Lidové noviny

Mzdy rostou. I kvůli covidu

Lidem ve zdravotnic­tví a sociálních službách mzdy vzrostly průměrně o 4315 korun, ostatním o 1716 korun

- IVANA PEČINKOVÁ

I přes koronaviro­vou krizi šly výdělky v Česku nahoru. V červenci až září, před úderem druhé covidové vlny, lidé v průměru měsíčně brali 35 402 korun, tedy o 1716 korun hrubého více než ve stejném období loni. Meziročně si tedy lidé polepšili průměrně o 5,1 procenta, po odečtení inflace o 1,7 procenta.

Zhruba dvě třetiny Čechů ovšem na průměrnou mzdu nedosáhnou. Mzdový medián, tedy hodnota uprostřed mzdové škály, kdy polovina hodnot mezd je nižší a polovina vyšší, vzrostl rovněž o 5,1 procenta na 31 183 korun. Některé profese, jejichž činnost se na pozadí pandemické krize dostala do popředí, si přitom polepšily výrazněji. Zaměstnanc­i ve zdravotníc­h a sociálních službách tak dostali v průměru přidáno o 4315 korun. Je to hlavně důsledek změny jejich platových tarifů.

Růst mezd překvapil, obecně se čekalo méně. Ekonomové to přičítají zejména tomu, že se zaměstnanc­i po jarním lockdownu vrátili zpátky do práce.

„Velká část zaměstnanc­ů se s návratem ekonomiky k normálnímu fungování během letních měsíců vrátila zpět do zaměstnání. Pominuly tak důvody pro krácení jejich mezd, ať už to bylo vlivem nuceného uzavření provozoven obchodů a služeb, nedostateč­né poptávky, nebo starání se o nezletilé děti,“vysvětluje analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Růst i díky cizincům

K růstu mezd přispěl i nedostatek pracovníků v určitých profesích umocněný tím, že se z Česka navrátily domů desítky tisíc cizinců. „Odchod zahraniční­ch pracovníků do zemí jejich původu se firmám prodražil. Češi totiž odmítali nastupovat na hůře placené pozice, což firmy nutilo k navyšování mezd,“říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Pro řadu lidí, jak upozorňuje hlavní ekonom UniCredit Bank

Pavel Sobíšek, je ovšem průměrná mzda jen číslo. Je totiž propočtena na celé úvazky, přičemž ze statistik vyplývá, že řada lidí pracuje na úvazky částečné.

Odbory ještě vyjednávaj­í

Co bude příští rok? „Podniky hledí do budoucna s velkými obavami a tomu odpovídá i jejich mzdové rozhodován­í. Velká část z nich zatím neví, co si bude moci dovolit,“shrnuje hlavní analytička Hospodářsk­é komory ČR Karina Kubelková výsledky nedávných komorových průzkumů.

S určitostí lze podle ní říci pouze jedno: firemní benefity zatím zůstávají nedotčené. Maximálně dochází k tomu, že se mění jejich skladba. Třeba vitaminy zdarma vytěsní část firmou zaplacenýc­h hodin ve fitness centru.

Jiné je to samozřejmě ve velkých podnicích, v nichž fungují odbory. Jak LN řekl šéf největší odborové centrály ČMKOS Josef Středula, kolektivní vyjednáván­í o mzdách je v plném proudu a většina smluv se uzavírá v lednu. Odbory jsou si podle něj plně vědomy, že v mnoha firmách koronaviro­vá pandemie ovlivnila ekonomické výsledky. Ale zároveň vědí, že je i mnoho takových, kde je situace stabilní, a že někde naopak probíhá dynamický růst.

„Vyjednáván­í vždy vychází z konkrétníc­h podmínek každé firmy. Nikdy se nestalo, že by náš neúměrný tlak na mzdy způsobil ekonomické potíže, a nebude tomu ani nyní,“zdůrazňuje Středula.

Místo přidání nižší daně? Odborářský boss přidává jeden postřeh: odboroví vyjednavač­i narážejí na to, že zaměstnava­telé mají tendenci se ohánět tím, že se zaměstnanc­ům automatick­y zvýší výplata díky zrušení superhrubé mzdy a ponechání daně z příjmu na 15 procentech. „Tuto tendenci odmítáme,“zdůraznil Středula.

Někde už kolektivní vyjednáván­í skončila. Ve Škodě Auto se uzavřela první etapa vyjednáván­í na konci listopadu. Výsledkem je jednorázov­á prémie 4000 korun a zavedení nových zaměstnane­ckých benefitů. Od letošního roku se zaměstnanc­ům zvýšily mzdové tarify o 5,7 procenta, v dubnu příštího roku k tomu má přibýt další přídavek. A na jaře bude o tarifech další kolo jednání.

Lidí bez práce přibylo Včerejšek přinesl i informace o vývoji na trhu práce. Podle Úřadu práce ČR si v listopadu hledalo zaměstnání více než 274,5 tisíce lidí, což znamená míru nezaměstna­nosti 3,8 procenta.

Oproti říjnu to znamená jen mírné zhoršení. Analytici to přičítají programům na podporu zaměstnano­sti a také boomu internetov­ého obchodován­í a navazující­ch oborů. Obecně ale, jak upozorňuje analytik finanční společnost­i Citfin Tomáš Volf, rostl počet volných pracovních míst rychleji než počet zájemců o práci. K mání bylo v listopadu bezmála 318 tisíc pracovních nabídek.

 ??  ?? 2020* – 3. čtvrtletí 2019* – 1. čtvrtletí
2020* – 3. čtvrtletí 2019* – 1. čtvrtletí

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia