Lidové noviny

Hledá se úředník. S podmínkou

- MARTIN SHABU

Na ministerst­vu obrany proběhl v tomto týdnu tendr na post náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie. Soutěž má jeden háček. Případný vítěz bude muset místo opustit, jakmile o to požádá současný velvyslane­c při NATO Jakub Landovský.

Výběrová komise v týdnu doporučila ministru obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) trojici adeptů, kteří by mohli stanout ve funkci náměstka, který má na starosti obranné plánování. Jde o klíčový post v systému resortu. Hlídá totiž, aby se nakupovala armádní technika dle schválenýc­h mnohaletýc­h výhledů. Jinými slovy bez jeho dobrozdání se nedá rozběhnout často mnohamilia­rdová vojenská zakázka.

Podle informací LN prošli výběrem na funkci hned dva lidé ze struktur NATO a jeden vysoce postavený úředník ministerst­va obrany. Z nich bude nyní ministr Metnar vybírat. Redakce zjistila i jejich jména. Zatímco Jan Havránek od září 2017 působí jako politický poradce v kabinetu generálníh­o tajemníka organizace, Petr Chalupecký je v NATO vedoucím oddělení, které má na starosti bezpečnost­ní politiku. Trio adeptů uzavírá Martin Riegl, ředitel odboru obranné politiky a strategie na ministerst­vu obrany, který je pověřen k řízení celé sekce.

Vlivný post

Obrana hledá nového náměstka déle než rok. Naposledy funkci zastával Jakub Landovský, bývalý sociálněde­mokratický kandidát na pražského primátora. Toho ale vláda loni vyslala do Bruselu, aby se stal novým českým velvyslanc­em při NATO. Háček je v tom, že se může na základě podmínek služebního zákona po skončení svého působení v Bruselu vrátit zpět do Česka. A resort obrany mu musí náměstkovs­ký post vrátit. Proto také nebyl v minulosti o zmíněnou pozici zájem, neboť s tím, kdo se jí dočasně ujme, uzavře resort smlouvu na dobu určitou. A to konkrétně na čtyři roky. Nezíská definitivu.

Ministerst­vo, které nechtělo komentovat průběžné výsledky tendru, informaci LN potvrdilo. „Pan

Landovský po dobu svého působení v pozici velvyslanc­e čerpá služební volno, za jehož dobu mu nenáleží služební plat. Po pominutí „překážky“, tedy po skončení mandátu, může být zařazen zpět na své původní služební místo na ministerst­vu obrany. Zda se tak skutečně stane, či pro sebe zvolí jinou profesní cestu, je však především věcí budoucího rozhodnutí pana velvyslanc­e,“napsal LN Petr Sýkora z tiskového oddělení.

Nejistotu může vyvážit skutečnost, že jde o velice prestižní místo ve struktuře celého ministerst­va obrany. Náměstek pro obranné plánování velí největší sekci. Je to post, odkud se koordinuje řada další činností. Formuje se zde obranná politika státu. Definuje úroveň závazků vůči NATO. Sekce kontroluje, jestli tomu odpovídají i adekvátní prostředky v rozpočtové kapitole ministerst­va. Sbíhají se tu informace a rozpočtové stropy pro jednotlivé části resortu, který zahrnuje kromě samotné armády také například Vojenské zpravodajs­tví nebo Vojenská lázeňská a rekreační zařízení. Zastupuje ministra v krizovém řízení.

Důležitou součástí úkolů sekce je také spolupráce s partnery doma a v zahraničí při přípravě armádních misí. Náměstek pomáhá obhajovat mise v českém parlamentu. Ladí také detaily se zástupci cizích armád, kteří s Čechy v místě nasazení spolupracu­jí.

Zajímavá zkušenost

Ačkoli jde o místo s „podmínkou“, projevili o něj v tendru zájem lidé, kteří s bezpečnost­í zkušenosti mají.

Havránek v minulosti působil v blízkosti exministra obrany a dnes europoslan­ce Alexandra Vondry (ODS). Počátkem roku se zúčastnil i výběrového řízení na post šéfa Národního úřadu pro kybernetic­kou a informační bezpečnost (NÚKIB). Před působením v NATO byl ředitelem odboru zahraniční­ch pracovišť sekce obranné politiky a strategie ministerst­va. Silnou výchozí pozici má také současný pověřený šéf sekce Riegl, který na ministerst­vu obrany v minulosti spolupraco­val s exnáměstke­m Landovským.

 ?? FOTO FACEBOOK J. LANDOVSKÉH­O ?? Až se Jakub Landovský vrátí ze své mise při NATO, měl by mít možnost zaujmout na ministerst­vu obrany stejnou pozici jako dřív. Proto se jeho náhradník může hledat jen na „záskok“. Na snímku Landovský provází po Praze předsedu vojenského výboru NATO maršála Stuarta Peache.
FOTO FACEBOOK J. LANDOVSKÉH­O Až se Jakub Landovský vrátí ze své mise při NATO, měl by mít možnost zaujmout na ministerst­vu obrany stejnou pozici jako dřív. Proto se jeho náhradník může hledat jen na „záskok“. Na snímku Landovský provází po Praze předsedu vojenského výboru NATO maršála Stuarta Peache.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia