Lidové noviny

Sparťanská houpačka pokračuje

Tabulka 1. ligy Výsledky 7. kola první ligy (vše hráno bez diváků)

- ANTONÍN VAVRDA

Fotbalisté Sparty poprvé v novém ligovém ročníku prohráli, když už v prvním poločase šlágru v Plzni třikrát inkasovali a nakonec padli 1:3. Do čela se tak dostala Slavia, která včera o pár hodin dříve přetlačila doma 1:0 Mladou Boleslav.

Měli konečně prolomit západočesk­é prokletí. Měli k tomu všechny předpoklad­y. Do souboje s Plzní vstupovali sparťané coby neporažený lídr domácí soutěže a po čtyřbranko­vé exhibici na půdě slavného Celtiku Glasgow v Evropské lize.

Jenže místo potvrzení formy se vrátily staré neduhy. Už v sedmé minutě si při rozehrávce stopeři Letenských a Ladislav Krejčí mladší navzájem uhýbali a pouštěli míč, až si ho s díky vzal Čermák, nastartova­l Buchu a ten přehodil Nitu – 1:0.

Hosté se dvacet minut dostávali ze šoku, postupně zvedali, vyrovnali hru, měli slibné náznaky. Jenže poté na pět minut přepustili soupeři iniciativu a hlavně – nechali dvakrát z uctivé pozorovací vzdálenost­i kouzlit Limberskéh­o pověstnou šajtli.

Napoprvé z toho ještě gól nebyl, rychlík Ba Loua šanci nevyužil. O pár desítek později kanonýr Ondrášek ano, když krásným volejem nedal Nitovi šanci. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 14. 16. 17. 18.

Slavia

Sparta

Plzeň Olomouc Liberec Pardubice Karviná Jablonec

Zlín

Ostrava Slovácko Bohemians Teplice Ml.Boleslav Opava

Brno Č.Budějovice Příbram 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 6 6 7 7 7 7 6 6 6 6 5 4 4 4 3 3 3 2 2 2 2 1 1 1 0 0 1 0 1 2 1 1 3 1 0 2 2 1 0 2 2 1 3 1 0 1 1 1 2 2 1 3 4 3 2 3 5 4 4 5 3 5 20:2 21:9 19:11 11:7 12:7 8:6 9:8 9:7 10:11 10:7 5:6 8:9 9:15 6:12 6:12 6:17 5:14 3:17 19 18 16 14 13 13 12 10 9 8 8 7 6 5 5 4 3 1

Svěřenci Václava Kotala, kteří měli být rozehraněj­ší (ale také unavenější kvůli velké marodce) – vždyť domácí zasáhli do soutěžního duelu po měsíci – ovšem inkasovali do pauzy ještě jednou, v nastavení se po rohu z dorážky prosadil jeden z mnoha sparťanů v plzeňské dresu Lukáš Hejda.

Lídr tabulky po změně stran přitlačil, prostřídal, hlavně v ofenzivě, ovšem vše marné. Poměrně vyrovnaný duel domácí kontrovali, v klíčových soubojích byli vždy o krok napřed. Snížení v poslední minutě nastavení na tom už nic změnit nemohlo – 3:1.

Plzeň tak potvrdila, že na Spartu v posledních letech umí, doma ji porazila popáté v řadě, naposledy v Doosan Arena slavili dobyvatelé z Letné v srpnu 2011.

Sparta tak potvrdila výsledkovo­u horskou dráhu posledních týdnů, v Evropské lize dvakrát vysoko prohrála, aby naposledy zostudila Celtic. Nyní zase sama odjíždí domů s výpraskem.

První bodová ztráta v novém ročníku navíc znamená, že přišla i o vedení v tabulce. Na čele ji předstihla mistrovská Slavia, která vyhrála zásluhou trefy Olayinky, který nastoupil už bez masky chránící před deseti dny zlomený nos v souboji s Leverkusen­em. Za pražskými „S“, které dělí bod, je už pouhé dva body zpět Plzeň.

Slavia – Mladá Boleslav 1:0 Branka: 7. Olayinka. Sudí: Rejžek – Paták, Kotík – Orel (video).

Viktoria Plzeň – Sparta 3:1 Branky: 7. Bucha, 34. Ondrášek, 45.+1 Hejda – 90.+3 Ladislav Krejčí II. Sudí: Franěk – Blažej, Kříž – Berka (video).

Jablonec - Zbrojovka Brno 0:1 Branka: 54. vlastní Martinec. Sudí: Berka – Hájek, Flimmel – Hocek (video).

Karviná – Bohemians 1905 2:1 Branky: 8. Bartošák, 72. Qose z pen. – 59. Hůlka. Sudí: Julínek – Kotalík, Pečenka – Proske (video).

Příbram – Baník Ostrava 0:4 Branky: 57. a 75. Zajíc, 72. Potočný, 85. Kuzmanovič. Sudí: Královec – Moláček, Mokrusch – Cieslar (video).

1. FC Slovácko – Olomouc 0:0 Rozhodčí: Zelinka - Vlček, Dresler.

FK Teplice – Slovan Liberec 1:2 Branky: 16. Trubač – 14. Kačaraba, 24. Pešek. Sudí: Pechanec – Hrabovský, Ratajová – Denev (video).

FK Pardubice – SFC Opava 1:0 Branka: 67. Tischler. Sudí: Ardeleanu – Nádvorník, Caletka – Adámková (video).

České Budějovice – Zlín 1:2 Branky: 42. Javorek – 63. Buchta, 76. Dramé.

?? FOTO MAFRA – PETR ERET ?? Skvělý vstup do zápasu. Ondrášek z voleje zvyšuje vedení Plzně po půl hodině hry nad Spartou už na 2:0. Nakonec šlo o vítěznou branku.
FOTO MAFRA – PETR ERET Skvělý vstup do zápasu. Ondrášek z voleje zvyšuje vedení Plzně po půl hodině hry nad Spartou už na 2:0. Nakonec šlo o vítěznou branku.