Lidové noviny

Systém náhodných výstřelů V

Stojaté vody české politiky nerozbouři­la ani koronakriz­e. Co ji tedy dokáže rozhýbat?

- JOSEF MLEJNEK JR. politolog

olby často rozhoduje nikoliv nějaká technická šikovnost politiků v kampani, ale jejich ústřední a štěpící téma, pokud tedy nějaké mají. Někdy ano, jindy nikoliv. Určitá témata totiž mohou favorizova­t určité strany, což politici dobře vědí, a snaží se proto aktivně nastolovat takovou agendu, jež jim přinese body.

Pěkně je to vidět na Jiřím Paroubkovi a jeho oranžové tsunami z roku 2008, kdy ČSSD k drtivému vítězství v krajských i senátních volbách stačila zdánlivá „prkotina“– mimořádný poplatek ve zdravotnic­tví, zavedený vládou ODS a až příliš hmatatelně odevzdávan­ý platbou v hotovosti do trojrozměr­ných kasiček. Šlo o téma celostátní, jež dokonale „převálcova­lo“jiné celostátní záležitost­i i lokální problémy.

Kde hledat jablko sváru

Ještě na jaře se zdálo, že hlavní téma pro letošní podzimní krajské a senátní volby je jasné: koronaviro­vá pandemie. Na sklonku léta však veškerý politický život působí poněkud mdle, což je sice v tuto roční dobu víceméně obvyklé, leč i tak se nelze vyhnout pocitu jisté politické zmrtvělost­i. Pandemie totiž postupně získala podobnou politickou roli jako otázka migrantů: všechny strany na ni v zásadě mají stejný názor, liší se pouze v detailech.

Na jaře, když pandemie nabírala na obrátkách, se začalo formovat schéma: vládní „roušková totalita“kontra svobodomys­lná opozice, podle níž přece nemůžeme dopustit, aby nám nějaká trochu horší chřipka skosila do postele celou ekonomiku.

S odstupem je patrné, že opozice uvedený postoj zaujala zbytečně brzy, ještě v době, kdy občané dovedli přísná opatření ocenit, zvlášť když viděli jejich efekt – velmi mírný průběh epidemie v české kotlině. A dokázali k němu (přesněji: především občanky dokázaly) aktivně přispět i šitím nedostatko­vých roušek. Ovšem ochota k omezení lidu moc dlouho nevydrží, jak dobře ví i Andrej Babiš a jeho marketéři. Už na jaře začal premiér vystupovat jako spasitel-zmírňovač, krotící příliš radikální epidemiolo­gy, a to často, přinejmenš­ím implicitně, ve jménu lidu a jeho zdravého rozumu.

Nedávno použil stejný vzoreček, kdy jako deus ex machina zasáhl ve chvíli, kdy se ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch údajně opět nechal ošálit nezdravě vědátorský­mi a od života odtrženými experty.

Co může opozice dělat, když Andrej Babiš již tradičně pružně zaujímá snad všechny myslitelné polohy? Varovat před přílišným rozvolnění­m? Někteří tak činí – jako nedávno Bohuslav Svoboda z ODS, u nějž ale spíš převážily lékařské instinkty nad těmi politickým­i: utahování šroubů zpravidla vyvolá potlesk, až když strach dosáhne hororového stupně.

Nicméně i premiérem tolik vzývaný zdravý rozum velí spíše k opatrnosti, a tedy intenzivně­jšímu „zaroušková­ní“, což část opozičních politiků reflektuje. Opozice tudíž především soustavně kritizuje vládní chaos – a má k tomu navíc velmi bohatý a stále se vršící empirický materiál. Avšak, soudě aspoň z vývoje celostátní­ch preferencí v průzkumech veřejného mínění, politické body jí to zatím moc nepřináší. Čím to je?

Jednak hloubkou v minulosti vykopaných příkopů. Ani voliče ANO, který premiérovi jeho aktuální spasitelsk­é finty nebaští, poněvadž mu bleskne, „Vždyť si tam to trdlo Vojtěcha sám dosadil!“, nepřivede tato deziluze do náruče ODS či třeba Pirátů. Spíš dá ANO ještě jednu šanci či ve volebních dnech zůstane sedět doma.

Opozice pak také, při vší úctě, neskýtá kdovíjak velké záruky, že by za jejího panování chaos výrazně ustoupil. Nejčastěji opakuje mantru: „Chceme od vlády jasný plán, kdy, jak a co přesně bude.“Ovšem nejistá situace jasným plánům zrovna nepřeje, což mnozí voliči dovedou pochopit. A pokud člověk dosud nemusí nosit roušku skoro nikde a jednotky intenzivní péče v nemocnicíc­h koronaviro­vé pacienty zatím (naštěstí) marně vyhlížejí, může nad chaotičnos­tí přijímanýc­h opatření stále mávnout rukou.

Pandemie získala podobnou politickou roli jako otázka migrantů: všechny strany na ni v zásadě mají stejný názor, liší se pouze v detailech

Žádné vzrušení

Další oblíbené a všeobecně (tedy i v opozici) rozšířené kolovrátko­vé „moudro“zní, že se z krize musíme proinvesto­vat. Uchu určitě lahodí, ale pokud se vládě daří i pomocí nafukování schodku státního rozpočtu držet nezaměstna­nost v přijatelné míře, není tu vlastně důvod k masivnímu přelivu voličské přízně k jiným „spasitelům“. A opozice i v ekonomický­ch otázkách lavíruje. Tu začne s vládou závodit, komu všemu by ještě něco přidala, tu zdvihá varovný prst, že se příliš rozhazuje – nad dlouhodobé ekonomické možnosti státu.

V podstatě jde o normální a přirozené chování, nicméně koronaviro­vá krize zkrátka ani v epidemiolo­gické, ani v ekonomické dimenzi nepůsobí jako faktor dělící politickou scénu na dva vyhraněné a jasně odlišiteln­é tábory.

Pirátská poslankyně Olga Richterová charakteri­zovala v Otázkách Václava Moravce českou politiku velmi trefně jako systém náhodných výstřelů. I proto se v ní vlastně nic zásadně nehýbe, jenže stačí jedna zbloudilá kulka, a najednou může být vše jinak.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia