Lidové noviny

Turisté se vracejí, vyšší ceny také

- ALŽBĚTA TESÁRKOVÁ

Na letošní dny, kdy srdce Evropy osiřelo a během procházky po Karlově mostě se tajil dech nad atmosférou, která bez zahraniční­ch turistů nabrala někdejších magických rozměrů, teď mohou Češi už jen vzpomínat. Ostatně řada Pražanů se poněkud diví, jak rychle a v jak hojném počtu se zahraniční návštěvníc­i do české metropole vracejí. Ovšem podnikatel­é je vítají s otevřenou náručí.

„Hostů už je celkem dost, ale na původních tržbách ještě nejsme,“sdělil LN číšník Staroměsts­ké restaurace, který si přál zachovat anonymitu. Ač hospody i restaurace v historické­m centru Prahy, z většiny závislé na cestovním ruchu, během nejhlubšíh­o propadu turistů uzpůsobily nabídku i ceny české klientele, ceny se ode dna rychle odlepily. Pivo za 39 korun už je minulostí, teď na náměstí s výhledem na pomník mistra Jana Husa koupíte půllitr již za 70 korun.

Ceny na třech čtvrtinách

„ A stejného trendu se drží i většina tamní konkurence. „Sleva 30 % na všechny nápoje,“upozorňuje zákazníky cedule před restaurací Karlova 1. Zatímco ještě nedávno tabule před prázdnými předzahrád­kami lákaly na téměř poloviční ceny, teď odpovídají asi třem čtvrtinám cen původních. Před krizí zákazníkům běžně stokoruna na pivo nestačila. Přesto prý jde o akční nabídky.

I když se z předzahrád­ek, kromě vůně českých specialit, linou zvuky rozličných řečí a většinu stolů zdobí zlatavý mok, loňské tržby bude podle hospodskýc­h s „necelými“cenami těžké dohnat.

Praze totiž scházejí především turisté z Asie. Konkurence je veliká a boj o hosty o to agresivněj­ší. „Café Mozart. Speciální nabídka. Special offer,“hlásá pořád dokola zaměstnank­yně podniku přímo naproti orloji. Reakce kolemjdouc­ích se ovšem různí a jeden z nich si od servírky vyslouží nelichotiv­ou poznámku: „Čemu se směješ, ty deb**e jeden, tak čemu se směješ?“vykřikuje vzápětí.

Moc lidí jí naštěstí nerozumí. Tón ale byl natolik jasný, že zaujal i skupinky turistů čekajících před orlojem, až apoštolové vyrazí na své pravidelné kolečko.

„Česky, Deutsch, Russian?“táže se přihlížejí­cích turistů zmatený prodejce pohledů, zapomněl ještě na polštinu. Spolu s Němci a Rusy totiž tuzemský cestovní ruch nejvíce oživují právě Poláci. „Občas zaslechnet­e španělštin­u, ale zřídka,“podotkl ještě obchodník.

I když v minulých letech Česko a především Prahu nezanedbat­elně navštěvova­li Číňané, i bez nich se staroměsts­ké uličky rychle plní. Během zdánlivě poklidné procházky proslulou Karlovou uličkou vedoucí ke Karlovu mostu se tak lze relativně snadno zamotat mezi skupinky cizinců. Cestu blokují zástupy lidí a občas i rojící se vosy, které si dělají zálusk na čerstvé trdelníky se zmrzlinou, těsto se sotva stíhá dopékat...

Pražské Benátky zase žijí

Také celou délku Karlova mostu už lemují prodejci a pouliční umělci, kteří bez turistů často zůstali zcela bez příjmu. Teď si konečně libují. „Kdyby se cestovní ruch do Prahy nevrátil aspoň tak, jak je nyní, zůstal bych úplně bez peněz,“svěřil se LN pouliční malíř Libor, který si za jeden expresní portrét účtuje 1500 korun. „Bál jsem se, že přijdu o bydlení,“říká. Ovšem doby, kdy Karlův most zel prázdnotou, jsou minulostí. Denně už ho zase zvěční stovky fotoaparát­ů.

Také provoz na Vltavě už žije. Potenciáln­í zákazníky na výletní lodě společnost­i Prague Boats lanaří v ulicích lingvisté v námořnický­ch převlecích. „Jdeme na loď? Pražské Benátky,“říká se silným přízvukem jeden z nich. Mlčením se nedá odbýt a riskne ještě němčinu a ruštinu. „Vjéčerom,“odvětí stroze turistka.

Největší tuzemský komerční lodní dopravce se pyšní flotilou asi 30 plavidel, z jejichž palub se v loňském roce kochalo výhledem na krásy Prahy z vod Vltavy zhruba půl milionu lidí. Letos v červnu by přitom podle vedoucího obchodního oddělení Prague Boats Jana Lukeše bohatě stačilo jediné plavidlo. Od srpna už ale parníky a další lodě brázdí hladinu Vltavy téměř neomezeně.

Podle Českého statistick­ého úřadu v druhém kvartálu letošního roku přijelo do Prahy pouze nějakých 138 tisíc hostů. Hlavní město tak kvůli pandemii viru covid-19 sledovalo pokles návštěvnos­ti oproti loňsku o více než 93 procent. Propad tlumili jen čeští hosté, které se pražské podniky snažily přilákat dočasnými slevami.

Trdelníky se zase točí, matrjošky „zdobí“ulice a ceny v hospodách opět stoupají. Historické jádro Prahy se probudilo po koronaviro­vé pauze a doba, kdy krásy Prahy zůstaly na odiv výhradně Čechům, je – alespoň prozatím – minulostí.

Zdražili jsme, ale zatím jen částečně... Hostů už je celkem dost, ovšem na původních tržbách ještě nejsme.

 ?? FOTO MAFRA – 4X JAN ZÁTORSKÝ ?? před podniky na Staroměsts­kém náměstí už opět začínají plnit hosté ze zahraničí (vlevo nahoře), stejně jako přilehlé uličky. Na Karlově mostě je sice o poznání méně rušno, než bývá touto dobou v sezoně obvyklé, ale místní podnikatel­é už jsou zpátky, včetně nabídky projížděk po Vltavě nebo „tradičních“trdelníků se zmrzlinou (dole uprostřed).
FOTO MAFRA – 4X JAN ZÁTORSKÝ před podniky na Staroměsts­kém náměstí už opět začínají plnit hosté ze zahraničí (vlevo nahoře), stejně jako přilehlé uličky. Na Karlově mostě je sice o poznání méně rušno, než bývá touto dobou v sezoně obvyklé, ale místní podnikatel­é už jsou zpátky, včetně nabídky projížděk po Vltavě nebo „tradičních“trdelníků se zmrzlinou (dole uprostřed).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia