Lidové noviny

Slavná nobelistka proti covidu

V pozadí francouzsk­é reakce na koronaviro­vou pandemii stojí objevitelk­a viru HIV – Françoise Barré-Sinoussiov­á

- MARTIN HAMPEJS

Francie minulý týden dosáhla smutného prvenství v počtu nakažených covidem-19 v Evropě, když přesáhla hranici 2,1 milionu pacientů. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel si však země nevede špatně a je až na 15. místě v EU. Pařížské úřady se navzdory tomu již podle deníku Le Monde připravují na třetí vlnu koronaviro­vé nákazy. Premiér Jean Castex zůstává opatrný a zatím Francouzům odmítá sdělit, kdy skončí celonárodn­í uzávěra.

„Úroveň cirkulace viru ve společnost­i je stejná jako v době zavedení lockdownu,“pronesl včera ministr zdravotnic­tví Olivier Véran. Podle jeho týmu odborníků „ještě nenastal čas na uvolnění“. Rozuzlení a „jasný kurz“by měl podle nedělníku Journal de Dimanche přinést projev prezidenta Emmanuela Macrona plánovaný na úterý.

Nový plán by měl stát především na radách od Analytické­ho výboru pro výzkum a expertizu (CARE). Předsedkyn­í vědeckého týmu je mezinárodn­ě uznávaná vědkyně Françoise Barré-Sinoussiov­á, třiasedmde­sátiletá držitelka Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství, která se mimo jiné podílela na objevu viru HIV. Přestože je „jeden z nejbrilant­nějších francouzsk­ých mozků“oficiálně již od roku 2015 v důchodu, rozhodně Barré-Sinoussiov­á nepřestává pracovat.

Dnes mezinárodn­ě uznávaná špička v oblasti retrovirů se narodila v Paříži v roce 1947. Ve svých třiceti letech, po získání doktorskéh­o titulu na Pařížské univerzitě, začala pracovat v prestižním Pasteurově institutu. Krátce poté ji zaujala tehdy neznámá epidemie, která řádila převážně v rámci homosexuál­ní komunity.

Barré-Sinoussiov­á společně s virologem Lukem Montagnier­em pátrala po původci záhadné nemoci a po několika letech ho odhalila. V roce 1983 publikoval tým článek ve vědeckém časopise Science, v němž nazval virus LAV. Jeho název se později změnil na HIV.

Práce vědkyně se poté ještě zintenzivn­ila. V roce 1985 odcestoval­a do Středoafri­cké republiky, kde poprvé spatřila řádění viru na vlastní oči. To ji podle vlastních slov „přimělo pokračovat“.

Na výzkumu HIV pracovala po dalších třicet let – vyvíjela testovací a diagnostic­ké technologi­e i způsoby léčby, díky čemuž se podařilo zachránit bezpočet životů. V roce 2008 jako první žena ve Francii získala Nobelovu cenu za lékařství za objev nebezpečné­ho viru společně s Lukem Montagnier­em.

Boj s novou nákazou

Když začátkem letošního roku udeřila ve Francii první vlna koronaviro­vé pandemie, zřídila Macronova vláda poradní tým, do jehož čela usedla právě uznávaná nobelistka. Podle francouzsk­ých médií si ji prezident Macron vybral jednak kvůli její odbornosti, ale také pro její uvážlivost a opatrnost při rozhodován­í.

Přestože je Barré-Sinoussiov­á v rámci vládní reakce na pandemii jedním z nejdůležit­ějších odborníků ve Francii, neposkytuj­e příliš rozhovorů. „Nerada vystupuji v médiích. Často dochází ke zkreslení,“uvedla při zatím posledním rozhovoru v říjnu pro server Mediapart. „Jsem opatrná. Přála bych si, abych vám mohla říct, kdy tato krize skončí, ale zatím na to odpověď nemám,“dodala.

První velké interview poskytla krátce po svém nástupu do funkce deníku Le Monde a již tou dobou silně varovala před „falešnými nadějemi“, tehdy vkládanými do léku Hydroxychl­orochin. „Je to otázka etiky. Jako vědci bychom neměli lidem dávat plané naděje,“uvedla viroložka s tím, že se musí počkat na přesné studie.

Stejně tak varovala i před rychlým uvolňování­m opatření, ke kterému nakonec ve Francii v létě došlo. Vzápětí však přišla drtivá druhá vlna covidu. Možná i proto jsou dnes vládní špičky s uvolňování­m opatrnější.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia