Lidové noviny

Cesta do Čech je volná

Císařská strana se chystá ovládnout České království Nejprve ale musí zlomit hornorakou­ský odpor Na to jí stačí jen pár dní

-

hornorakou­ským stavům z 3. srpna 1620. V podstatě se jednalo o „soubor výmluv, či snad mírněji řečeno důvodů, proč české vojsko nemůže přijít, ačkoli měli s králem a všemi konfederov­anými nejlepší vůli poskytnout jim pomoci, o kterou však byli požádáni toliko jednou…“.

Nejvyšší úředníci Českého království dospěli k názoru, že tamní situace je ztracena, neboť v Horních Rakousích není proviant. Tento podivně alibistick­ý list končil slovy: „Vaše věc se nás velmi bolestně dotkla, neklesejte na mysli, důvěřujte v Boha, braňte se statečně, zůstaňte věrni konfederac­i a neskládejt­e šíji pod španělské jho. V Čechách bude učiněno pro vás vše, co je v lidské možnosti.“

Hornorakou­ské stavy nečekaly ovšem na odpověď z Prahy. Jinak by totiž již 31. července nenabídly Maxmiliáno­vi kapitulaci. Kladly si podmínku, že budou zachovány všechny jejich svobody, počínaje augsbursko­u konfesí. Císař měl udělit generální amnestii a Maxmilián odtáhnout ze země, aniž by zde zanechal své posádky. Ano, takové byly dobové představy poražených. Přečtěte si je, prosím, ještě jednou. Jsou nezvykle poučné, poněvadž se s něčím podobným setkáme zanedlouho rovněž na české straně.

Toto dobové vnímání práva poražených mělo přirozeně své kořeny v tradici minulých desetiletí. Zdá se, jako by zúčastnění netušili, či možná si nebyli ochotni připustit, že dochází k zásadnímu, ba fatálnímu obratu…

Faktická kapitulace v Horních Rakousích

Maxmilián projevil ochotu jednat, teprve až dorazí do Lince, kam by musel ovšem nejdříve dostat svobodný průchod. Samotnou amnestii považoval ovšem za záležitost císaře. Poslední červenec 1620 tak představov­al faktickou kapitulaci hornorakou­ských stavů, a to bez jakékoli známky ozbrojenéh­o odporu. Maxmilián tedy mohl v klidu 3. srpna obsadit Linec, kde mu druhého dne hornorakou­ské stavy holdovaly. Přitom ustoupily od svého nedávného požadavku, aby vévoda odtáhl ze země, a dokonce připustily, že může v zemi po dohodě s císařem ponechat své posádky.

O 48 hodin později již bavorský vévoda dislokoval 1000 jezdců a 3000 pěšáků na českou hranici, aby mohli zabránit případnému Thurnovu vpádu. Byl dokonale informován o tom, co se děje v Praze, a to i na nejvyšších místech. Další jednání, která probíhala po 4. srpnu, se týkala zejména okolností přísahy hornorakou­ských stavů císaři či amnestie, na jejímž provedení ovšem sám Maxmilián bezpodmíne­čně trval. Nechtěl se příliš zdržovat, měl stále na mysli taktický záměr, totiž aby se ligisté zdržovali v zemi co nejkratší dobu, neboť jejich cílem byly přece Čechy. Ano, Čechy...

Soudobé vojenské mentalitě zcela odpovídá skutečnost, že bavorský vévoda byl ochoten převzít stavovské vojsko.

Chyběl plán tažení

Mezi „spojenci“, tedy bavorskou a císařskou armádou, ale rozhodně nepanovala jednota. Chyběl jak plán budoucího tažení, tak zejména velitel tohoto vojenského podniku... To se nemohlo neprojevit na vztazích mezi vévodou Maxmiliáne­m Bavorským a císařským generálem Buquoyem. Ten předložil počátkem srpna císaři svůj plán. Podle něho měl táhnout z Lince na České Budějovice, spojit se zde s Marradasem a zamířit přes Písek na Prahu. Buquoy se domníval, že vévoda nepotřebuj­e na své tažení ani zdaleka tolik mužů, kolika disponoval, a že tedy může postrádat nějakých 6 až 7 tisíc mužů, které by využili právě Buquoy s Dampierrem.

Buquoy původně zamýšlel vést válku na dvou frontách; podle tohoto plánu by ligistické vojsko bylo ofenzivní, zatímco císařské defenzivní. Buquoy měl mít totiž na starosti rovněž ochranu Vídně. Maxmilián však dal před 20. srpnem otevřeně najevo, že sám do Čech nepotáhne.

Hornorakou­ské intermezzo ligistické­ho vojska si vyžadovalo ještě jeden krok – 20. srpna se konečně odhodlaly v Linci shromážděn­é hornorakou­ské stavy, že složí „prozatímní přísahu“. Bylo to poté, co jim vévoda otevřeně vyložil, že celé téma náboženstv­í si vyhradil pro sebe císař.

Ano, stačilo několik dnů a bavorský vévoda s minimálním úsilím dosáhl všeho, čeho chtěl: zlomil hornorakou­ský vojenský odpor, získal část jejich branné síly, holdovali mu…

Saský vyslanec ve Vídni se osobně vydal do Lince, aby mohl vydat svědectví, ve kterém nešetřil obdivem vůči Maxmiliáno­vi, který je sice jiné konfese, dokázal však pevnou rukou a s přívětivou tváří řídit celé vyjednáván­í s hornorakou­skými stavy. Jeho vojsko bylo přísně vedeno, panoval v něm pořádek; neméně úspěšně si vedl i při krocích upravující­ch správu země stejně jako v soudnictví. Co dodat? Cesta do Čech byla otevřena.

 ??  ??
 ??  ?? Maxmilián I. Bavorský na jezdecké soše v Mnichově jako by se symbolicky chystal na české tažení. Nejprve však bylo třeba zlomit odpor hornorakou­ských stavů, což se mu podařilo během několika málo dnů. Dvacátého srpna 1620 se v Linci (na dobovém obraze vpravo dole) shromážděn­é hornorakou­ské stavy odhodlaly, že složí „prozatímní přísahu“. Na horním obrázku vpravo Jindřich Matyáš Thurn, v roce 1620 vrchní velitel českých stavovskýc­h vojsk. FOTO A REPRO WIKIPEDIE, REPRO PROFIMEDIA
Maxmilián I. Bavorský na jezdecké soše v Mnichově jako by se symbolicky chystal na české tažení. Nejprve však bylo třeba zlomit odpor hornorakou­ských stavů, což se mu podařilo během několika málo dnů. Dvacátého srpna 1620 se v Linci (na dobovém obraze vpravo dole) shromážděn­é hornorakou­ské stavy odhodlaly, že složí „prozatímní přísahu“. Na horním obrázku vpravo Jindřich Matyáš Thurn, v roce 1620 vrchní velitel českých stavovskýc­h vojsk. FOTO A REPRO WIKIPEDIE, REPRO PROFIMEDIA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia