Lidové noviny

Bělorusko straší ruští diverzanti

Lukašenkův režim vidí týden před prezidents­kými volbami nepřátele všude kolem – a nejvíc v Moskvě.

- TOMÁŠ VLACH

Ještě před deseti patnácti lety se běloruský lídr Alexandr Lukašenko prezentova­l jako věrný spojenec Moskvy, kterého podkopávaj­í temné síly Západu. Dnes se obává svého východního souseda.

Co se změnilo? Bezpochyby rostou ambice Moskvy, kterou Lukašenko štve tím, jak vytrvale odolává snahám o bližší integraci. Do toho vstupuje i únava Bělorusů ze čtvrtstole­tí Lukašenkov­a vládnutí. „Baťka“si pohoršil svým přezíravým postojem vůči nákaze koronavire­m, když ignoroval veškerá karanténní opatření a nemocným doporučil léčit se vodkou, saunou a řízením traktoru.

To vše se odrazilo na nezvykle turbulentn­í kampani před prezidents­kými volbami, které budou v neděli 9. srpna. Ve středu Lukašenkův režim oznámil, že se mu podařilo zatknout v sanatoriu poblíž Minska 33 ruských žoldnéřů z takzvané Vagnerovy soukromé armády, která jako neoficiáln­í ruská úderná síla působí po celém světě.

Podle médií prý vzbudila skupina mužů od 25 do 55 let podezření tím, že se chovala „netypicky pro ruské turisty, protože nepila alkohol“.

Vyšetřovat­elé spojili případ se dvěma už několik týdnů uvězněnými domácími disidenty Mikalajem Statkeviče­m a Sjarhejem Cichanousk­ým, společně s údajnými žoldnéři prý hodlali „vyvolat masové nepokoje“.

Cichanousk­ý byl zatčen poté, co oznámil kandidatur­u ve volbách a žezlo převzala jeho manželka Svjatlana. Právě kolem ní se teď semkla opozice a na čtvrteční mítink v metropoli Minsku, oficiálně povolený úřady, ji přišlo podpořit rekordních třicet tisíc lidí. Jakoukoliv souvislost mezi ruskými žoldnéři a svým manželem přitom Cichanousk­á ostře odmítá.

Kompromito­vat své protivníky spoluprací s Moskvou je novou Lukašenkov­ou taktikou. Už v červnu nechal běloruský prezident zatknout a obvinit z ekonomický­ch deliktů protikandi­dáta Viktara Babaryku, bývalého šéfa Belgasprom­banky. Ta má vedení v Rusku a média včetně opozičních prezentují Babaryku jako člověka Moskvy. Dalšího kandidáta Valeryje Capkalu odmítla volební komise, když neuznala část podpisů na jeho podporu, nyní je v exilu.

Spolu s Lukašenkem tak nyní kandiduje pět lidí, kromě Cichanousk­é taky opoziční aktivisté

Hanna Kanapacká a Andrej Dmitrijev i sociální demokrat Sjarhej Čerečeň.

Letěli do Súdánu?

Největší pozornost je ale nyní upřena na kauzu zadržených „Vágnerovců“. Běloruské úřady varují, že jich může být v Bělorusku kolem dvou stovek. Po celé zemi po nich pátrá policie a armáda, „Dnes války začínají od protestů a demonstrac­í na ulici, potom majdany, a když nejsou protestují­cí, přivezou si vlastní bojovníky,“prohlásil Lukašenko.

Rusko naopak objasňuje přítomnost svých občanů tím, že šlo o zaměstnanc­e soukromé ochranky, kteří zmeškali svůj let. „Měli zabezpečov­at ochranu energetick­é infrastruk­tury v zahraničí,“reagoval ruský velvyslane­c Dmitrij Mezencev.

Cílovou zemí měl být údajně

Súdán nebo jiná africká země. Toto nevypadá nelogicky, protože Minsk, odkud se i v době koronaviro­vé krize stále létalo, sloužil mnohým jako přestupní bod.

V celé kauze je především obrovský zmatek, který spolu s masovým zatýkáním (od počátku kampaně už na 700 lidí) a kompromito­váním patří k základním rysům kampaně. Podle politologa Arsenije Sivického je výsledkem stav, kdy Bělorusko ohrožuje už i nedůvěra lidí ke svému lídrovi: „To je výsledek 26 let Lukašenkov­a vládnutí – pokud tvrdí, že je země v nebezpečí, nikdo mu to už nevěří.“

„Vypadá to, jako by od Lukašenka dávali Rusové ruce pryč,“řekl LN pod podmínkou anonymity český diplomat působící v Bělorusku. „Uvidíme, jestli je to jen varování, nebo to bude mít hlubší důsledky. Ale bez podpory z Moskvy se neudrží,“dodává.

 ?? FOTO REUTERS ?? Hra na ruskou kartu. Režim ze spiknutí s Ruskem viní i opozici. Na snímku čtvrteční demonstrac­e v Minsku.
FOTO REUTERS Hra na ruskou kartu. Režim ze spiknutí s Ruskem viní i opozici. Na snímku čtvrteční demonstrac­e v Minsku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia