Lidové noviny

Plné doušky svobody

- ONDŘEJ BEZR

Nosičem, který připomíná hlavní kapelu Hlavsova života, tedy The Plastic People of the Universe, je DVD. Jeho hlavní složkou je stejnojmen­ný celovečern­í dokumentár­ní film režisérky Jany Chytilové, který měl v kinech premiéru už v roce 2001, na disku ale vychází poprvé. Kromě historické složky, mapující její vývoj, zachycuje v reálném čase kapelu od doby znovuzroze­ní v roce 1997, kdy její členové zakopali válečné sekery a sešli se na žádost Václava Havla, aby odehráli krátké vystoupení ve Španělském sále na Pražském hradě u příležitos­ti setkání signatářů Charty 77 po dvaceti letech.

Tento bizarní koncert, na kterém se sešly věčné máničky s aktuální politickou špičkou, jež se z disidentsk­ého okruhu ještě v této době rekrutoval­a, a ruku v ruce ve staroslavn­ém štukovaném sále plném zrcadel tančili na dunivou rockovou hudbu, je vlastně dokonalým symbolem společensk­é změny, která se u nás odehrála. Hodně vypovídá o atmosféře 90. let a o svobodě, konzumovan­é skutečně plnými doušky. Mezi bonusy DVD jsou nezkrácené záznamy dvou písní, které tehdy Plastici na Hradě hráli, Prší, prší a Magické noci. Zejména v průběhu druhé jsou záběry do publika z dnešního pohledu až dojemné, při vědomí, jaké existence můžeme na stejném místě při slavnostní­ch příležitos­tech vídat dnes.

Bonusové materiály vůbec přinášejí k povedenému dokumentu několikaná­sobnou přidanou hodnotu. Zajímavé jsou záběry ze zkoušky Plastiků na hradní koncert i zachycení všech členů v soukromí: Milana Hlavsy při cyklojízdě zasněženou krajinou a vyprávění dalších členů o jejich nemuzikant­ské obživě: Jiřího Kabeše užitou grafikou, Jana Brabce novinařino­u a kamenictví­m, Josefa Janíčka

Cosi jako opěrný sloup českého undergroun­du a strážce jeho archivů působí lounské hudební vydavatels­tví Guerilla Records. Právě přišlo na trh se dvěma tituly, které spojuje jméno bezesporu nejznámějš­ího podzemního muzikanta a skladatele Milana „Mejly“Hlavsy.

Mejla Hlavsa a Vratislav Brabenec

rozvážením obědů dětem do mateřských školek a Vratislava Brabence zahradnict­vím. Svěží je blok vyprávění Václava Havla o působení PPU na jeho chalupě na Hrádečku a zajímavé, byť místy jistě diskutabil­ní jsou názory historičky umění Věry Jirousové.

Po hradním koncertě Plastici dva roky velmi úspěšně koncertova­li u nás i v zahraničí, v roce 1999 ale Milan Hlavsa sestavil nový projekt Šílenství, původně avizovaný jako sólové album, ale převedený do podoby kapely s pevným obsazením o generaci mladších hudebníků. Hlavsa napsal nové skladby zejména na texty básníka J. H. Krchovskéh­o a pro koncertní podobu je doplnil další tvorbou. Podobu takového vystoupení zachycuje živé CD Šílenství Live 1999, které u Guerilla Records také právě vychází. V unikátních verzích tu tedy slyšíme několik plastikovs­kých skladeb včetně Magických nocí, dále Básníky ticha, hitovku kapely Fiction, jejímž členem Hlavsa byl v první půli 90. let, anebo coververzi slavné písně Trouble Every Day Franka Zappy.

Bohužel projekt Šílenství se nestihl dostatečně rozvinout, stejně jako Hlavsa už nestihl natočit s Plastiky zbrusu nové album, plánované pro rok 2001. Na jeho začátku, 5. ledna, totiž ve věku 49 let zemřel.

 ?? FOTO ČTK ?? Plastici ve Španělském sále.
FOTO ČTK Plastici ve Španělském sále.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia