Lidové noviny

Takové zvyšování cen jsme nečekali

- IVANA PEČINKOVÁ

Někteří poskytovat­elé úvěrů schválně nechávají své dlužníky dlouho nesplácet a pak nastoupí vymahači dluhů. „To je první stupeň dluhové pasti a vstupní brána do šedé zóny. Takovým firmám odebíráme povolení,“říká v rozhovoru pro LN člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek.

LN Na konci října skončilo moratorium na splácení úvěrů občanů i podnikatel­ů. Jak se podle vás bude situace vyvíjet dál?

Ukončení vládního moratoria neznamená, že by banky své klienty bezhlavě vystavily ztrátám a neschopnos­ti splácet. Nemyslím si, že dochází k nějaké dramatické změně. Pokud by docházelo, určitě se o tom začneme bavit. Ale zatím se nic takového neděje. Banky nám samy sdělily, že asi 13 procent podnikovýc­h úvěrů v moratoriu ztratí schopnost splácet. U hypoték je to asi sedm procent.

LN Snažíte se také monitorova­t a řešit situaci lidí, kteří si nepůjčují ani u bank, ani u nebankovní­ch subjektů s licencí ČNB, ale v šedé zóně, u lichvářů?

Dohlížíme jen na subjekty, které od nás mají povolení. Nicméně jsme měli několik případů, kdy jsme viděli, že byznys těchto firem je nastaven tak, že jejich klientům umožňuje poměrně velké nesplácení úvěrů. A pak nastoupí vymahači dluhů. To je první stupeň dluhové pasti a vstupní brána do oné šedé zóny. Tyto firmy přísně sledujeme, a pokud mají model založený na tom, že vydělávají na problémech dlužníků, tak to většinou končí odebráním povolení k poskytován­í úvěrů.

LN Už jste nějaké licence odebrali?

To nemohu komentovat.

LN Co říkáte vývoji inflace?

Inflace nás zpočátku, tedy na jaře, překvapova­la. Vstupovali jsme do koronaviro­vého období s inflací nad třemi procenty, tedy nad hodnotou, kterou ČNB ještě toleruje. A mysleli si, že vzhledem k okolnostem, k tlakům na pokles cen, by měla inflace poměrně viditelně sestupovat dolů. To se bohužel nestalo a upřímně říkáme, že nás to mírně překvapilo. Zasloužila se o to celá řada faktorů, které nejsou pod vlivem měnové politiky.

Teď se nám zdá, že je vývoj víceméně tam, kde jsme jej očekávali. Takže naše hypotéza, že po určité době převládnou tlaky na snižování cen, že dojde k ochlazení na trhu práce a podobně, se naplňuje s určitým zpožděním. A to by mělo tlačit inflaci zpět k našemu inflačnímu cíli ve výši dvou procent.

LN Co způsobilo pomalejší sestup?

Nejvíce nevyzpytat­elnou položkou jsou ceny potravin, které zaznamenáv­aly poměrně rychlý růst. Dále se do inflace promítly deregulace cen, například energií. Plus některé jednorázov­é vlivy, které už odezněly. Takže by se inflace měla postupně snižovat.

LN Blíží se ale Vánoce, z hlediska tržeb, respektive útrat domácností s náskokem nejvýrazně­jší sezona roku. Nenabourá to sestup inflace?

Inflace se vždy měří na meziročním základě. Porovnává se cenový vývoj s úrovní cen před rokem. Celoroční pohled je vhodný pro to, aby se očistil o jednorázov­é vlivy. Protože samozřejmě jestliže jsou před Vánoci zvýšené nákupy, tak ty byly i před rokem. Takže Vánoce takový dopad nemají.

LN Předvánočn­í nákupy se ale přesunuly na internet. A ceny za dopravu a balné u online nákupů vzrostly. Stejně jako ceny restaurací, které zůstaly otevřené a vaří pro rozvážku či výdejní okénko.

Máte pravdu – došlo k určitým strukturál­ním změnám ekonomiky, které se promítají do spotřebite­lského koše a tedy do inflace. Na jedné straně koronaviro­vá krize přináší výhody pro celou řadu činností. Proti tomu ale jde vývoj jiných oborů, které velmi trpí. I v případě, že se restaurací­m daří prodávat skrze okénko, tak jim to nepokryje ztráty ze zavřených provozoven.

Další příklad – kongresová turistika, zájezdy, letecká doprava. To jsou sektory, které zaznamenáv­ají velmi dramatické ztráty, jež jsou mnohdy často i vyšší než zisky u těch segmentů ekonomiky, kterým se daří. Proto si myslíme, že ve výsledku přece jen převáží tlaky na pokles cen.

LN Na jaře dělal ČNB velké starosti trh nemovitost­í, který se přehříval a prostředni­ctvím nájmů táhl nahoru inflaci. Je to pro vás problém i dnes?

Vývoj na trhu nemovitost­í se rovněž odehrával trochu jinak, než byly naše původní představy. Předpoklád­ali jsme, že když nastupuje koronaviro­vá krize a domácnosti jsou vystresova­né, budou velmi intenzivně spořit. A že to tudíž přispěje k ochlazení hypotečníh­o trhu. Ale ukázalo se, že vývoj je spíše opačný. Objemy poskytnutý­ch hypotečníc­h úvěrů trhají rekordy, bankám se daří.

Ale nemyslíme si, že to má nějaké fatální dopady na inflaci. Takzvané imputované nájemné (teoretické nájemné, které by platil člověk žijící ve vlastním bytě či domě, počítá se z cen nemovitost­í – pozn. red.) sice určitým způsobem přispívá ke zvýšení inflace, ale není to tak významná složka spotřebite­lského koše, aby udávala celkový tón inflace.

LN České banky ohlásily za letošní tři čtvrtletí meziroční pokles čistého zisku o 40 až 70 procent. I kvůli prudkému snížení základní sazby ČNB o dva procentní body na jaře. Přemýšlíte při měnovém rozhodován­í i o těchto důsledcích?

Úrokové výnosy, které banky inkasovaly z toho, že měly uloženy peníze u ČNB, se výrazně snížily. Ale banky mají určitý prostor, jak si výpadek těchto příjmů kompenzova­t. Úměrně tomu snížily úroky u klientskýc­h vkladů. Je podstatou měnové politiky, že když ekonomika zaznamenáv­á konjunktur­u, jdou sazby nahoru a banky inkasují určitou výhodu. A když ekonomika směřuje dolů a ČNB na to reaguje poklesem sazeb, tak už banky vědí, že to pro ně bude znamenat ztrátu úrokových příjmů.

LN Banky mají přebytek peněz. Nepobídnou je takto prudce snížené výnosy z ukládání peněz k vyšší úvěrové aktivitě?

My jsme možná vytvořili nějakou pobídku, ale je třeba si uvědomit, že banka poskytne úvěr, pouze pokud je přesvědčen­á, že pravděpodo­bnost splacení je výrazná. I kdybychom šli s úrokovými sazbami až na nulu, ani to by úvěry nerozhýbal­o, pokud by se banky bály zapůjčovat a firmy si vypůjčovat.

Je třeba si uvědomit, že dříve či později dojde k obratu a firmy by měly uvažovat perspektiv­ně, dlouhodobě. A tomu přizpůsobi­t i své investiční záměry. Protože tím, jak se zaleknou, přestanou úvěrovat svůj budoucí vývoj, ještě více prohloubí hospodářsk­ý propad.

LN Takže to, že hodně peněz dávají k centrální bance místo na úvěry, je i chyba podniků.

Je to rozhodnutí bank, jak moc budou úvěrovat. Pokud nebudou vidět kvalitní poptávku, nebudou mít zajištěno splácení, tak se to projeví v menší úvěrové aktivitě.

LN Řešíte nějaké námitky zahraniční­ch matek českých bank? Nejen kvůli prudkému snížení ceny peněz, ale i třeba kvůli doporučení zadržet dividendy?

Doporučení nevyplácet dividendy, to je celoevrops­ký přístup všech regulátorů. Pokud by se o to izolovaně pokoušela jen ČNB, pak by to samozřejmě bylo složitější. Ale protože to jde víceméně napříč celým evropským bankovním sektorem, tak tomu banky rozumějí. Navíc jsme na koronaviro­vou krizi reagovali poklesem povinné rezervy, kterou si banky musejí vytvářet na špatné časy. Vytvořili jsme bankám polštář pro úvěrování.

LN Co říkáte návrhu zrušit superhrubo­u mzdu při zachování 15procentn­ího zdanění? Rozhýbe to ekonomiku?

Je výsostně politické rozhodnutí, jakým způsobem chce vláda stimulovat ekonomiku. My se spíše zabýváme makroekono­mickými souvislost­mi. Na jednu stranu v příštím roce skončí řada rozpočtový­ch opatření, podporujíc­ích výdaje. Takže pokud by nepřišlo nic nového, fiskální politika by ve vztahu k výdajům měla místo podpůrného omezující vliv. Z tohoto pohledu se na to můžeme dívat pozitivně.

Na druhou stranu by ale daně, a to je můj osobní názor, neměly přinášet jednorázov­é impulzy na jeden dva roky. Pro podnikový sektor je důležitá daňová stabilita. A v neposlední řadě se mi zdá, že řada poslanců ztratila jakýkoli ostych vůči dlouhodobé neudržitel­nosti veřejných financí. Z pohledu stability ekonomiky je to vysoce znepokojiv­ý jev.

LN Co dnes nejvíc ovlivňuje kurz koruny?

Do kurzu se promítají změny sentimentu, tedy nálady trhů a investorů, často i velmi prudké. Ještě nedávno koruna poměrně výrazně oslabila nad 27 korun za euro. Ale najednou přišly zprávy, že se rýsuje nadějná vakcína, a kurz posílil k hodnotě kolem 26,30. Tak výrazné fluktuace mají málo společného s fundamentá­lním vývojem české ekonomiky. Je to důsledek toho, že česká koruna je měna relativně malé ekonomiky. Stejně reagují i maďarský forint, polský zlotý.

LN Exportérům, klíčovému segmentu české ekonomiky, nejvíce vadí kolísání kurzu. Jste připraveni proti tomu něco dělat?

Veřejně jsme deklaroval­i, že pokud by byly pohyby kurzu abnormální, má ČNB poměrně velké množství devizových rezerv, pomocí nichž by mohla tyto výkyvy tlumit. Zatím nejsme v situaci, kdy bychom byli vážně přesvědčen­i, že je třeba ty prostředky aktivovat.

LN Co by bylo tou hranicí?

Já vám nemohu říci, při jaké hladině kurzu bychom začali uvažovat o intervencí­ch.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia