Lidové noviny

Mějme na zřeteli i další nemoci

- MICHAL BERNÁTH

LN Jaká je vaše bezprostře­dní zkušenost s onemocnění­m covid-19?

Jsem příkladem toho, že kromě covidu je potřeba dávat si pozor i na jiné nemoci. Průběh covidu jsem měl spíše lehčího charakteru, než mi do toho nastoupil zápal plic, ten byl hlavní komplikací. Musel jsem brát dost silná antibiotik­a.

LN Jak lékaři rozlišili, že váš zdravotní stav nezhoršila právě nákaza koronavire­m?

Covid je virová záležitost, zatímco zápal plic může být jak virového, tak bakteriáln­ího původu. Je to infekce, která na to naléhá. Jste-li oslabený, máte oslabené plíce, tak jednou z možných komplikací je právě zápal plic. Závažnost mého zdravotníh­o stavu kulminoval­a, když u mě propukl onen zápal plic. Do té doby jsem s covidem lavíroval mezi lehkým a středním průběhem.

LN Můžete přesněji popsat průběh vašeho onemocnění?

Měl jsem horečky okolo 39 stupňů Celsia. Právě kvůli tomu jsem musel na hospitaliz­aci k nám do špitálu. Na rentgenu se totiž ukázal zmíněný zápal plic. Na lůžku jsem strávil celkem asi tři až čtyři dny. Teď už pracuji.

LN Omezuje vás to ještě nějak?

Už ani ne. Ale faktem je, což asi potvrdí všichni, kdo už covid prodělali, že u mě nastoupila únava. Je to průvodní jev té nemoci, který se nejspíš nikomu nevyhne.

LN Čili ten často popisovaný postcovido­vý syndrom?

Přesně tak. Zkrátka jste utahaný jako dřevorubec.

LN Objevil jste během pobytu ve „své“nemocnici coby pacient nějaké mezery v péči, které by šly vylepšit?

To ne, právě naopak. Přesvědčil jsem se, že systém máme nastavený dobře. Ale poznal jsem, že už je potřeba se koncentrov­at na stírání rozdílů mezi covidními a necovidním­i pacienty. I proto, že bariéry nutných opatření už umíme udělat efektivně i na jednotlivý­ch pokojích v nemocnici. Podle mě je důležité maximálně zachovat provoz běžné péče. Pokud se zaměříme jen na to, že tu máme jedině covid, budou z toho pramenit průšvihy. Zvýšená úmrtnost, kterou vidíme z dat za říjen a listopad, může být podle mého důsledkem toho, že se péče příliš utlumila.

LN Takže byste byl pro jakousi covidovou „normalizac­i“zdravotnic­tví?

Jsem skutečně pro to, abychom se smířili s tím, že tu covid je. Umíme se k němu chovat, umíme ho docela dobře léčit a umíme nastavit i potřebná bariérová opatření. Velmi apeluji na to, abychom nepodceňov­ali ostatní choroby. Opakovaně říkám, že ke covidu je potřeba se chovat s velkým respektem, je to opravdu „mrcha“virus, který se chová značně nevypočita­telně. Musíme si však zároveň uvědomit, že máme povinnosti i k ostatním pacientům. Zkrátka je nutné ochránit zdravotník­y a ohrožené skupiny. České zdravotnic­tví prochází epidemií, alespoň dle mého názoru, zatím excelentně.

Poté, co se ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík (57) nakazil koronavire­m a následně se jeho stav zhoršil, strávil ve „svém“špitále v minulém týdnu několik dní na lůžku. Po této zkušenosti vyzývá, abychom během epidemie nezapomína­li na necovidní pacienty.

LN Měl jste od svých podřízenýc­h přednostní zacházení?

Moc ne. Já sám jsem si objednal nadstandar­dní stravu, což jsem si však také zaplatil.

LN Zníte skoro až zklamaně, když říkáte, že moc ne…

Lidé na interně byli samozřejmě skvělí. Chovají se tak ke každému. Měří vám teplotu, dávají kapačky, měří saturaci kyslíkem. Je to zkrátka standardní péče. Navíc v Česku máme dost dobrý systém v tom, že dostanete jakékoliv léky, jež potřebujet­e. Včetně remdesivir­u či čehokoli jiného. Máte-li pozitivní covidovou indikaci, nikdo neřeší, zda je vám sto, nebo dvacet let. Zkrátka dostanete, co je třeba.

LN Mimochodem, co obnášela vaše speciální strava?

Jednoduše nadstandar­d, můžete si objednat třeba řízek, kuře a podobně. Když ležíte u nás v Motole, můžete si místo standardní nemocniční stravy připlatit dvě stě korun na den.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia