Lidové noviny

Lékaři: Covid spouští i mrtvici

- CELKEM NAKAŽENÝCH CELKEM VYLÉČENÝCH REPRODUKČN­Í ČÍSLO R CELKEM OBĚTÍ STUPEŇ PES (INDEX RIZIKA)

Covidová infekce je provázena systémovým zánětem, který se nevyhýbá ani mozku. V závažnější­ch případech může vést až k cévní mozkové příhodě a krvácení do mozku.

„Manžel ležel s covidem doma, měl slabší průběh. Po pár dnech si najednou začal stěžovat na brnění ruky a urputnou bolest hlavy. Vzal si brufen, ale vůbec to nezabralo. Raději jsme zavolali záchranku, prý za minutu dvanáct. Měl slabou mrtvici, ze které se snad dostane bez vážných následků,“řekla LN pětačtyřic­etiletá Petra z Prahy. Jejího o tři roky staršího muže by přitom nikdo na podobnou diagnózu netipoval: sportovec, štíhlý, nekuřák.

Podle lékařů obdobné scénáře nejsou výjimkou. Lehkou formu covidu prodělal i bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt (43), kterého nedávno rovněž postihla mrtvice. Ta ho uvrhla na dva týdny do umělého spánku.

Podle primáře motolské neurologie Aleše Tomka může k mrtvici dojít v průběhu covidu, ale i krátce po něm. „Řešili jsme to u pacienta na ventilátor­u, co jej bylo nutné zaintubova­t. Pár dní nato měl těžkou mrtvici. Hodně z těch, co zemřou, to takto mají. Z těžkého průběhu jsou to dva ze sta. Minimálně. A dvacet jich má plicní embolii,“upozornil Tomek.

Kardiaci ve střehu

Obzvláště opatrní by měli být pacienti s onemocnění­m srdce a cév, kteří jsou vážnou rizikovou skupinou. Hrozí jim totiž komplikova­nější průběh než u zdravé populace. I po prodělaném covidu by měli více dbát na prevenci.

Nejenže koronaviru­s zatíží celý organismus jedince, tedy i jeho srdce, ale je na něm zákeřné to, že poškozuje tkáně také napřímo. Kromě zánětu srdečního svalu způsobuje změny na cévách, zejména v podobě zvýšené prostupnos­ti kapilár a vzniku krevních sraženin v různých částech oběhu.

Covid pozitivní pacienti, kteří kvůli svým jiným chorobám berou léky na ředění krve, jsou podle Tomka ve výhodě a mrtvice jim zas až tak nehrozí. Naopak ti, kteří mozkovou příhodu v minulosti prodělali, by se měli covidu pokud možno vyvarovat. Hrozí jim údajně o sedmdesát procent vyšší pravděpodo­bnost smrti než předtím zdravým jedincům.

Cévní mozková příhoda je třetí nejčastějš­í příčinou úmrtí na světě. V Česku ji každý rok prodělá na 40 tisíc lidí, z toho více než čtvrtina podlehne. Často právě kvůli krevním sraženinám, které

Deset nejpostiže­nějších zemí světa podle počtu úmrtí s covid-19 na 100 000 obyvatel v srdci vznikají v důsledku arytmie a následně putují krevním řečištěm do mozku.

Mezi první příznaky patří ochablost obličejový­ch svalů, dost často bývá viditelná například na spadlém koutku na jedné straně úst. Včasné rozpoznání rizika mrtvice a zavolání pomoci hraje naprosto zásadní roli.

Podceňovat by se to nemělo ani v době covidové, soudí brněnský neurolog Robert Mikulík. Důvody pro přivolání pomoci jsou jasné: „Platí to, co platilo vždy – náhlá změna zdravotníh­o stavu, kdy člověk přestane hýbat rukou, mluvit, vidět na polovinu zorného pole, přestane cítit část těla,“řekl LN. Neurologic­ké příznaky podle něho většinou nebolí. „Iktová centra (centra vysoce specializo­vané cerebrovas­kulární péče) neustále fungují, pacienti by měli zavolat záchranku a rychle jet do nemocnice,“vzkázal.

Přesto jarní fáze pandemie prokázala, že do nemocnic přicházelo přibližně o 15 procent méně pacientů s příznaky mozkových příhod. Důvod? Kvůli koronaviro­vé infekci se zkrátka báli chodit ke specialist­ům, méně si volali o pomoc. Podle Mikulíka se samozřejmě jednalo o lehčí formy mrtvice. I v takových případech ale může být zanedbání fatální.

S podobnými zjištěními jako neurologov­é se nyní potýkají i kardiologo­vé. Také oni hlásí pokles infarktů. Jenže radost není namístě – lidé je rovněž prodělávaj­í doma, bez správného ošetření. „Nedostávaj­í léčbu, která má zabránit opakování infarktu či mrtvice. Na to se podávají léky, ale pokud pacient neskončí v péči lékaře, tak je nikdy nedostane. Tím pádem je riziko trojnásobn­ě vyšší,“řekl LN Aleš Linhart, předseda České kardiologi­cké společnost­i. Zdůraznil, že když má někdo příznak mozkové příhody či infarktu, je potřeba zavolat záchranku. Nikoli praktickéh­o lékaře, jak si někteří mylně myslí.

Následné kontroly? V mlze

S otazníky zatím zůstává, jak budou v budoucnu probíhat neurologic­ké kontroly postcovido­vých pacientů. „Zatím nikdo neměl čas to řešit, ale z mého pohledu ti, co mají stále porušenou krevní srážlivost a posílají se z nemocnice domů, by měli mít vidinu nějaké preventivn­í léčby,“zdůraznil Tomek. Během covidu se podle něho podávají léky na ředění krve, po propuštění by se v tom mělo ještě nějakou dobu pokračovat. To se zatím moc neřeší. „My to děláme, ale není to norma. Mám trochu strach, že se to v České republice moc neděje. Není čas, všichni jsou rádi, že přežili tuto fázi,“uzavřel.

 ??  ?? prodělá v Česku každý rok cévní mozkovou příhodu (CMP) – více než čtvrtina na ni zemře je průměrný věk pacientů s CMP – v důsledku covidu-19 se za poslední rok snížil o 10 až 20 let, tedy na současných 50 až 60 let věku pacientů, přijatých do nemocnice s covidem, postihne CMP – polovina nemocných, kteří mají mrtvici následkem covidu, netrpěla zpočátku téměř žádnými příznaky koronaviro­vé infekce větší riziko úmrtí než u zdravého jedince hrozí pacientovi, který v minulosti prodělal mrtvici a nyní se nakazí covidem
prodělá v Česku každý rok cévní mozkovou příhodu (CMP) – více než čtvrtina na ni zemře je průměrný věk pacientů s CMP – v důsledku covidu-19 se za poslední rok snížil o 10 až 20 let, tedy na současných 50 až 60 let věku pacientů, přijatých do nemocnice s covidem, postihne CMP – polovina nemocných, kteří mají mrtvici následkem covidu, netrpěla zpočátku téměř žádnými příznaky koronaviro­vé infekce větší riziko úmrtí než u zdravého jedince hrozí pacientovi, který v minulosti prodělal mrtvici a nyní se nakazí covidem
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia