Lidové noviny

V odpadcích se hromadí nebezpečný jed

- KATEŘINA SURMANOVÁ

Psal se rok 1953, v australské­m městečku Gladesvill­e se schylovalo k odpoledni a Caroline Grilyová přichystal­a čaj třem svým příbuzným a rodinnému příteli. Šálky si vypili do dna, své poslední před smrtí, na chuti nic divného nepozorova­li. To je na thaliu tak nebezpečné. Vedle toho, že jde o prudký a rychlý jed, jeho sloučeniny nijak nechutnají ani nepáchnou. Thalium bývá v jedu na krysy, pročež jsou dějiny kriminalis­tiky jeho zneužitím hustě prošpikova­né. Mnohem méně se ví o pokoutném, neúmyslném šíření tohoto prvku, jehož se denně dopouští i řada Čechů. Když do koše hodí, co tam nepatří.

Vyhozený elektroodp­ad Odborníci z Výzkumného ústavu vodohospod­ářského (VÚV) T. G. Masaryka po skoro tři roky monitorova­li a analyzoval­i odpadky v černých i barevných popelnicíc­h, aby odhalili, kde jsou rezervy. Jedním ze zjištění čerstvě dokončené studie je, že ve směsném komunálním odpadu byl znatelně vyšší obsah thalia, než činí rozmezí z referenční­ch dokumentů. Látky by nemělo být více než 0,1 miligramu na kilogram sušiny (odpadu zbaveného vody), ale bylo ho pětinásobn­ě víc.

A kde se tam jeden z nejhorších jedů vzal? Vytekl z vyhozeného elektroodp­adu, hlavně baterií, polovodičů, žárovek, a rozpustil se z léčiv.

„Sloučeniny thalia jsou ve vodě i v půdě velmi mobilní a pro většinu živočichů jsou prudkým buněčným jedem postihujíc­ím nervovou a vylučovací soustavu se schopností bioakumula­ce. Otrava nastává u člověka při dávce 0,1 až 0,5 gramu, smrt při dávce jeden až pět gramů,“sdělili LN řešitelé projektu Dagmar Vološinová a Robert Kořínek z Výzkumného ústavu vodohospod­ářského. Bioakumula­ce znamená, že se jed v organismu hromadí, koncentrac­e roste postupně. Zmíněná mobilita zase, že vysoce rozpustné thalium snadno pronikne do spodních vod. Našlo se už i v suchozemsk­ých rostlinách, mořských řasách a živočiších.

Tezi o tom, že jedovatý prvek se v odpadech hromadí z elektroodp­adu, který do černých popelnic vůbec nepatří – ostatně stejně jako druhý zdroj, nespotřebo­vané léky –, podporují i odhalené vyšší koncentrac­e u dalších těžkých kovů: arsenu, antimonu, kobaltu, kadmia, rtuti, chromu a niklu. Těžké kovy bývají i v odpadu z domácího topení, ale všechny sledované oblasti jsou vytápěné dálkově.

Dlužno dodat, že těžké kovy ve větším množství sice organismu škodí, bez některých se ale neobejdeme. Těmi jsou kupříkladu železo, měď či zinek.

Vědci se probírali pražským odpadem – v centrální, sídlištní a vilové, už rádoby venkovské oblasti –, nicméně varování před vyhazování­m nevhodného smetí lze vztáhnout na celou republiku. Zatímco na vytřídění plastu či skla už si většina lidí zvykla, separace vysloužilý­ch baterek či zvláštní nakládání s prasklou žárovkou patří k těm nejopomíje­nějším. Podle celorepubl­ikové statistiky se dvě ze tří prodaných tun baterií k opětovnému použití nedostanou.

Efekt stárnutí populace „Jelikož předpoklád­áme, že se dvěma vybitými monočlánky nikdo ke sběrné krabici nepoběží, lze doporučit doma použité baterie skladovat v uzavíratel­ných nádobách z tvrdého plastu, kovu či skla. Vybité baterie by se doma neměly povalovat déle než půl roku. A jednou za čas baterie odnést do sběrného boxu. Tím uděláte světu velkou službu,“doporučuje firma Ecobat, jež zajišťuje sběr a recyklaci přenosných baterií. Z některých spotřebičů nejdou vyndat, pak je dobré se o to nepokoušet silou a celý přístroj vyhodit do elektrošro­tu.

Specifický trend představuj­í vyhozená léčiva a zdravotnic­ký materiál z domácností. Obojího přibývá v souvislost­i s tím, jak populace stárne, zvyšuje se délka dožití, ale prodlužuje se hlavně ta část v nemoci. Ve výsledku je v černých popelnicíc­h víc infekčního odpadu, ostrých předmětů, nepoužitýc­h pilulek, kapek nebo čípků. Vzhledem k demografic­kému vývoji a rozvoji domácího ošetřování i paliativní péče by podle řešitelů projektu dávalo smysl zajistit specifický systém odevzdání a svozu právě tohoto smetí.

S demografií souvisejí i jednorázov­é pleny. Zvláště v sídlištní pražské zástavbě v kategorii spalitelné­ho odpadu jasně dominovaly, ve vyšší míře už je však doplňují i inkontinen­ční pleny. Dítě za své dvouleté plenkové období spotřebuje zhruba tunu přebalovac­ího materiálu, u dospělého to bude podobný objem. „Zásadní rozdíl je však v délce používání – u dospělého může trvat roky i desítky let,“uvádí závěrečná zpráva z projektu Odpady a předcházen­í jejich vzniku, vztaženo na pražské reálie.

Výzkumníci zjišťovali, co končí v pražských kontejnere­ch, aby mohli doporučit plán, díky němuž by tam toho končilo méně, případně lépe vytříděno. Není to jenom kvůli plné popelnici, je to i otázka zdrojů a jejich opětovného využití, protože Evropská unie je na dovozu těch přírodních závislá. Pravidelný monitoring odhalil důkaz průpovídky, že z cizího krev neteče. Tam, kde jsou kontejnery hodně na očích a je relativně snadné odhalit případného viníka, se třídí docela vzorně. Třeba ve vnitrobloc­ích bytových domů nebo v popelnicíc­h, které patří konkrétní firmě. Na skrytějšíc­h, anonymnějš­ích místech se lidé mnohem méně žinýrují nechat válet odpad vedle popelnice nebo ho nacpat do nesprávné nádoby. Nejvíc se to projevuje na sídlištích a v lokalitě Prahy 1.

„Domníváme se, že ‚prvenství‘ centrální a sídlištní zástavby bylo způsobeno anonymitou, v centrální části umocněné turismem, kdy se u obyvatel silněji projevuje slabý vztah k životnímu prostředí, odlišná kultura či pohodlnost a nemožnost vymáhání práva. Pocit, že mě se to netýká, někdo jiný to za mne uklidí,“uvedli Vološinová s Kořínkem.

Když nevíš kam s tím

Každý typ zástavby byl v něčem charakteri­stický. Třeba na sídlištích se mnohem více než jinde stávalo, že se vedle popelnic kupily velké elektrospo­třebiče, jako vysloužilé lednice nebo pračky, případně obaly od nich, starý nábytek nebo suť po rekonstruk­ci. Podobně to bývá vidět i vedle kontejnerů, co přiléhají k hlavním silničním tahům: nechtěný náklad tam člověk vyhodí cestou a rychle ujíždí, aby se vyhnul návštěvě sběrného dvora či objednání nádoby na stavební odpad.

Na Praze 1 bylo v koších hodně vyhozeného jídla, většinou z restaurací a fast foodu, ve spalitelné­m odpadu dominují papírové ubrousky, účtenky a odstřižené visačky z textilu. Na sídlištích, hlavně v Horních Měcholupec­h a Petrovicíc­h, převažoval­y v této kategorii plenky, inkontinen­ční vložky, hračky a školní sešity. A ve vilové zástavbě Újezdů nad Lesy se vyskytoval­o mnohem méně PET lahví než ve zbytku Prahy a v kovovém odpadu na váhu dominovaly plechovky od rybiček. Na množství to byly stejně jako všude hliníkové obaly od nápojů, případně krmení pro domácí mazlíčky.

Zajímavá okolnost vyplynula ze zkoumání kontejnerů na nápojové kartony. Ukázalo se, že lidé je chápou jako štaci náhradní záchrany: u čeho nevědí, kam to patří, nebo už se to nevejde do správné nádoby, v drtivé většině případů končí u kartonů, kde to podle vědců vypadá skoro jako v černé popelnici na směsný odpad.

Může za tím být i neznalost, proto jedním z doporučení je i osvětová kampaň. Za špatným výběrem kontejneru nemusí být vždycky lenost, často člověk jednoduše neví, že to nedělá správně – třeba že polystyren patří do plastu, ale že zrcadlo nebo žárovka do bílého skla nikoli. Ideálním cílem u odpadů je, aby vůbec nevznikaly, což vyžaduje změnu hned na vstupu, ve spotřebite­lském chování. Co se nenakoupí, to se nevyhodí. V tomto směru může pomoct, když město či stát podporují opravny a servisy, protože porouchané vždycky neznamená, že už to nejde spravit. Z podobného ranku jsou sdílené dílny a půjčovny nářadí, knihovny, ledničky nebo šatníky: do nich nemá přicházet veteš, ale to, co je jedné domácnosti už k ničemu není, zatímco jinde to mohou potřebovat. Třeba starší, ale funkční televize, pro niž není kvůli nákupu nové místo.

Příležitos­t pro školy

V doporučení­ch se objevuje i větší zapojení škol: jednak jsou producenty odpadu a jednak se tam při studiu počtů a jazyků děti mohou naučit i udržitelný­m návykům. Ve školách se dá založit kompost na zbytky z jídelny, podpořit bezobalový prodej. Zní to moderně, ale v podstatě je to návrat k pítkům a várnicím s čajem, u svačin se to dá řešit zálohovaný­m nádobím, které žák jednoduše vrátí, až dojí. A školy mohou vypomoci ještě v jedné obtíži, sběru jedlých olejů. Zhusta, po dosmažení či fritování, skončí ve vodovodním řadu, kde poškozuje a ucpává trubky. Kdyby se ze škol udělala sběrná místa, mohly by si na tom i přivydělat.

„Řada firem se zabývá sběrem a opětovným použitím tohoto oleje – technologi­cky je proces zvládnutý a o surovinu je zájem, dokonce se vykupuje v řádu korun za litr,“ozřejmuje závěrečná studie.

Stěžejním faktorem efektivity třídění pořád zůstává pohodlná dostupnost, čím méně kroků musí od svých dveří člověk udělat, tím je vyšší pravděpodo­bnost, že bude svoje smetí separovat. Proto se síť kontejnerů pořád zahušťuje a zvolna se cizeluje systém motivačníc­h poplatků, kdy člověk hradí na složence sumu odvozenou od toho, kolik toho do směsného odpadu vyhodí. Dělá se to buď dle kapacity přidělené popelnice, na níž je unikátní kód, případně podle váhy obdobně označených pytlů.

 ??  ?? V centrální části
Prahy se v koších vyskytuje vysoký obsah potravin a jídla, z restaurací a fastfoodů.
Elektroodp­ad a léčiva jsou zdrojem nebezpečné­ho thalia.
V centrální části Prahy se v koších vyskytuje vysoký obsah potravin a jídla, z restaurací a fastfoodů. Elektroodp­ad a léčiva jsou zdrojem nebezpečné­ho thalia.
 ??  ??
 ??  ?? Zvláště na sídlištích je běžný jev, kterému se říká littering – vyhození odpadků nikoli do popelnice, ale vedle ní. Nahrává tomu anonymnějš­í prostředí.
Zvláště na sídlištích je běžný jev, kterému se říká littering – vyhození odpadků nikoli do popelnice, ale vedle ní. Nahrává tomu anonymnějš­í prostředí.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia