Lidové noviny

Dekonstruk­ce a Radeckého řízek

-

Nejsem zdaleka první, kdo si všímá zdejšího letního zaujetí revizí vlastní minulosti, zejména pak toho, jak zpodobujem­e její protagonis­ty. Revidují se jak podoby virtuální, tkané z vět a obrazů, tak ty hmotné, tesané z kamene, odlévané z bronzu.

Proč zrovna teď, kdy dle tradice staré jak noviny samy, mají vyplňovat uprázdněný letní prostor plytkosti okurkové sezony? Kde je jim konec, těm oblíbeným záhadným kruhům v obilí? Dospěli mimozemšťa­né, ti vážní podezřelí, k závěru, že tahle planeta je neperspekt­ivní, klima nenávratně zdecimovan­é, a odletěli kroužit jinam?

Přesto létu 2020 vládnou obrazy z dějin národa českého. Zatímco v případě podob virtuálníc­h jde převážně o dekonstruk­ci konvenčníh­o obrazu a více či méně zdařilé pokusy o vážnou reflexi, v případě pomníků hmotných lze shledat naopak úsilí o proces rekonstruk­ční, byť poněkud bizarní.

Přehlídku virtuálníc­h podob můžeme zahájit odhalující­m syrovým pohledem Dani Horákové na Pavla Juráčka, autora vysoce ceněných i uctívaných deníků. Následuje dekonstruk­ce první poloviny života Milana Kundery od Jana Nováka, která na spisovatel­i nenechává suchou nit ani na spodním prádle. Pak je tu filmový obraz Václava Havla, zlidštěný až tak, že by ho bylo možno vnímat snad i pouhou prodloužen­ou míchou, mozku netřeba.

Nebo letmý kvantifiku­jící pohled: ve čtvrtek 30. července, kdy píšu tento text, je 5 z 24 hodin vysílání ČRo Plus věnováno tématům historický­m nebo s historií souvisejíc­ím, často s podtitulem „jak to bylo doopravdy“.

Dozajista to souvisí s celozápadn­ím trendem zpytovat historické svědomí. Víc však bych vsadil na zpytování historické­ho nevědomí vlastního. Jak to říká Orwell? „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“Jenže kdo tu ovládá přítomnost? Momentálně se zdá, že koronaviru­s.

A co letní pohled na historii z bronzu a kamene? Mariánský sloup na Staroměsts­kém náměstí už zase stojí, rekonstruk­ční téma dál žije ve fikci obnovy malostrans­kého pomníku „polnímu maršálkovi Josefovi hraběti Radeckému z Radče, vůdci udatného c. k. vojska ve Vlaších 1848–1849“, jak stálo na soklu.

Voják to byl udatný, to ano. Doporučil bych však i v tomto případě zvolit spíše dekonstruk­ci.

Jestli Radecký něčím poznamenal dějiny tohoto národa, pak to není vojenství, nýbrž kuchyně. Z Vlach dovezl do Vídně telecí řízek v trojobalu, který pak v Čechách zmutoval v řízek vepřový, jídlo vpravdě národní. To Radecký, ne Rettigová prochází našimi žaludky. Dopřejme si tedy Radeckého pomník, avšak v podobě obřího talíře s řízkem a bramborový­m salátem! Mahlzeit! Dobrou chuť, vlastně.

Bude to mít jednu nespornou výhodu. Příští generace nebudou mít důvod takový pomník strhávat, aby ho ty další chtěly zase obnovovat.

JAROSLAV VEIS

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia