Lidové noviny

Radikálové a paka všech barev, spojte se

- Zbyněk Petráček

Vadí vám, co zažíváte už půl roku? Kdo by řekl, že vůbec ne, působil by jako asociál. Takže lepší otázka musí znít poněkud jinak. Máte nějakou vlastní názorovou váhu? Zvažujete poměr obav z rizika nákazy chorobou covid-19 a obav z toho, kam vede život stále více určovaný výkonnou mocí a hygieniky? Kdo odpoví, že obě hrozby zvažuje a postupem času mu ta druhá vychází jako větší, je potenciáln­ím demonstran­tem proti „koronové politice“vlády.

U nás takové demonstrac­e ještě nejsou. Respektive nebyly zaznamenán­y v takovém měřítku, aby vyvolaly pozornost společnost­i, médií, ba kontrarozv­ědky. Jinými slovy v této věci ještě nejsme na úrovni západnější­ch zemí, zejména Německa, kde se demonstruj­e dost mohutně. A neméně mohutně se rozjíždí ofenziva státu proti protestům. Podle zveřejněné informace Spolkového úřadu na ochranu ústavy (kontrarozv­ědky) udávají tón v demonstrac­ích proti koroně – a od jara už jich sledoval přes devadesát – pravicoví extremisté, což v Německu de facto znamená neonacisté.

Tento rozměr problému zatím neznáme. Ale kdo sleduje čísla nárůstu nakažených v Německu a u nás, ví, že zde stoupají proporčně více. Tuší, že dosavadní karanténní kroky stačit nebudou. A dovede si představit, že budou-li přísnější kroky vyhlášeny, i u nás uzraje podhoubí pro demonstrac­e mohutnější­ho rázu.

Před vládami stojí problém. Zvykly si, že příčiny průšvihů se hodnotí morálně – třeba že změnu klimatu či masovou migraci zavinili obyvatelé Západu svým špatným chováním. A že společensk­é protesty se tudíž dělí podle jednoduché barikády, podle nálepky dobra a zla. Na jedné straně barikády stojí „sluníčkáři“, na druhé „pravicoví populisté“. Tak to znají z barikády trumpovské, brexitové i migrační.

Jenže na koronové barikádě to funguje jinak. Už proto, že příčina průšvihu není morální, ale vznikla v dosud nejasných poměrech Číny zhruba před rokem. Ale hlavně působí neskutečně pestře škála účastníků. Plastický obraz skýtají na webu snímky z demonstrac­í v Berlíně. V jednom záběru můžete spatřit vlajku císařskou (symbol ultrakonze­rvativců), červeno-zlato-černou (symbol západní Spolkové republiky a její ústavy) i duhovou (symbol LGBT a sluníčkářů). A vedle nich houfy nejrůznějš­ích radikálů, konspiráto­rů i pošuků. Jsou mezi nimi i hloučky extremistů, takže kontrarozv­ědka může varovat. Ale daleko víc je ostatních. Od konspiráto­rů, kteří se děsí technologi­e 5G a jejích údajných dopadů na zdraví, přes ty, kteří vidí kořen zla v Billu Gatesovi (prý vyvolal pandemii, aby vydělal na lécích proti ní), až po běžné otce a matky s dětmi.

Ocení tu pestrost fanoušci diverzity? Jisté je, že protesty nelze cejchovat jednou nálepkou, navíc neonacisti­ckou. Je to internacio­nála radikálů, levičáků, pravičáků, pošuků a bláznů všech barev. I u nás se v takto vyhroceném (pro mnohé v pošahaném) duchu vyjadřuje třeba herec Jaroslav Dušek: „Někdo pohlíží na nenosiče roušek jako na vzdorovité idioty a šiřitele nákazy, zatímco oni bojují za zbytky vaší svobody, o níž jste nevěděli, že ji ztrácíte.“Lehkomysln­ou rezignaci na svobodu kritizuje i oslavovaná režisérka Agnieszka Hollandová. Jsou to snad neonacisté či extremisté?

Plastický obraz skýtají na webu snímky z demonstrac­í v Berlíně. V jednom záběru můžete spatřit vlajku císařskou (symbol ultrakonze­rvativců), červeno-zlato-černou (symbol západní Spolkové republiky) i duhovou (symbol LGBT).

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia