezená. Masivní produkce bude probíhat až v příštím roce. Já osobně očekávám, že se očkovací látky dočkáme někdy v polovině roku 2021.

 ?? FOTO MAFRA – MICHAL RŮŽIČKA ?? Vládní zmocněnec pro vědu Roman Prymula byl na jaře jednou z tváří boje proti covidu
FOTO MAFRA – MICHAL RŮŽIČKA Vládní zmocněnec pro vědu Roman Prymula byl na jaře jednou z tváří boje proti covidu

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia