Lidové noviny

Letní novela bytové právo výrazně zlepšila

- TOMÁŠ NAHODIL

LN Zabýváte se právem obchodních korporací a telekomuni­kacemi. Přesto jste letos vydal příručku Společenst­ví vlastníků jednotek (SVJ). Co vás k tomuto tématu přivedlo?

Problemati­ka SVJ je opravdu mimo můj hlavní pracovní záběr. Zájem o ni vyplývá čistě z mé osobní praxe. Podobně jako ostatní lidé i já žiji v domě v bytovém spoluvlast­nictví a řeším problémy a agendu s tím souvisejíc­í. V publikaci shrnuji své zkušenosti a problemati­ku SVJ popisuji v celé její šíři.

LN SVJ v posledních měsících čelí útokům podvodníků. Snaží se dostat k majetku, nejčastěji k penězům na bankovních účtech vybraných SVJ od vlastníků bytů do fondu oprav. V čem tato podvodná jednání spočívají?

Nerad bych zde poskytoval návod, proto nepůjdu do podrobnost­í. Ale v podstatě se jedná o falšování dokumentů. Falšují se zápisy z jednání shromážděn­í, případně z hlasování per rollam (bez osobní účasti – pozn. red.). Tyto dokumenty podvodníci předkládaj­í v úmyslu získat finanční prostředky společenst­ví rejstříkov­ému soudu nebo bance.

LN Vyskytoval­y se pokusy o taková tunelování SVJ již dříve, nebo jim nyní něco nahrálo?

V každé době máte něco, co podvodnému jednání nahrává.

Myslím si, že se to mohlo dít i dříve. Nyní se ale kvůli epidemiolo­gickým omezením a lex covid nemusí vlastníci bytů scházet a hlasovat na shromážděn­í. Nová pravidla nabourávaj­í zavedenou praxi a soudům jsou najednou předkládán­y jiné dokumenty. To může vyvolávat nejasnosti při rozhodován­í o zápisu statutární­ho orgánu do rejstříku společenst­ví.

LN Lze se tomu nějak bránit?

Za důležité považuji aktivní přístup výboru ke správě bytového domu. Jsou to maličkosti – kontrola poštovní schránky nebo dobrovolné zřízení té datové, aby soud musel doručovat do ní, a pravidelná kontrola bankovního účtu.

LN Jaké pojistky proti podobným podvodným jednáním byste doporučova­l zakotvit do stanov SVJ?

Jen změna stanov bohužel nic nevyřeší. Je to hlavně o lidech, kteří mají SVJ na starosti. SVJ by si mělo nastavit kontrolní mechanismy, jimiž se podvody odhalí.

LN Mám vůbec šanci se jako řadový člen SVJ včas dozvědět, že jsou prostředky SVJ v ohrožení? Nebo mají k této informaci blíže členové výboru?

K řadovému členovi se tato informace nemá jak dostat. Finanční prostředky a bankovní účet mají na starosti členové výboru, případně jeho předseda. To oni mají ze zákona povinnost jednat s péčí řádného hospodáře a v rámci této péče hlídat fond oprav a veškeré prostředky, které vybírají od bytových vlastníků.

Mimochodem, standard péče řádného hospodáře zavedl v roce 2014 nový občanský zákoník. Funkcionář­i SVJ se tím dostali do stejné role jako jednatelé a členové představen­stev obchodních společnost­í. Ale jsou na tom hůř než oni, protože jim zákon nedává možnost vyvinit se pomocí pravidla podnikatel­ského úsudku. Za nedostateč­né zabezpečen­í finančních prostředků společenst­ví nesou plnou odpovědnos­t.

LN Je tedy s přihlédnut­ím k těmto okolnostem správné, že bance obvykle stačí předložit jen výpis z rejstříku společenst­ví s nově zapsaným statutárem?

Bankám nelze zazlívat, že spoléhají na údaje zapsané v rejstříku společenst­ví. K SVJ přistupují podobně jako k jiným právnickým osobám. V rámci svých procesů by však měly zohlednit organizačn­í i právní specifika SVJ.

Určitě mohou zkoumat, zda za nimi jako statutární orgán přichází vlastník jednotky v domě. Přijde-li za nimi někdo, kdo není členem SVJ, vedle výpisu z rejstříku by po něm mohly chtít vidět i pověření, že za SVJ může jednat, třeba i s ověřenými podpisy.

LN Je podle vás současná právní úprava SVJ dostatečná?

Od účinnosti občanského zákoníku (1. ledna 2014 – pozn. red.) mají SVJ slušný právní rámec. Ten nyní ještě vylepšila novela účinná od 1. července 2020. Je to nesrovnate­lně lepší úprava než ta, co byla v zákoně o vlastnictv­í bytů. Pěkně se nám rozvinula i rozhodovac­í praxe.

Za stále nevyřešený problém nicméně považuji otázku rozsahu odpovědnos­ti členů výboru, respektive jeho předsedy. Není jasné, jestli je možné jejich odpovědnos­t nějak omezit či se vyvinit na bázi pravidla podnikatel­ského úsudku. Volil bych německou úpravu, která to u SVJ obecně připouští.

„Při správě bytového domu je důležitý aktivní přístup. Jsou to maličkosti – kontrola poštovní schránky nebo dobrovolné zřízení té datové, aby soud musel doručovat do ní, a pravidelná kontrola bankovního účtu,“říká advokát Václav Filip z kanceláře Deloitte Legal.

Jen změna stanov nic nevyřeší. Je to hlavně o lidech, kteří mají bytové společenst­ví na starosti. Ti by měli nastavit kontrolní mechanismy, jimiž se podvody odhalí.

LN Považujete poslední bytovou reformu, například ohledně možnosti nařízeného prodeje bytové jednotky, pokud její vlastník neplatí příspěvky do fondu oprav nebo dlouhodobě závažně porušuje stanovy SVJ, za správnou?

Novelu jsem rozhodně přivítal. Nemyslím si, že by nařízení prodeje bylo nějaké zásadní téma. V zákoně to bylo i před novelou. Samozřejmě je to hrozba, ale v praxi se téměř nevyskytuj­e. Zpřesnil se však postup, na jehož základě soud o nařízení prodeje jednotky rozhoduje.

Správné bylo umožnit řídit SVJ někomu mimo dům, třeba správcovsk­é firmě, jestliže se vlastníci rozhádají. Nesmí to ale skončit udělením bianco plné moci komukoliv jako ve filmu Vlastníci...

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia