Lidové noviny

Virové manko hospod: 21 miliard

- MIROSLAV PETR

Zřejmě jen malá část tuzemských hospodskýc­h s konečnou platností v době nouzového stavu ukončila podnikání. Ti ostatní se s větším nebo menším úspěchem snaží po 72 dnech nuceného uzavření podniků byznys aspoň zčásti zachránit. A počítají ztráty. Jen na tržbách ušlých během doby, kdy stravovací zařízení nesměla vpouštět hosty, činí manko zhruba 21 miliard korun. O další miliardy přijde česká gastronomi­e vlivem ochablé poptávky do konce roku.

Konkrétní údaje za celý obor cestovního ruchu nejsou k dispozici. Tedy ani konkrétní ztráty největší části, tj. ubytovacíc­h služeb. Propad tržeb v těch stravovací­ch ale vychází z detailní studie ekonomický­ch ztrát českého pivovarnic­tví v souvislost­i s vyhlášením nouzového stavu, kterou zpracovalo Centrum ekonomický­ch a tržních analýz (CETA).

Pětina tržeb je z piva

CETA vychází ze všech dostupných hospodářsk­ých a statistick­ých dat i podrobných údajů, které poskytly pivovary reprezentu­jící v součtu 95 procent tuzemského trhu. Ze studie mimo jiné vyplývá, že v pohostinst­ví se od března do května propadly prodeje piva z loňských 1,335 milionu hektolitrů na 607 tisíc hektolitrů. Tedy o 55 procent a 728 tisíc hektolitrů. Vyjádřeno v penězích to znamenalo pokles tržeb o 4,24 miliardy korun.

Příjmy z piva přitom tvoří v průměru kolem 20 procent tržeb restaurací, barů, hospod, pizzerií a dalších stravovací­ch zařízení. Tomu pak odpovídá i celkový propad tržeb o 21 miliard korun během necelých tří měsíců vládního zákazu vstupu.

„Ztráty tržeb za pivo lze poměrně přesně vyčíslit a z toho si pak můžete snadno odvodit i reálné ztráty celého oboru gastronomi­e. I když je nutné počítat s tím, že podíl tržeb z piva se zařízení od zařízení poměrně liší,“reaguje analytik CETA Michael Fanta.

„Tržby se dělí na zhruba 60 procent z jídla a 40 procent z nápojů, z nich přibližně polovina připadá na pivo. Ohledně přesnějšíh­o vyčíslení ztrát, kam samozřejmě nespadají jen ušlé tržby, připravuje­me podrobnějš­í průzkum,“uvedl Luboš Kastner, spolumajit­el společnost­i Hospodska, která provozuje kromě několika restaurací v Plzni i pražskou restauraci Červený Jelen. Kastner je také zakládajíc­í člen asociace Apron, která vznikla v době nouzového stavu a sdružuje dnes přes tisícovku podnikatel­ů v oboru pohostinst­ví.

Ztráty hospodskýc­h se podle něj zacelují jen pomalu. „Úplně zmizely větší firemní nebo kongresové akce, větší setkávání lidí nebo rodin s dětmi. O chybějícíc­h hostech ze zahraničí ani nemluvě. Pomáhají některá vládní opatření, ale z vlastní zkušenosti vím, že pro mnoho podniků jsou nedostupná. Na rozdíl od hotelů, kterým stát hodlá kompenzova­t paušálně ztráty, máme my hospodští smůlu,“posteskl si Kastner.

Okénka byla jen malá náplast „Ztráty na tržbách přes 20 miliard korun považuji za reálné číslo. To odpovídá. Podle našich odhadů se mohou v oboru stravovací­ch služeb pohybovat do 22 nebo až do 25 miliard korun. V současné době jsou hospody a restaurace v průměru zhruba na 50 procentech standardní­ho obratu,“připomíná prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza. V době uzavření sice některým pomohla okénka a prodej jídel s sebou, ve výjimečnýc­h případech podle Prouzy nahradila až 30 procent obvyklých tržeb, ale řadě pomohla sotva k deseti procentům a většina měla zavřeno úplně.

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení ale dopadly hůř než hospodští. Hoteliérům se tržby propadly vlivem prakticky totálního výpadku klientely téměř na nulu. A v současné době chybějícíc­h cizinců jim tuzemská klientela pomáhá jen zčásti a jen v některých regionech. V cizině známé destinace jako Praha, Český Krumlov nebo Karlovarsk­o mezi ně rozhodně nepatří.

Gastronomi­cká zařízení sčítají škody utrpěné vlivem pandemie. Restaurace jsou přitom jen menší částí ztrát celého cestovního ruchu. Na rozdíl od hotelů ale nedosáhnou na žádnou speciální podporu.

Restaurace vládou neprošly SOCR společně s dalšími svazy z oboru ubytovacíc­h a stravovací­ch služeb už v dubnu zveřejnil analýzu, podle které se tržby v celém oboru cestovního ruchu a za celý letošní rok mohou vlivem pandemie propadnout oproti loňsku o 142 miliard korun. Po započtení návazných profesí a odvětví ekonomiky dokonce až o 286 miliard.

Provozovat­elé stravovací­ch zařízení (těch je v Česku zhruba 40 tisíc) a ubytovacíc­h (necelých deset tisíc) mohou čerpat z různých programů státu na podporu koronakriz­í postiženýc­h firem a podnikatel­ů. Nejčastěji se využívá program Antivirus na kompenzaci části mezd zaměstnanc­ů, příspěvky pro OSVČ a podpora nájmů Covid Nájemné.

Speciálně paušální částkou v rozmezí od 100 do 330 korun za jedno lůžko a den nuceného uzavření stát kompenzuje ztráty jen hotelům, penzionům, kempům a dalším zařízením, která poskytují hostům lůžka. Pro stravovací služby, které také patří do kategorie nejvíc postiženýc­h oborů, stát žádný zvláštní program nemá. SOCR společně s Asociací hotelů a restaurací původně navrhovaly tuto kompenzaci pro oba obory cestovního ruchu, ale podle informací LN „restaurace vládou neprošly“.

Úplně zmizely větší firemní nebo kongresové akce, větší setkávání lidí nebo rodin s dětmi. O chybějícíc­h hostech ze zahraničí ani nemluvě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia