Covid zahýbal s nájemným
Zmražený byznys krátkodobých pronájmů uvolnil tisíce bytů. Zlevňování ale s koncem pandemie pomine
Turistický ruch loni na jaře zmizel ze dne na den. Tisíce bytů, které se používaly ke krátkodobým pronájmům, rázem zely prázdnotou. Svým majitelům tak přestaly přinášet výnos, na který byli zvyklí. „Majitelé více než deseti tisíc bytů určených pro krátkodobé bydlení museli hledat nové cesty, jak na sebe nemovitost vydělá,“říká Hendrik Meyer, šéf webu Bezrealitky.cz.
Reakce na realitním trhu byla prakticky okamžitá. Stovky bytů se hned na jaře začaly objevovat v inzerci. Za atraktivní ceny šlo získat zařízené byty, nejvíce pak v srdci Prahy. Podmínkou ale bylo, že nájem skončí s tím, jak se rozeběhne letní sezona. Jen část majitelů odepsala loňské léto rovnou a byty nabízeli k pronájmu na celý rok, tedy do sezony 2021.
Turistické lokality bez turistů Poptávka byla ale slabá. Ve městě nebyli cizinci ani studenti a odjela i řada lidí, kteří jsou v Praze jen kvůli práci. Obdobná situace byla i v dalších městech, kde jsou vysoké školy a pracovní příležitosti pro lidi, kteří mají zázemí i jinde. To dál zvýšilo tlak na ceny. Byty na atraktivních místech – například u Karlova mostu – bylo možno získat i za deset tisíc korun měsíčně. Nájem za plně zařízený „turistický byt“v centru byl zpravidla nižší než za nezařízené bydlení v panelácích na krajích Prahy.
Kvůli obrovské konkurenci pak začaly klesat i nájmy v běžných bytech. A když se nerozbíhala letní sezona, stále více majitelů to s Airbnb vzdávalo a snažilo se byty nabídnout na dlouhodobý pronájem.
„Trh s dlouhodobými pronájmy zaplnily nejen byty z Airbnb, ale i hotelové apartmány, což snížilo cenu až o třetinu,“popisuje Zuzana Benešová z agentury Seven Keys, která byty právě pro krátké nájmy spravuje. Na jaře se 20 ze 70 klientů agentury rozhodlo pro dlouhodobý pronájem. Na podzim s příchodem druhé vlny koronaviru dalších dvacet. „Například aby mohli splácet hypotéku a pokrýt všechny své náklady,“dodává Benešová. Zbyla tak necelá polovina.
„Tento rok byl velký propadák, a kdo hned v březnu přepnul svůj apartmán z krátkodobých pronájmů do dlouhodobých, dobře udělal,“říká Pavel Nádvorník z agentury CareBNB. Ta nakonec loni zcela ukončila svou činnost. „Letní sezona se začala slibně zvedat, ale obsazenost dosahovala 70 procent a ceny byly na polovině toho, co předchozí léta,“přibližuje. Zcela chybějící vánoční sezona zasadila byznysu poslední ránu.
Netypická situace dostala do center měst – a netýká se to jen Prahy – více trvalých nájemníků. Zatímco dříve odcházeli kvůli vysokému nájmu a hlučným turistům pod okny, nyní se vracejí. Experti ale čekají, že tento trend je jen dočasný. Až se vrátí turisté, budou nájmy v centru zase růst.
Až pětina volných bytů
Byty byly loni až dvakrát častěji prázdné než v roce 2019. Podle odhadů společnosti GarantovanyNajem.cz, která se věnuje správě nemovitostí, bylo neobsazených nájemních bytů zhruba 16 až 20 procent oproti standardním osmi až deseti procentům. Kromě úbytku zahraničních pracovníků a studentů mělo vliv i to, že kvůli častější práci z domova klesl zájem o bydlení poblíž práce. „Vrchol realitní sezony, který běžně nastává na podzim, loni vůbec nepřišel,“říká Viktor Mejzlík, obchodní šéf společnosti GarantovanyNajem.cz.
Nic nenaznačuje, že by měl koronavirus mít na ceny nájmů a nemovitostí dlouhodobější vliv. Největší změna nastala v Praze, růst cen se zastavil i v některých dalších turisticky zajímavých destinacích. „Jinde po republice ale ceny nadále rostou,“dodává Meyer.