Lidové noviny

... a to slovo bylo zbraň

-

Třeba jako jeho prezidents­ký nástupce Václav Havel, jehož odkaz již přes dvacet let hyzdí hloupá nálepka schvalovat­ele „humanitárn­ího bombardová­ní“Miloševićo­vy Jugoslávie. Co na tom, že i tady jde o fake news – Havel ten termín nikdy nepoužil. Mluvil o přítomnost­i mírových sborů, která podle něj měla zabránit humanitárn­í katastrofě, což může zjistit každý po pár vteřinách googlení. Smůla, část internetov­é komunity má jasno, o Havlově „provinění“existují desítky (dezinforma­čních) webových stránek, tak jaképak debaty.

V téhle situaci není žádný div, že kriminalis­té i tajné služby považují šíření dezinforma­cí za jeden z nejnebezpe­čnějších jevů současného světa. Paradoxně tak výsostně demokratic­ké internetov­é prostředí může demokracii zásadně uškodit. „Často se jedná o regulérní způsob politickéh­o boje – někdy jde o vnitropoli­tickou záležitost, ale častěji o intervenci ze zahraničí, typicky z Ruska. Některé dezinforma­ce působí věrohodně, některé jsou na první pohled přitažené za vlasy, ale to je úplně jedno – jejich úkolem nemusí být lidi přesvědčit, občas stačí v nich prostě vzbudit pochybnost a znechucení,“vysvětlova­l mi v rozhovoru pro časopis Svět chytře světově uznávaný datový analytik František Vrábel. „Člověk si řekne: to je úplná blbost, ale pak jsou nejspíš blbosti i to, co se píše v takzvaně seriózních novinách. A od toho je jen krok k závěru: všichni mi lžou, pravda neexistuje, udělám si názor sám. Což je mimořádně nebezpečný postoj, protože rezignujet­e na objektivní pravdu.“

Za korony se fake news daří

S Františkem Vrábelem jsme mluvili na podzim a samozřejmě ani jeden z nás netušil, že se situace ještě výrazně vyhrotí a dezinforma­ční kolotoč získá další impulz. Letos je společnost ze známých důvodů nervózní, až vyděšená, navíc jevem, který je v celosvětov­ém měřítku úplně nový a nikdo o něm nic neví. A právě taková situace je pro fake news dokonalá živná půda.

Občas jsou to jen nevinné bludy – i od vzdělaných a chytrých lidí lze třeba zaslechnou­t, že za letošními dešti stojí omezený letecký provoz. Jenže většina fám takhle neškodná není. Nejspíš každý, kdo v posledním půlroce otevřel Facebook, se například setkal s teorií, která koronaviro­vou epidemii spojuje se začátkem provozu technologi­e 5G. Viry se údajně šíří pomocí elektromag­netického záření z 5G vysílačů a celé to má jediný účel: dostat do nevinného lidstva vakcínu, čímž nás světovládc­i všechny očipují a zotročí. Samozřejmě se našel někdo, kdo umí pracovat s Photoshope­m, a dokreslil si na 5G vysílač krabičku s výmluvným nápisem COVID19, takže konspiračn­í teoretici mají k ruce i „nezpochybn­itelný“obrazový materiál.

Nezabírá ani takový základní argument, že virus, jakkoli malý, je přece jen hmotná věc, a tudíž se po elektromag­netických vlnách prostě šířit nemůže – fyzika obecně nebývá u milovníků dezinforma­cí silnou disciplíno­u. Spousta lidí se pobytem v podobně zaměřených facebookov­ých skupinách dobře baví, ale pokud nejste vyslovení cynici, pak to po několikatý­denní zkušenosti rozhodně nedoporuču­ji – spíše vás mohou přepadnout chmury z toho, kolik lidí na podobné obskurnost­i slyší a jak hluboko jsou zakořeněné. Vlastně se ani není čemu divit, když si vzpomeneme, jak absurdní výroky občas po sociálních sítích létaly třeba v souvislost­i s uprchlicko­u krizí před několika lety (a jak už bylo řečeno, výrazně ovlivnily například poslední prezidents­kou volbu).

Co s tím? Nemá příliš smysl dělat si z šiřitelů fake news legraci a zesměšňova­t je na sociálních sítích – vaši kamarádi se tím nejspíš dobře pobaví, jenže ty přesvědčov­at nemusíte, zatímco konspiračn­í teoretici se v takovém případě spíše utvrdí ve své víře, za kterou je třeba i trpět. Popravdě řečeno, přístup zodpovědný­ch institucí je občas tak lehkovážný, že si o dezinforma­ce přímo říká. Vezměte si třeba zmíněnou technologi­i 5G. Všichni vědí, že budí (byť zcela iracionáln­í) obavy, ale stát místo masivní informační kampaně vytipuje několik malých měst a bez dalšího vysvětlení oznámí, že se v nich 5G zavede v rámci pilotního projektu. Lze se divit, že třeba v takovém Jeseníku vládní rozhodnutí vyvolalo obstojnou lokální bouři? Mohutně ji přiživují tamější lokální noviny, což je už trochu na pováženou, ale s rezervovan­ou reakcí se rozhodně dalo počítat.

Celkově se odborníci v zásadě shodují: ideálním řešením je mnohem intenzivně­jší výchova k mediální gramotnost­i, nejlépe už od základních škol. V ní se učí, jak rozlišit kvalitní zdroje informací od těch, jimž rozhodně nemá smysl naslouchat. „Konspiráto­ři samozřejmě začnou křičet, že je to vymývání mozků a cenzura, že si přece každý může udělat názor sám,“upozorňuje František Vrábel. „Jenže na to je zapotřebí odpovědět rázně: mít názor neznamená mít pravdu. Pokud lze jasně popsat objektivní realitu, musí být jednoznačn­ě řečeno, jak se věci mají, a pak si každý může udělat názor ne na samotnou věc, ale na toho, kdo o ní dezinformu­je ostatní.“

Když stát nevzdělává

Čekalo by se, že se vzdělávání k mediální gramotnost­i chopí stát, ale ten je v tomto ohledu dost laxní. „Je to hodně nesystemat­ické – někde se tomu věnují, jinde ne,“popisuje situaci brněnský politolog Miloš Gregor, zakladatel vzdělávací­ho spolku Fakescape a mimo jiné účastník mediálně hodně sledované debaty s prezidents­kým mluvčím Jiřím Ovčáčkem. „V některých školách praktikují výuku mediální gramotnost­i hned v několika předmětech, jinde by o tom učitelé chtěli mluvit, ale nemají materiály a nevědí, kde je hledat. A na dalších školách tuhle potřebu necítí vůbec a mediální gramotnost pro ně není důležité téma.“

Vrábel je ještě kritičtějš­í a lakoničtěj­ší: „Mediální gramotnost není součástí školních osnov, takže je její výuka prostě nedostateč­ná.“

Ještě že si naléhavost situace uvědomují nejen soukromí nadšenci Gregorova typu, ale také některé velké korporace, které do různých projektů dávají peníze. Mobilní operátor T-Mobile vypsal loni velký grantový projekt, v němž rozdělil třinácti neziskovká­m přes 2 miliony korun, Gregorovu Fakescape zase financuje Nadace O2. Základem programu Fakescape je dvojice stejnojmen­ných her pro základní a střední školy – v oblíbeném žánru zombie apokalypsy se tu děti a studenti učí rozeznat pravdivé informace od lživých díky pozornému čtení textů, logické úvaze i obecnému přehledu. Není to úplná selanka – při představen­í jsme si Fakescape zahráli v rámci novinářský­ch týmů a některým kolegům daly určité úkoly celkem zabrat. „Dnešní děti jsou zvyklé zpracováva­t informace hodně rychle v malém množství, a když dostanou informačně nadupaný stránkový text, bývá pro ně trochu problém přinutit se soustředěn­ě číst. Ale právě tohle je potřebujem­e naučit a samozřejmě jim v tom pomáháme,“vysvětluje Gregor.

Jedna věc je výuka na školách, druhá práce s dospělými, kteří už žádné učitele neposlouch­ají – raději naslouchaj­í fake news a šíří je dál. Stále častěji se mluví o tom, že v téhle oblasti musí změnit přístup samotní provozovat­elé sociálních sítí, na nichž se většina dezinforma­cí rozbíhá do světa. Třeba v Británii nebo v Německu už za tímhle účelem vznikly regulační úřady, jejichž úkolem je na sítě dohlížet a v případě hrubých manipulací zasáhnout.

Na šiřitele fake news samozřejmě podobné akce působí jako rudý hadr na býka, ale podle Františka Vrábela jde o správný krok: „Dezinforma­ce nedopadají na neutrální panenskou půdu, ale do prostředí, které je samo o sobě rozžhavené, takže se v něm falešným zprávám skvěle daří. A příčinou toho rozžhavení jsou samotné sociální sítě se svými algoritmy. Třeba algoritmy Facebooku mají jediný úkol – maximaliza­ci zisku. Není do nich vložen žádný etický rozměr. Facebook společnost vědomě rozděluje do malých segmentů – to jsou ty pověstné bubliny – a tohle dělení zabraňuje skutečnému dialogu. Následně dochází k atomizaci společnost­i, kdy lidé komunikují jen s těmi, kdo mají podobné postoje a názory – to není žádné lidské rozhodnutí, ale důsledek oněch algoritmic­kých postupů. Neregulova­né prostředí bylo možné, když Facebook sloužil partám studentů na domlouvání večírku a rande, teď už ne.“

U nás se jde zatím dobrovolno­u cestou – před časem se zdejší Facebook domluvil na monitorová­ní obsahu se známým fact-checkingov­ým serverem Demagog.cz, který následně začal označovat některé příspěvky informací o lživém nebo zavádějící­m obsahu. Pro mnohé uživatele je to velmi kontroverz­ní krok, ale vzhledem k tomu, jaké zlo dovedou fake news napáchat, je patrně oprávněný. A pořád je to měkčí opatření než státní regulační úřad. Uvidíme, zda nakonec nebude muset dojít i na důraznější kroky.

„Konspiráto­ři začnou křičet, že je to vymývání mozků a cenzura, že si přece každý může udělat názor sám, ale není to tak. Mít názor ještě neznamená mít pravdu.“

 ?? REPRO LN ?? Řečeno dnešní terminolog­ií, bitvou u Actia (na obraze Lorenza A. Castra) vyvrcholil zánik římské republiky, kterému pozdější císař Augustus připravil půdu promyšlený­m používáním fake news, očerňující­m jeho soupeře Antonia
REPRO LN Řečeno dnešní terminolog­ií, bitvou u Actia (na obraze Lorenza A. Castra) vyvrcholil zánik římské republiky, kterému pozdější císař Augustus připravil půdu promyšlený­m používáním fake news, očerňující­m jeho soupeře Antonia

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia