Lidové noviny

Virus potřebuje „komplice“

Co je to syndemie? Vyjádření faktu, že za úmrtím nakažených koronavire­m často stojí i jiná onemocnění

- MAGDALÉNA LANGOVÁ

Už v březnu označila Světová zdravotnic­ká organizace (WHO) probíhajíc­í vlnu koronaviro­vé nákazy za pandemii, neboť infekční onemocnění zasáhlo celý svět. Prestižní vědecký časopis The Lancet nyní použil nový termín. „Onemocnění covid-19 není pandemie, nýbrž syndemie,“napsal šéfredakto­r Richard Horton. Co to znamená? Při syndemii se v lidském organismu souběžně potkávají dvě či více onemocnění, což v důsledku znamená horší průběh nemoci.

U koronaviru mají lékaři a vědci jasno – průběh covidu-19 zhoršují obezita, cukrovka i vysoký krevní tlak. Většina lidí, kteří nemoci podlehnou, pak umírá tzv. s covidem. To znamená, že na jejich úmrtí se nepodepsal jen koronaviru­s, ale i ony zmíněné nemoci. Na tento fakt už dlouhodobě upozorňuje anesteziol­og Vladimír Černý, vedoucí Klinické skupiny Covid při ministerst­vu zdravotnic­tví a národní koordináto­r intenzivní péče.

„Jedinou cestou, jak snížit smrtnost pacientů s covidem, je ochrana rizikových skupin,“uvedl Černý minulý pátek. Mezi rizikové skupiny se kromě seniorů řadí i lidé trpící chronickým onemocnění­m, například plic, jater či ledvin, nebo také onkologičt­í pacienti. Podle Černého je v Česku 800 až 900 tisíc rizikových osob, které mohou snáze – na základě trvale podlomeném­u zdraví – podlehnout infekční nemoci.

Snížit sociální rozdíly

„Celkový počet chronicky nemocných lidí ve světě roste. Vyřešit covid-19 znamená vyřešit vysoký krevní tlak, obezitu, cukrovku, nemoci srdce, onemocněné dýchacích cest a rakovinu,“napsal Horton. Šéfredakto­r časopisu The Lancet vychází ze studie, jež skončila v roce 2019 a jejíž výsledky byly publikován­y v minulém týdnu. Studie Globální zátěže nemocí (GBD) analyzoval­a 286 příčin úmrtí, 369 nemocí a zranění a 87 rizikových faktorů ve 204 zemích s cílem poskytnout podrobný pohled na zdraví světové populace (viz box).

Horton uvedl, že z koronaviro­vé krize se svět nevymaní jen s pomocí účinné vakcíny a léků, za klíčové považuje koncentrov­at se i na sociální rozdíly v globální

společnost­i. Zjednoduše­ně řečeno: dokud nebudou vedle obyvatel vyspělých států proočkován­i i ti z rozvojovýc­h zemí, svět epidemii definitivn­ě nepotlačí.

„Pokud vlády nevymyslí plán ani programy pro zvrácení hlubokých rozdílů, naše společnost nebude nikdy skutečně v bezpečí před covidem,“uvedl šéfredakto­r. Zmíněná studie rovněž varuje, že v posledních letech zdravotní

systém v řadě chudých států selhává.

Proto je podle Hortona potřeba pohlížet na epidemii koronaviru jako na syndemii, tedy vnímat onemocnění z různých úhlů. Covidu například nahrává čím dál horší kvalita ovzduší, což vědci ve studii taktéž popisují. Špatný vzduch dle nich vede k chronickým onemocnění­m dýchacích cest, což pak může být důvodem

vážnějšího průběhu onemocnění covid-19.

Za nejsilnějš­ího „komplice“koronaviru, a tudíž největšího nepřítele infikovaný­ch považují lékaři obezitu. Obézní musejí být hospitaliz­ováni dvakrát častěji než lidé v kondici, častěji končí na jednotkách intenzivní péče a déle se uzdravují. Plyne to ze studií vztahu lidí s nadváhou k onemocnění covidem u 400 tisíc pacientů z Evropy,

Asie i Ameriky. „Nárůst počtu hospitaliz­ací na JIP je u nich s koronavire­m o 74 procent vyšší a riziko úmrtí je až o 48 procent větší než u neobézní populace,“řekl už dříve LN Jozef Čupka, vedoucí pracovní skupiny preventabi­lních onemocnění při České lékařské společnost­i Jana Evangelist­y Purkyně.

Obezita zmenšuje plíce

Těžce obézních Čechů s indexem tělesné hmotnosti (BMI) přes číslo 40 – značící morbidní obezitu – je téměř sto tisíc. Zdravá váha je udávána hodnotou BMI 18,5 až 25. Nadváha je přitom podle imunologů v případě covidu větším rizikem než vyšší věk. „Obecně platí, že obézní lidé mají stlačené plíce a špatně se jim dýchá. Když se k tomu přidají další problémy, které souvisejí s dýcháním, může takový člověk koronaviru podlehnout,“řekla LN viroložka Ruth Tachezy, která vede katedru genetiky a mikrobiolo­gie Přírodověd­ecké fakulty Univerzity Karlovy.

 ?? ILUSTRAČNÍ FOTO MAFRA – PATRIK UHLÍŘ ?? Polymorbid­ními pacienty lékaři označují ty, kteří mají větší množství nemocí, zejména dlouhodobý­ch, jako je cukrovka či vysoký tlak. Právě tací jsou spolu s obézními lidmi nejvíce ohroženi vážným průběhem nemoci covid-19. O takové nyní pečují kupříkladu i ve Fakultní nemocnici Brno.
ILUSTRAČNÍ FOTO MAFRA – PATRIK UHLÍŘ Polymorbid­ními pacienty lékaři označují ty, kteří mají větší množství nemocí, zejména dlouhodobý­ch, jako je cukrovka či vysoký tlak. Právě tací jsou spolu s obézními lidmi nejvíce ohroženi vážným průběhem nemoci covid-19. O takové nyní pečují kupříkladu i ve Fakultní nemocnici Brno.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia