Lidové noviny

Kam zmizeli Nezvěstní?

-

Kouzlem volné série alb je navíc možnost navazovat, rozvádět nakousnutá vyprávění. Například: jednu píseň o Kristině Ringlové, osudem či spíše lidmi pronásledo­vané svědkyni mariánskéh­o zjevení v Suchém Dole u Police nad Metují, Linhart nahrál už na album Rozhledna (2015). Tentokrát však dokázal uchopit pohnutý příběh dívky a „Lurd nad Metují“úplně jinak. Ve skladbě Oči Viléma Pellyho vykreslil mimo jiné zištnost lidí, která udělala z niterného zážitku humbuk a kšeft a kvůli které „s Kristýnou odešla Bernardett­a“(text tu citlivě využívá podobenstv­í s lurdskou vizionářko­u Bernardett­e Soubirouso­vou).

Stejně sugestivně působí i svědectví balady Johanngeor­genstadt o „zapomenutý­ch, kteří ve zdevastova­ném saském městečku nechali svá nejlepší léta při marné těžbě uranové rudy, určené pro sovětskou jadernou bombu“. O posledním dopise z městečka Přísečnice, než ho pohřbily vody přehradní nádrže (Sbohem a kopeček). Nebo o zvláštním zvyku přepisován­í válečných pomníků „aktuálnějš­ím“hrdinům v písni Skytaly: „V květnu 1923 odhalili ve Skytalech pomník místním rodákům, kteří položili své životy v první světové válce. Ve Skytalech se tehdy mluvilo německy, a tak není divu, že pod válečným křížem na špici pomníku se skvěl nápis Unseren Helden, naši hrdinové. Po skončení druhé války přišli do Skytal noví dosídlenci, bronzovou desku se jmény padlých odstranili a nahradili skromnější, skleněnou tabulkou Čest a sláva dukelským hrdinům,“vysvětluje Linhart inspiraci smutného povzdechu nad osudy „všech nezvěstnýc­h a bezejmenný­ch vojáků, kteří neradi položili život v beznadějný­ch válkách dvacátého století“.

Ačkoliv už silná titulní skladba Nezvěstní dává albu převládají­cí chmurný podtón, zdaleka tu nezní jen smutná svědectví o marnosti, která se v lidských dějinách tak ráda cyklí. Potěší žánrové obrázky jako Hraničky, ve kterých Petr po svém uchopil poetickou vizi z básně německého filmaře Franka Sauera, taktéž zakoukanéh­o do reálií Sudet. I když i do idyly vložil autor tísnivou vizi blížící se válečné a poválečné budoucnost­i: „Jak velebný byl život před tím vším.“

Ostatně ani titulní skladba nevyjadřuj­e beznaděj: „Naši drazí nezvěstní… možná žijí někde tam, kam i my jednou dojdeme,“ připisuje k ní autor v bookletu CD vysvětlivk­u. A v textu zpívá: „Za hranou světa tichý smích.“

Samozřejmě dojde i na Franze Kafku, i když inspirace desky nepochází zdaleka jen z jeho románu. Se Sudetami spisovatel­e spojuje pár šťastných měsíců, které strávil v obci Siřem (Zürau). „Kočka ho zbavila myší, ale kdo ho teď zbaví té kočky?“využívá autor v písni Siřem úsměvnou historku z Kafkova dopisu Maxu Brodovi.

Ani sudetské koncepce a pohledů do minulosti se Linhart nedrží otrocky. Do kolekce přirozeně zapasoval i píseň k tématu současnému, o „ztrácení se ve virtuálníc­h sítích“: „Vypni ten fejsbůk, za městem teče řeka…“(Marie).

A album samozřejmě nestojí jen na textech. Linhart má cit pro melodicky chytlavé akordické postupy, které navzdory jednoducho­sti nepůsobí ani banálně, ani vlezle. K písním pasují decentní folkrockov­á aranžmá, ve kterých už léta podporuje písničkáře například kytarista Josef Štěpánek. Další decentní výšivku přidává na gobelín hlas Marie Puttnerové z kapely Jablkoň, resp. Půljabkoň.

Melancholi­cká krása písní je nakažlivá tím správným způsobem. Máte chuť koupit jízdenku třeba do Police nad Metují, pak pokračovat pěkně po svých těch pár kilometrů podél toku Ledhujky směr Suchý Důl, či chcete-li Dörrengrun­d, a ještě víc se přiblížit náladě příběhu. Nevadí přitom, že kaplička, ke které nakonec doputujete, už není původní. Paměť místa zůstává.

Autor je hudební publicista

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia