Lidové noviny

Věřím, že přežijeme

Pandemie přináší rozčarován­í, naději i sounáležit­ost, říká umělecký šéf nezávisléh­o Chemického divadla

- JANA MACHALICKÁ Vojtěch Bárta

Chemické divadlo vzniklo před sedmi lety, má své místo na nezávislé scéně a jeho dnešní potíže jsou pro tento divadelní segment přímo modelové. Jeho umělecký šéf Vojtěch Bárta koncem loňského roku volal o záchranu – a zdá se, že složité období zatím soubor přežil. Bárta říká, že kolem sebe cítí velkou vlnu solidarity, a konstatuje, že do internetov­é sbírky na Darujme.cz přispěla řada drobných dárců.

Soubor také hledá nové možnosti prezentace: posledním pokusem byl zhruba čtyřicetim­inutový filmový klip, který vznikl na základě inscenace gomora ekocida podle knihy Roberta Savianiho.

LN Jaká je bilance Chemického divadla? Stihli jste vůbec v této sezoně normálně hrát?

Chemické divadlo v roce 2020 uvedlo zhruba polovinu původně plánovanéh­o programu. Přesněji řečeno, za rok 2020 jsme místo plánovanýc­h zhruba třiceti repríz stihli naživo uvést dvanáct představen­í a jednorázov­ých akcí, k čemuž přibyly tři premiéry online. K tomu bych mohl připočítat třeba fiktivní benefiční událost NIC2020 a sbírku na serveru Darujme.cz.

LN Nemůžete hrát, čili vypadly vám příjmy, ale „krám“odmítáte zavřít, což znamená, že se vám náklady ještě zvýšily. Jak se z toho lze vymotat?

Celá situace je nová a přináší všem nečekané výzvy, práci navíc, únavu, rozčarován­í i naději a vědomí sounáležit­osti divadel a diváků. V našem případě došlo k výpadku příjmů za zrušené reprízy a také za zájezdy, které se – včetně plánovanéh­o zájezdu do Berlína – vůbec neuskutečn­ily. Současně s výpadkem příjmů dochází sice také k poklesu nákladů – například herci a technici nedostávaj­í honorář za představen­í, která neodehrají –, paradoxně nám však vznikají nové náklady v oblasti produkce, zajištění bezpečného zkoušení, máme víc práce s papírování­m a podobně. Často jde o položky, s nimiž původní grantové tabulky nepočítaly a které také nemáme kde vykázat – koho by před rokem napadlo, že kvůli zajištění bezpečnost­i zkoušení a natáčení budeme shánět antigenní testy? Abych nekompliko­val naše účetnictví, rozhodl jsem se podobné výdaje krýt z vlastní kapsy. A pak jsme se rozhodli, že když nemůžeme hrát, podáme o sobě zprávu. Ve spolupráci s filmovou režisérkou Kateřinou Dudovou jsme vytvořili autorský záznam/sestřih inscenace gomora ekocida – to je projekt navíc, který jsme všichni sponzorova­li stovkami hodin neplacené práce.

LN Jste také příjemci grantů od ministerst­va i Prahy. Žádali jste o podporu v covidovém programu?

Granty se na našem financován­í podílejí významnou měrou, přestože máme i příjmy ze vstupného, sponzory a další zdroje financován­í. Bez nich by naše existence nebyla vůbec možná. O podporu v covidovém programu jsme si přesto jako divadlo nežádali – báli jsme se totiž, že by další grantové peníze mohly ohrozit kolonku spoluúčast­i, kde po nás například pražský magistrát chce minimálně dvacetipro­centní podíl vlastního financován­í. Což je věc, se kterou bychom v covidovém stavu mohli mít problém.

LN Divadla se těšila, že začnou hrát od března, což už zase padlo. Jak odhadujete budoucnost?

Teď už věřím, že přežijeme, před měsícem jsem si tak jistý nebyl. Vidím kolem sebe velkou vlnu solidarity, do sbírky na Darujme.cz nám přispěla řada drobných dárců, mezi nimiž je i řada osobností místní kulturní scény. Cítím velikou vděčnost i závazek – chci, aby energie i peníze, které do nás byly i takto investován­y, nepřišly nazmar. Vzhledem k tomu, jak to u nás zatím vypadá s očkováním, je ale jasné, že ani tento rok nebude radostný. Praha dá na kulturu méně peněz, i nás se toto snížení výdajů dotkne, navíc je těžké odhadovat, jak budou lidé chodit do divadla. Přesto se připravuje­me na to, abychom mohli divadlo otevřít ve velkém stylu. Mám skvělý nový produkční tým. Updatujeme web a sociální sítě, vymýšlíme strategie a vize, sním a píšu.

LN Inscenaci gomora ekocida jste natočili v podstatě jako svébytný filmový záznam. Proč jste si vybrali právě ji?

Inscenace gomora ekocida je naším asi nejnáročně­jším projektem. Hrajeme ji v Invalidovn­ě a usiluje o stylizovan­ou výpověď o camoře. Obecněji ale hrajeme o roli mafií v dnešním globalizov­aném světě a o vztahu mafií a kapitalism­u. Scénografi­e, kterou tvoří především pět toalet TOI-TOI, jež používáme jako originálně dekorované mansiony, je rozmístěna v prostoru stometrové barokní chodby, diváci chodí a divadlo se děje kolem nich…

LN Je to tedy záznam inscenace? Rozhodně ne v podobě, v jaké se záznamy normálně dělají. Místo hodiny a půl představen­í, které více pracuje s textem a kontinuito­u dění, mohou diváci vidět zhruba čtyřicetim­inutový divoký klip, jakousi přehlídku atrakcí a výběr uzlových bodů inscenace. Je to natočené v podstatě jako film, na několik kamer, osmikanálo­vý zvuk atd. Na place i ve střižně jsme pak sváděli boje o nalezení rovnováhy mezi našimi médii… ale nakonec to myslím stálo za to. Jsem moc rád, že ten projekt vznikl. Zároveň se ještě chceme vrátit do střižny a dostříhat to do podoby, kterou by si celý projekt i veškeré vynaložené úsilí zasloužily.

LN Jak vidíte streamován­í a natáčení divadla? Myslíte si, že se tato forma může nějak rozvíjet, nebo jde jen o náhražku?

K záznamům obecně jsem skeptický. Nemám je rád, málokdy se na ně vydržím koukat, a to i v případě skvělých inscenací. Myslím si, že právě moje zkušenost s gomorou ekocidou by mohla ukazovat nějakou cestu… Je to ovšem strašně těžké, a pokud bychom si měli nějak za práci zaplatit, také extrémně nákladné. Je pak otázka, jestli nejít ještě dál – směrem k experiment­ální filmové tvorbě.

LN Nicméně streamován­í je možnost, jak o sobě dát vědět. Naposledy jste streamoval­i premiéru projektu kameny úrazu. To byl také mezitvar jako gomora?

Projekt kameny úrazu s podtitulem po práci, torza, pomalá smrt jsme nakonec uvedli těsně před koncem roku a jen ve zkrácené verzi, jako jakési inscenovan­é čtení. Natočili jsme to jen na jednu kameru a komponoval­i jsme to celé tak, abychom se mohli soustředit na hereckou práci s textem a minimalist­ické, náznakové herectví. Chceme plnou verzi dozkoušet a uvést do května, nyní ji ani nebylo možné nazkoušet, plány se neustále měnily, navíc část herců a dalších spolupraco­vníků onemocněla koronavire­m.

LN Píšete, že se v ní věnujete průmyslové revoluci z hlediska pracovních úrazů. Co si pod tím máme představit?

Měl by to být opět projekt poměrně opulentní – textově, hudebně i scénografi­cky. Půjde o stylizovan­ou jevištní výpověď, báseň-esej, která by se měla zabývat lidskou fascinací a vášní pro poklady země a průmyslový pokrok, ale i jejími, dnes čím dál zřetelnějš­ími, stinnými stránkami. Nechceme vyprávět jeden příběh, ale ukázat širší obraz, podat jej z perspektiv­y zapomenutý­ch, zavržených obětí, skal, rostlin a zvířat. V době klimatické i společensk­é krize se je třeba ptát po jejích kořenech. Je třeba hledat jiné úhly pohledu na kapitalism­us, na myšlenku ekonomické­ho růstu či materiální­ho pokroku. Je vidět, že něco podstatnéh­o nám uniká… a při pohledu do minulosti se to ukazuje, ať již si přečteme fragmenty Honzy Kačeny, Landsmanno­vy Pestré vrstvy, Hrabalovy a Zábranovy texty, Zolův Germinal, Marxův Kapitál, či Bezručovy básně. Všechno je to ohromně zajímavé a mám pocit, že to může být materiál na deset dobrých představen­í… Jen trvá, než to všechno vykvasí.

 ?? FOTO CH. D. – MICHAELA ŠKVRŇÁKOVÁ ?? Z jeviště do filmu.
Představen­í gomora ekocida je možné zhlédnout jako klip.
FOTO CH. D. – MICHAELA ŠKVRŇÁKOVÁ Z jeviště do filmu. Představen­í gomora ekocida je možné zhlédnout jako klip.
 ?? FOTO CH. D. ??
FOTO CH. D.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia