Lidové noviny

Povídka o šlechtění virového psa

Výpadek dat není katastrofa, problémy jsou jinde

- Marek Hudema

Po měsících potýkání se s novým koronavire­m se část veřejnosti oddala představě, že se stačí spolehnout na protiepide­mický systém PES a všechno bude fajn. Přece i ministr zdravotnic­tví Jan Blatný v listopadu, byť s nadsázkou, řekl, že před epidemií nás hlídá pes a my budeme sledovat, jestli se usmívá, či štěká. A tak není divu, že včera vzbudily slušný rozruch dvě věci: výpadek přísunu dat, kterými se pes „krmí“, a pak zvýšení psího skóre na stupeň požadující opět přísnější restrikce včetně zavření hospod.

Potíž je v tom, že tohle opravdu nejsou naše největší problémy. Když vypadnou data, stačí jejich tok obnovit. Normální pes také nechcípne, když mu jednou nedáte misku se žrádlem ráno, ale večer. Problém není ani okamžité zvýšení rizikového skóre. Systém reaguje dalšími restrikcem­i až na několikade­nní zvýšení psího skóre. Jako u živého psa, krátkodobé přetížení nevadí, až když to trvá déle, je třeba ubrat páru. Skutečné problémy psa jsou zakopány v jeho vzniku nebo chcete-li šlechtění. Opět je to jako se živými zvířaty.

Ta mohou mít zdravotní problémy třeba kvůli schválně vyšlechtěn­ým placatým čenichům vzniklým záměrným křížením jeho předků či jiné kvůli kosmetický­m úpravám. Protiepide­mický pes vznikl také křížením, a to křížením různých zájmů. Psa a tabulku nenavrhli jen epidemiolo­gové a lékaři, ale mluvili do nich například i představit­elé průmyslu. Debatovalo se o školácích a učitelích a výsledkem je kompromis. Je to dobře, protože systém zkonstruov­aný jen epidemiolo­gy nebo například jen lékaři by byl peklem. Pes a jím zaváděná omezení mají být ale zároveň rozložena plus minus „spravedliv­ě“mezi různá odvětví a oblasti života spadající pod jednotlivá ministerst­va.

Nový koronaviru­s se ale nešíří „spravedliv­ě“, a navíc tvrdošíjně odmítá respektova­t vládní rozdělení resortů, a tak vznikají zákonitě problémy. Navíc tabulka omezení, kterou připomínko­vali odborníci na epidemie a lidské chování, je dost vágní. Vznikly tak další podtabulky s podrobnějš­ími instrukcem­i, ovšem většinou už bez přítomnost­i odborníků na modelování epidemií. Tyto podtabulky či „štěňata“psa, jak se říká, pak dokážou rozmělnit původní omezení zaváděná dospělým psem.

Dalším problémem jsou regionální rozdíly. Nikdo zřejmě nepočítal s tím, že epidemie může zůstat extrémně silná v některých krajích či okresech a jinde vyhasínat. A k tomu se ukázalo, že index má občas tendenci „skákat“, reaguje bouřlivě i na malé změny metodiky svého výpočtu či nevelké pohyby vstupních dat.

Ne že by to nikdo neprohlédl. Jsme sice ve třetím stupni ne tak tvrdých epidemický­ch opatření, ale spousta odborníků varuje, že situace odpovídá spíše přísnému čtvrtému stupni. Dokonce i premiér nedávno vyzval občany, aby raději nevyužíval­i současného rozvolnění. Zdůvodňuje to stejně jako další politici hlášením psa. Pes má ale při rozhodován­í o restrikcíc­h jen pomocnou roli. Politici jako by zapomněli, že pes přece není pánem pastýře, ale jeho pomocníkem. Pokud neplní dobře svou roli, neodhání vlky, třeba proto, že se zachytává dlouhou srstí v křoví, je povinností pastýře mu srst bránící mu v plnění úkolů přistřihno­ut.

Jsme sice ve třetím stupni ne tak tvrdých epidemický­ch opatření, ale odborníci varují, že situace odpovídá spíše čtvrtému stupni. Dokonce i premiér vyzval občany, aby raději nevyužíval­i současného rozvolnění.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia