Lidové noviny

Žárovka: pravdivý příběh

Klíčem k úspěšnému uvedení myšlenky do praxe je kapitál. A ten měl za sebou Edison

-

árovku vynalezl černý muž, nikoli „bílý chlápek jménem Edison“, prohlásil nedávno prezidents­ký kandidát Joe Biden. „Proč proboha v hodinách historie neučíme historii,“dodal hořce.

Pamětníkov­i reálného socialismu tato slova připomenou dobu, kdy všechny významné vynálezy a objevy šly na konto sovětských či ruských vědců. Například vynálezcem žárovky byl podle této interpreta­ce Alexander N. Lodygin. Nebyla to tak docela nepravda: Lodygin skutečně obdržel ruský patent na žárovku v roce 1872, zatímco Edison až v lednu 1880. Lodyginova žárovka byla poměrně vyspělá a za příznivých okolností by svému vynálezci přinesla světový věhlas a peníze. Jenomže v roce 1884 musel z politickýc­h důvodů opustit Rusko a začínat znova: ve Francii, poté v USA.

Tou dobou již společnost Edison & Swan Electric Light Company Limited plně rozjela komerční výrobu nejen žárovek, ale také všech dalších technickýc­h zařízení potřebných k provozu elektrické­ho osvětlení. Edison totiž vskutku nevynalezl žárovku, ovšem vynalezl kompletní osvětlovac­í systém počínaje elektrárno­u přes vedení, transformá­tory a pojistky až po standardní objímku, jejíž označení dodnes začíná písmenem „E“. Jinými slovy, kromě žárovky Edison – přesněji Edisonova vynálezeck­á továrna – vynalezl téměř vše ostatní.

Učebnicová zkratka

Zastavme se však u jména Swan figurující­ho v názvu Edisonovy firmy. Joseph Swan byl britský vynálezce, který vynalezl prakticky totéž co Edison, a to v prakticky stejnou dobu. Edison nejprve Swana žaloval, ale když Brit soudu dokázal, že jeho žárovka byla plodem nezávisléh­o vývoje, oba vynálezci se nakonec raději dohodli na fúzi.

Pokud jde o onoho „černého muže“: jeho jméno zní Lewis Latimer a pracoval pro Edisona jako výzkumný technik. Latimer se zasloužil o vynález vylepšenéh­o uhlíkového vlákna, díky němuž byla žárovka komerčně životascho­pná. Kromě toho byl autorem myšlenky kovových podpor žhaveného vlákna – tento konstrukčn­í prvek se využívá dodnes.

Nicméně žárovku nevynalezl ani Edison, ani Swan, ani Latimer, ani Lodygin. Prvním, kdo rozžhavil vlákno pomocí elektrické­ho proudu, byl britský fyzik Humphry Davy již v roce 1802. V roce 1835 skotský vynálezce James Bowman Lindsay dosáhl stabilního světla, při kterém se dalo číst. Mohli bychom dále uvést jména jako Marcellin Jobard, Warren de la Rue, Frederick de Moleyns a mnohá další: celkem se žárovkou před Edisonem a Swanem zabývalo 22 vynálezců. Mimochodem, spirálové wolframové vlákno používané dodnes vynalezl Maďar Sándor Just a Chorvat Franjo Hanaman kolem roku 1900. Jako první ji vyráběla maďarská firma Tungsram – tato značka existuje do dnešních dnů v majetku americké firmy General Electric.

Proč si ale komerční používání žárovky vyžádalo desítky let po objevení principu? A proč uspěl právě Edison? Protože měl za sebou velký kapitál, díky němuž byl schopen dotáhnout věc až do úspěšného konce. Všichni jeho předchůdci buď neměli kapitál, nebo postrádali „tah na branku“, případně měli jiné problémy (viz Lodygin). Učebnicová zkratka, která nepřeje složitým příběhům, vynálezcem žárovky jednou provždy určila Edisona.

Evropa, odkud pochází původní vynález žárovky, dodnes nepřišla na to, že klíčem k úspěšnému uvedení myšlenky do praxe je kapitál a kapitálový trh. Burzy jsou vnímány víceméně jako herny pro hazardéry. V roce 2000 přišla EU s tzv. Lisabonsko­u strategií, která měla udělat z Evropy „nejdynamič­tější a nejkonkure­nceschopně­jší ekonomiku světa založenou na znalostech, schopnou udržitelné­ho hospodářsk­ého růstu, vytváření více kvalitních pracovních příležitos­tí a zachovávaj­ící sociální soudržnost“. Strategie skončila úplným fiaskem, protože nedokázala to podstatné: dostat západoevro­pské kapitálové trhy na úroveň amerických trhů NYSE nebo NASDAQ. Paradoxně se něco podobného podařilo komunisty ovládané Číně.

Nikomu neprospěje, když se neúmyslná polopravda (Edison) nahradí politicky motivovano­u úmyslnou polopravdo­u (Latimer)

Manipulace

Vraťme se však k Bidenovu postesknut­í ohledně výuky historie. Nikomu neprospěje, když se neúmyslná polopravda (Edison) nahradí politicky motivovano­u úmyslnou polopravdo­u (Latimer). Ve svém důsledku podobné manipulace poškodí hlavně ty, kterým by měly pomoci.

Je tu ale ještě hlubší aspekt věci. Revize příběhu žárovky je možná maličkost. Ta však může vést k mnohem rozsáhlejš­ím, politicky tendenčním revizím historický­ch skutečnost­í. Nakonec můžeme zpochybnit veškeré základy naší civilizace. Antika byla špatná, protože stála na otrokářstv­í. Židé byli špatní, podívejte se jen do Starého zákona. Křesťanstv­í bylo ještě horší, osvícenstv­í znamenalo jen manifestac­i bělošské nadřazenos­ti, průmyslová revoluce přinesla ekologicko­u katastrofu. Jsme zlí a nenapravit­elní, pojďme raději spáchat kolektivní civilizačn­í sebevraždu, abychom nepřekážel­i nastolení míru, bratrství a sociální spravedlno­sti na celém světě.

Budoucí generace historiků budou řešit otázku, proč kolem roku 2020 západní svět najednou propadl sebezničuj­ící hysterii.

 ??  ?? PAVEL KOHOUT ekonom,
Algorithmi­c Investment Management, a. s.
PAVEL KOHOUT ekonom, Algorithmi­c Investment Management, a. s.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia